Viking Linen ohjelmat kalpenee kun Silja näyttää parastaan:
www.youtube.com/watch?v=IfEcLee8f60
www.youtube.com/watch?v=IfEcLee8f60
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Tallinkin laiva, senhän kertoo omistaja varustamon logokin korsteenissa.
Silja kun tänä päivänä pelkkä markkinointinimi,
ei enää varustamo.
Kyseessähän on Tallink silja joka on tuon varustamon nykyinen nimi ...
Silja Linen, lue siis niinkuin joka paikassa terminaalissa ja laivojen kyljissä jne lukee: Silja Line, Helsingistä Tukholmaan risteilevät Silja Symphony ja Silja Serenade tarjoavat upeat puitteet korkealla tapahtuvaan ilma-akrobatiaan.
Olet näköjään kuvannut tuon sieltä sillalta, joka yhdistää noin kymmenennen kannen kohdalla Promen molemmat puolet.
Näissä ilma-akrobatia esityksissä Siljan Helsingin laivoiolla on hienoa muun lisäksi se, että niitä voi seurata niin monesta kohdasta. joko alhaalta Promenadelta ylöspäin katsoen, nyt kyseessä olevalta sillalta suunnilleen samalta tasolta kuin esiintyjät siellä ylhäällä tai vielä ihan laivan katon rajasta Moonlight Promenadelta sen koko Promen ja esityksen päältä ja yläpuolelta.
En olekaan tätä linkissä olevaa esitystä nähnyt. Kummallakin laivalla kun on eri ryhmät kulloinkin ja illan mittaan on useampia erilaisia esityksiä.
On nämä Silja Serenade ja Silja Symphony koko maailmankin mittakaavassa erääntaisia uranuurtajia. Nyt nämä isot Oasis-luokan laivat ovat tehty saman konseptin mukaan. Kun katselee kuvia Oasisten Promenadelta on ne oikeastaan ihan Seren ja Sympin kaavan mukaisia. Eri mittakaavassa vain.
käyttää varustamosta nimeä jota se nykyään itsekin käyttää, TALLINK SILJA on tuon varustamon nimi niin mainonnassa kuin virallisestikin. Sillä ei valitettavasti ole mitään merkitystä lukeeko laivan kyljessä TALLINK tai Silja Line kun kuitenkin varustamon nimi on yhteisesti nykyään TALLINK SILJA, vaikka se näyttää muutamille pahaa tekevän
sitten jaksat,Silja Line on SILJA LINE......
vaikken tunne tapausta paremmin. Aluksi luulin että ko. henkilö yrittää täällä ärsyttää tahallaan, mutta on pakko todeta, että ei ihan normaalia ole enää.
Luultavasti joku alle yläkouluikäinen, joka nyt yrittää päteä omasta mielestään tärkeällä tiedolla ja pitää itseään viisaana.
varustamoa koskevia postejasi ynnä muita ko. varustamoon liittyvää: valitettavasti se on TALLINK SILJA tuo NYKYINEN NIMI, se oli joskus tallink ja silja line nyt vain tallink silja kuten mm. mainoksissakin on jo käytössä: Varaa matkasi TALLINK SILJAlta (ei tallinkilta tai siljalta ei silja linelta)
Turussa sijaitsee Tallink siljan terminaali joka oli aikoinaan silja linen, mutta niin ne ajat muuttuvat..
Eiköhän se ole normaalia käyttää firmoista niiden oikeita nimiä, vaikka se karjaluokassa onkin ongelmasi josta et pääse eroon.
Opettele nyt vain kiukuttelematta käyttämään tallink siljasta sen nykyistä nimeä kun muutkin sen jo tekevät jo vanhasta tottumuksesta.
Ikäväähän se se on että rakas silja linesi on historiaa ja nykyään osa virolaista tallink grubbia
En valitettavasti ole opiskelija, olen jo ohittanut tuon vaiheen elämässäni, sinulla on kuitenkin vielä paljon opittavaa elämältä ym.
toinen hoitoa tarvitseva.
kai niissä aikamonessa postissani lukee Tallink Silja. Ja toisaalta, käytin minä jo Effjohnin ja Seacon aikana Silja nimeä, joten miksi siitä edes pitäisi luopua. Toivoisi kyllä, että sinä ja muutama heimolaisesi toisitte jotain sisältöä itse palstan aiheeseen.
Mutta kun teillä ei ole kokemusta, niin ei voi kauhalla vaatia... kuten viisaana ja elämää nähneenä tiedät.
Kyllä kaikissa posteissa Silja Linelta on erikseen nimet Tallink ja Silja Line. Tämä koskee niin Joululahja-kortteja kuin esimerkiksi Club One- lehteä.
