Oletteko huomanneet kummissa on enemmän vittumaisia ihmisiä:
heteronaiset vs. heteronaiset
vai lesbot vs. lesbot.
Sehän pitää(?)osittain paikkansa että "naiset on susia toisilleen". Vaikuttaako seksuaalinen suuntautuneisuus siihen että kohdeltaisiin toista naista paremmin, oltaisiin hyväksyvämpiä ja kiltempiä?
Ainakin sillon kun tapellaan suosiosta ja miehistä ym,heteronaiset osaa olla tosi kanoja toisilleen.
Löytyykö minkäänlaista eroa? vai ovatko ihmiset samanlaisia suuntautuneisuudesta huolimatta?
EN PROVOSOI
vain kiinnostaa,kun vastaan on tullut niin vittumaisia heteroita ettäh! :(
heteronaiset vs. heteronaiset
vai lesbot vs. lesbot.
Sehän pitää(?)osittain paikkansa että "naiset on susia toisilleen". Vaikuttaako seksuaalinen suuntautuneisuus siihen että kohdeltaisiin toista naista paremmin, oltaisiin hyväksyvämpiä ja kiltempiä?
Ainakin sillon kun tapellaan suosiosta ja miehistä ym,heteronaiset osaa olla tosi kanoja toisilleen.
Löytyykö minkäänlaista eroa? vai ovatko ihmiset samanlaisia suuntautuneisuudesta huolimatta?
EN PROVOSOI
vain kiinnostaa,kun vastaan on tullut niin vittumaisia heteroita ettäh! :(
Vastaukset 7
Vanhimmat
"Oletteko huomanneet kummissa on enemmän vittumaisia ihmisiä"
ihmisiä on aivan selkeästi enemmän naisissa kuin miehissä.
...
anatomisesti.
Olen tässä jonkin aika silloin tällöin käynyt milloin milläkin näistä suomi24.-keskustelupalstoilla (aihepiirit ihan laidasta laitaan).
Sanoisin, että kyllä kaikilla palstoilla on niitä idiootteja, jotka ei ota toisia ihmisiä huomioon. Jotenkii semmonen näppituntuma on, että ehkä homo/lesbo/bi-suhdepalstoilla versus heteosuhdepalstoilla on suorempaa tekstiä. Tarkoitan, että siellä vittuilua on enemmän, mutta kyllä siellä eli siis täällä on hellyttäviäkin tekstejä enemmän.
Luulen, että onko ihminen vittumainen vai ei, ei ole mitään tekemistä sukupuolen tai seksuaalisen suuntautumisen kanssa, vaan itsetunnon kanssa: ihminen joka on tavalla tai toisella epävarma, vittuilee helpommin > hyökkäys on paras puolustus! Kun taas ihminen, joka on sujut itsensä kanssa ei kirjoittele asiattomia. Aina on ihmisiä jotka imee energiaa toisista ja ihmisiä jotka luovuttavat sitä ympäristöön.
Ja ehkä selitys sille, että näiltä palstoilta löytyy hellemmät kirjoitukset, niin naiset ovat ilmeisesti miehiä parempia ilmaisemaan tunteensa ja tekeevät sen rohkeammin. Lisäksi, jos ihminen, jonka seksuaalinen suuntautuminen on valtaväestöstä poikkeavaa ja on sujut itsensä kanssa, niin onhan hänellä niin vahva itsetunto, että "sillä lyö vaikka pienen kylän".
..että naista rakastava nainen olisi tavallista suvaitsevaisempi naisia kohtaan yleensä, mutta kokemukseni mukaan näin ei ole, vaan asiaan vaikuttaa naisten keskinäinen asema.
Jos ollaan kiinnostuneita jostain naisesta, niin hyväksytään tältä ihan mitä tahansa ja vaikkapa valehdellaan hänen puolestaan..;)
Mutta jos kaksi naista ovat kiinnostuneita samasta naisesta, niin silloin he varmasti ovat mitä hirvittävimpiä petoja toisilleen ja olisivat valmiita raatelemaan toinen toisensa.
Luulen kuitenkin, että naisten välinen vittumaisuus johtuu kateudesta ja omasta huonommuuden tunteesta. Luullaan että toinen on kaikkea enemmän kuin mitä itse on.
Seksuaalisuuntaus ei tähän asiaan mielestäni vaikuta juuri lainkaan.
Itse omassa elämässäni olen kylläkin naisia kannustava ja jo lapsesta asti olen ollut heikompia puolustamassa. Se on varmaan hyvin pitkälti sellainen luonnekysymys.
Yhden reseptin olen elämäni aikana oppinut: Kun eriäviä mielipiteitään ei ilmaise ja kuuntelee toista aktiivisesti, niin naisten(kin) kanssa tulee toimeen yllättävän hyvin..;D
Fiksuja ja kusipäitä löytyy kaikista ihmisryhmistä kutakuinkin yhtäpaljon, seksuaalinen suuntautuneisuus, sukupuoli, ihonväri tms. seikka ei asiaan vaikuta...
Minusta heterot ja lesbot osaavat olla ihan yhtä inhottavia ja ihania.