1-vuotiaalle tytölle joululahja?

kummitustäti22

Mikä olisi kiva joululahja reilulle 1-vuotiaalle, toive on tytölle suunnattu lelu. Taloudessa vanhemmat lapset ovat poikia eli dubloja, kirjoja, kassakoneita ym. tälläisiä löytyy. Kiitos etukäteen!

8

1724

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Guuhi
    • miemie^^

      Joku pehmolelu tai nukke. Myös varmasti ns. älyä kehittävä, kuten sellainen "laita tähtipalikka tähti reikään ja neliö neliöreikään" kävisi.

      • Kummitustäti22

        Älyä kehittäviä leluja löytyy jo, pehmojen osto kielto on myös.

        Onko nukke ainut vaihtoehto?


      • jos synttäreille...
        Kummitustäti22 kirjoitti:

        Älyä kehittäviä leluja löytyy jo, pehmojen osto kielto on myös.

        Onko nukke ainut vaihtoehto?

        Fisher Pricella on tosi kivoja ja laadukkaita leluja pikkuisillekin. Little People sarjasta löytyy vaikka mitä kivaa ja muutenkin meillä on pikkuiset tykänneet Fisher Pricen tuotteista. Äitinä tykkään siitä, että ne on tehty kestämään eikä pikkuiset putoamiset haittaa. Teletapit oli meidän kummilikan lemppari tuon ikäisenä ja ostin yks joulu lahjaksi Teletappitalon, joka on tarkoitettu juuri tuon ikäisille. Kummilikka tykkäs siitä, kun siinä oli liukumäki, jota tapit sai laskea ja tappivanukaskone ja vaikka mitä. Ensimmäinen muumitalo oli kans kummilikan lemppareita. Siinä on niin isot osat, ettei pääse tukehtumaan. Itte löysin tänä jouluna kaverin suosittelemana netistä kivan kaupan (www.Leikisti.fi) ja sainkin melkein kaikki lahjat ostettua sieltä, näytti sieltä löytyvän se Teletappitalokin :) Muumitaloa ei ollut. Kauppa oli kuulemma avattu vasta joulukuun alussa ja tavaroita hankitaan lisää kokoajan. Palvelu oli tosi kivaa, otettiin henkilökohtaisesti yhteyttä ja muutenkin homma pelas. Tavarat tuli kotiin nopeesti eikä hinnatkaan ollu pahat.
        Kysele tykkäiskö kummitenava Little Peoplesta tai Tapeista tai noista isoista Muumeista.


    • ?+?

      Itse ihmettelen toivetta lelusta, kun kuitenkin niitä taitaa jo perheessä olla, kun on vanhempia lapsia. Mutta löytyisikö vaikka duplo-tuotteista sellaista enemmän tytöille suunnattua...? Jos ei sitä perinteistä nukkea halua ostaa...

      • soiva toukka

        Meidä 1-vuotiaan lempparilelu on synttärilahjaksi saatu soiva toukka. Toukan jalat saa erisäädöllä joka "pianon koskettimiksi" tai niitä painamalla soi kokonainen lastenlaulu. Tämä on meillä hittilelu, tämän mieluisampaa ei olekaan. Onneksi toukasta löytyy myös nappula, jolla äänet saa pois.
        En tiedä onko "äänekäs" lelu paras isoon perheeseen jossa ääntä on jo muutenkin paljon. Tämä sopisi kuitenkin sekä pojalla, että tytölle.


    • koo12345678

      Unelmatarha ja etenkin IgglPiggl on meidän tytön ehdoton lemppari! Toissa jouluna 7kk sai ekan hahmon ja tänä jouluna 1v7kk vaikka mitä lisää ja omaan suppeaan sanavarastoon, kuuluu jo näiden hahmojen nimiä :) DVD on kiva siis tämä Unelmatarha, ei ärsytä aikuistakaan tausta mölynä, sopii tosi hyvin 1-2v. lapsosille.

    • 

      unelma tarha ıs       

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      248
      3161
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      19
      1760
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      23
      1453
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      134
      1294
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1258
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      80
      1248
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1072
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1045
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      972
    10. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      967
    Aihe