”Kristikunta ei pääse pakoon menneisyyttään”

Lahtari

Uskonnon verivelka:
Kun tarkastellaan kristikunnan menneisyyttä mieleen muistuu ikivanhan profetian sanat: ” He kylvävät tuulta, niittävät myrskyä..” (Hoosea 8:7) Tämä on sopusoinnussa kristityn apostoli Paavalin ilmaiseman periaatteen kanssa: ”Älkää pettäkö itseänne! Jumala ei salli itseään pilkattavan. Mitä ihminen kylvää, sitä hän myös niittää.” (Galatalaisille 6:7)
Mitä siis kristikunnan harjoittama uskonto on kylvänyt kautta maailman?
Ja mitä se niittää?

Jeesus Kristus opetti, että hänen seuraajiensa pitäisi rakastaa paitsi lähimmäisiään myös vihollisiaan. (Matteus 5:43, 44) Raamatun heprealaisia kirjoituksia lainaten Paavali teki selväksi, miten kristittyjen pitäisi kohdella vihollisiaan. Hän sanoi: Edelleen sanotaan: "Jos vihamiehelläsi on nälkä, anna hänelle ruokaa, jos hänellä on jano, anna juotavaa. Näin keräät tulisia hiiliä hänen päänsä päälle." Älä anna pahan voittaa itseäsi, vaan voita sinä paha hyvällä. (Roomalaisille 12:20, 21)
Kristikunnan uskontojen historia on kuitenkin vihan ja verenvuodatuksen historiaa. Menneisyydessä ja nykyään on siunattu ja suvaittu ristiretkiä, joihin liittyy ryöstöä, riistoa ja kuolemaa.
Teologisia erimielisyyksiä on ratkaistu polttamalla ihmisiä roviolla.
Tämän vuosisadan kahdessa maailmansodassa ”kristityt” papit ovat siunanneet armeijoita, ja kansallismieliset sotilaspapit ovat kannustaneet sotilaitaan tappamaan.

Lisäksi useimmat uskonnot väittävät kunnioittavansa elämää ja olevansa kiinnostuneita ihmisten suojelemisesta pahalta. Mutta varoittavatko papit kirkkojen jäseniä niiltä fyysisiltä vaaroilta, jotka liittyvät tupakointiin, huumeiden käyttöön, alkoholin väärinkäyttöön ja vapaisiin sukupuolisuhteisiin? Tuomitsevatko ne Raamatun tavoin tällaiset lihan teot selittäen, että ne voivat viedä meiltä Jumalan hyväksymyksen? (Apostolien teot 15:28, 29; Galatalaisille 5:19–21)
Olkoonpa pappien vakaumus mikä tahansa, ne, jotka eivät varoita siitä, mitä seuraa Jumalan moraalilakien tottelematta jättämisestä ja siitä, että kieltäytyy alistumasta Jumalan ohjeisiin, kasaavat Hesekielin 33:8:n mukaan verivelkaa päälleen. Heidän vaitiolonsa ei merkitse sen vähempää kuin että he seisovat toimettomina, kun miljoonat heidän laumastaan tulevat verivelkaisiksi.
Tahraamalla siis liepeensä viattomassa veressä kristikunta on kieltänyt Kristuksen Jeesuksen elämää antavan vuodatetun veren. (Matteuksen 20:28 ja Efesolaiskirjeen 1:7.) Tästä syystä veri, joka roiskuu kristikunnan liepeille tulee pian – hyvin pian – olemaan sen omaa verta! (Ilmestys 18:8.)
”Kristikunta ei pääse pakoon menneisyyttään”, sillä ei ole pelastumismahdollisuutta.

2

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Osaatko perustella uskontoasi koskaan ilman raamatun kohtia?

    • kenkri

      En nyt oikein ymmärrä kenen joukoissa seisot? Sivaltelet Raamatun sanalla ja kuitenkin väität, ettei meillä ole pelastumismahdollisuutta. Eikö Jeesuksen veri riitä? En mitenkään väheksy kilvoittelua ja siitä voisi nykypäivässä enemmänkin puhua, myönnän. Mutta kyllä meillä nyt sentään toivo ja pelastusmahdollisuus on Jeesuksen kautta.

      Menneisyyttään ei kukaan pakoon pääse, se on selvä. Olen ainakin itse kuullut kirkon katuneen monia tekojaan esim. ristiretkien osalta. Silloinhan kai paljolti perusteltiin toimintaa ymmärtäen väärin se vertaus suurista pidoista, Luuk. 14:22. Nykyraamatussa kohdassa käytetään sanaa "vaadi", aiemmin muistaakseni oli "pakota". Alkukielen mukaan kyseessä oli kuitenkin suostuttelu, houkuttelu. Aika eri asia kuin pakottaminen.

      Sinä esitit varoituksen sanat, kiitos niistä. Minusta kuitenkin tuo suostuttelu ja houkuttelu on myös tärkeä muistaa kutsussa pelastukseen. Molempi parempi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6478
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      360
      6024
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2953
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      109
      2404
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2075
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1784
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1208
    Aihe