Turun terminaalissa on vain ja ainoastaan Silja Line-kyltit ja missäään siellä kiinteissä rakenteissa ei lue TallinkSilja. Samoin on asian laita Helsingin Olympåiaterminaalissa, josta Silja Linen laivat lähtevät Tukholmaan.
Tuo yksi ja sama henkilö näköjään kirjoittelee monesta asiasta täällä, hän on Clubille häiriköivä Bubi ja minulle Hra Huuru kaivelemassa Lontoon katukiviä, jokaiseen Silja Line-kirjoitukseen sitten TallinkSilja jne.
Hänen tarkoituspeänsä ovat mitä ilmeisimmät: tuoda jotain omaa kaunaansa esiin Silja Linea kohtaan tai sitten muka-päteminen, tämä jälkimmäinen vaihtoehto kyllä tuntuu hiukan epätodelta.
Jos hän olisi looginen ja johdonmukainen ja oikeasti haluaisi olla ikäänkuin kielioppi-poliisi pitäisi hänen olla korjaamassa ympäri palstoja esim kaikki Helsingin Sanomat-kirjoitukset Sanoma Osakeyhtiön julkaisuksi jne.
Onneksi todellakin tämä on vain yksi ja sama joka näitä juttuja tänne kirjoittelee. Se vain siinä on kun sellainen tyyli on muiden palstan käyttäjien halveksimista.
"Tallink Silja Oy on osa AS Tallink Gruppia, joka on Itämeren alueen johtava matkustajaliikennevarustamo. Tallink Silja Oy liikennöi Suomesta Tallink-brändin alla Helsingistä Tallinnaan ja Rostockiin sekä Silja Line -brändin alla Helsingistä ja Turusta Ahvenanmaan kautta Tukholmaan. Tallink Silja Oy toimii Suomessa viidellä paikkakunnalla, Espoossa, Helsingissä, Turussa, Tampereella ja Mikkelissä ja tytäryhtiö Sally Ab Maarianhaminassa. Tallink Silja Oy työllistää maalla noin 500 ja merellä noin 1000 henkilöä. AS Tallink Grupp on listattu Tallinnan pörssissä."
Selviää sivulta www.tallinksilja.fi
Tallink Silja Oy on siis suomalaisen yrityksen ja varustamon nimi, joka työllistää 1500 suomalaista ja se on Tallink Gruppin tytäryhtiö. Silja Line ja Tallink on erilaisia palveluita tarjoavia brändejä ja tuotemerkkejä, kuten vaikka Mars Finlandille on esim. Mars, Snickers, Uncle Bens, jne.
silja europan ja symphonyn osalta kotipaikkanaan suomea pitävä virolainen yhtiö jota myös johdetaan virosta käsin, kaikki yhtiötä koskevat päätökset tehdään siis virossa.
Lisäksi TS:llä on kotipaikkoja latviassa, virossa ja ruotsissa (galaxy & silja symphony mm.).
Kuka uskaltaa ruotsinlaivoille!?
Kuinkakohan moni on varannut esim jouluristeilyn Siljalta tai Vikingiltä ja miettii nyt kannattaako lähteä. Miten ihmeessä niin suuria laivoja voi millään turvata kun mukana on tuhansia ihmisiä? Kaikenlaiset kokoontumiset ovat nyt riski, mietitään nyt vaikka Helsinkiläisiä joulutoreja. Toivottavasti Supo on hereill
Aivan, kuka uskaltaa enää minnekään kotoaan. Bussiin, junaan, lentsikasta puhumattakaan. Niin tai tavarataloon ostamaan joululahjoja. Elämä on oikeasti pelottavaa! (Viime syksynä muuten kaikenlaiset kohtaamiset olivat riski laivoillakin, kun hössötettiin sikalunssasta, kaikki pesivät ja desinfioivat käsiään hiukan "hulluina".) Mitä hyötyä on tuollaisesta provosta?
mikä oli aiheena tuolloin huuruissasi kertoessasi lontoon katukivistä. sinulta tuolloin kysyttiin vertailua risteilystä turusta tukholmaan tallink silja vs viking line! Jokohan kertoisit omakohtaisen vertailusi asiasta eikä sen vierestä kuten olet yli 1 1/2 jankannut.
Ei minulla ole kaunaa tallink siljaa eikä sen edeltäjää silja linea kohtaan. Sinulla taas tuntuu olevan lähes pakkomielle markkinoida tallink siljaa täällä, et edes ymmärrä markkinoivasi suosikkivarustamoasi, valitat vain sananvapaudestasi etkä ymmärrä ettei markkinointi palstalla kuulu tuon sananvapautesi piiriin.
... ja kyllä täällä muutkin hymyilevät tallink markkinoinnillesi, en yksin minä. