veroviranomaiset,työvoimaviranomaiset jaterveysvirasto tutkivat pohjois-karjalassa ravitsemusliikkeitä,tulos 50%tilla oli asiossa laiminlyötejä,löytyipä palkattomia työntekijöitäkin.
rajavartiolaitos
rehellisyys?
3184
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Työnantajat palkkaavat yhä useammin yksityisetsivän paljastamaan, onko toistuvasti sairauslomalla oleva työntekijä oikeasti sairas.
Tamperelainen-lehden mukaan etsivien sairauslomiin liittyvät keikat ovat lisääntyneet selvästi taloudellisen taantuman aikana. Niistä on jo tullut etsiville merkittävä työllistäjä perinteisten uskottomuuteen tai yritysten kassa- ja tavarahävikkeihin liittyvien tutkimusten rinnalle.
Tamperelaisen haastatteleman Suomen yksityisetsivä- ja lakimiesliiton puheenjohtajan mukaan sairauslomaselvitysten määrällä ja säällä on selkeä yhteys. Useimmiten sairastumisen aitoutta halutaan selvittää aurinkoisina keväinä ja helteisinä kesinä.
Etsivätoimistoa Tampereella pitävä kansalainen kertoo Tamperelaisessa tapauksesta, jossa hän yllätti saamassaan työtehtävässä selkäkipujen takia parin viikon sairauslomalle jääneen työntekijän vetreänä talonsa maalaustelineeltä.
- Yrittäjä tuli paikalle ja toivotti miehelle hyvää maalauskesää. Työt eivät olleet esteenä.
Lehden mukaan yksityisetsivien palveluja käyttävät niin pienet kuin suuretkin yritykset.
kertoa meille että suomalainen duunari on epärehellinen, voi voi ei siihen olisi tarvinnut yksityisetsivää palkata olisit kysynyt minulta,olen kauppamatkoillani kulkenut lähes kaikissa Suomen kylissä ja kunnissa ja harvassa on olleet ne palkolliset jotka ovat rehellisesti ajaneet firman etua, jos myin niin pyydettiin isompaa kuittia jos osti tai teetin työtä niin ilman kuittia selvisi halvemmalla. kaupparatsut ne todella tietävät Suomalaisten moraalin .
"Käsintehtyjä" pitsiliinojako?