Olemme ekaa kertaa menossa Vietnamiin. Säätietoja seuratessa en oikein saa selkeää kuvaa. Millaisella vaatetuksella pärjää Hanoissa joulu-uudenvuoden aikaan? Vinkit tarpeen.
VAATETUS HANOISSA JOULUNA
3
642
Vastaukset
- ja Joulupukin naamar
Jos hanoista tulee vettä, olet Hanoissa. Pukin naamari kannattaa pitää koko ajan päässä, ettei kasvot rusketu. Oman turvallisuuden kannaltaa ostaa paikallisilta AK-47, pari täyttä lipasta. Naiset eivät tarvitse pikkuhousuja, hieman vesirajan alle ulottuva teepaita riittää. Turha pesettää niitä nimettömiä, jos tulee kiire ..... homma hoituu helpommin, vaikka palmua vasten...
tuosta ensin vähin keskiarvoja:
http://www.weatherbase.com/weather/weatherall.php3?s=2884&refer=&units=metric
molima pari viikkua sieläpäin tammikuun lopusa 2008. ja raitista ja kostijjaa oli. eihän net vuojet ole velijeksiä mutta sillon kyllä kaipasi ihan oikiasti lämmintä vaatetta. alin mittarilukema, mitä mulle sattu silimhään oli 8 astetta. päivät semmosia tihkusatteisia ja kolheita. voipiihan sieltä tarpeenvaatiesa ostaa jotaki mutta valikoima ainaski aikusele miehele on meleko vaatimaton ja monasti vielä aika eksoottinen desing.
vähin kans kannattee kattua majapaikkaa. meiloli semmonen iso ja korkia huone, ei mithään eristeitä eikä tiivisteitä ja ainua lämmitys AC kone. no vuojevaatheet oli onneksi lämpösiä.
käväskää silti Halong Bayssä. on kaunis paikka keleistä riippumatta.
perapappa- Hellettä piisasi
Hanoi voi olla aika hankala paikka vaatetuksen suhteen. Olimme siellä viime vuonna tammikuussa. Katsoimme sääennusteita ennen Suomesta lähtöä ja uskoimme niitä emmekä pakanneet mitään fleeceä ja farkkuja paksumpaa mukaan. Meillä kävi tuuri, siellä oli tosi lämmin silloin ja olimme shortseissa ja t-paidassa kaikki 4 päivää siellä, ainoastaa Halong baylla vetäsin illalla pitkät housut jalkaan. Lämmintä riitti siinä 25-27 tietämillä päivällä ja illallakin parin kymmenen tietämillä.
Yleensä siellä on kuitenkin selvästi viileämpää. Lämmin aalto ilmeisesti yllätti paikallisetkin, sillä he olivat ekana päivänämme vielä toppatakeissa. Ja hotellissa oli sellainen kosta ja ummehtunut haju kuin yleensä on talvella tuollaisissa paikoissa missä on kosteaa.
Varautukaa siis kaikkeen mahdolliseen. Ikävä kyllä sinne on pakko pakata vähän laajemmin jos ei halua palella mutta ei myöskään nääntyä helteessä.
Niin, ja meille kerrottiin, että ne kansainväliset sääennusteet eivät ole luotettavia. Sinne laitetaan 10 päiväksi aina sama luku ja se voi mennä miten pieleen vaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.704918Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.113349Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j202622Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.571675- 471556
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441336- 941302
Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2181072Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.71985IS Viikonloppu 29.-30.11.2025
Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra51875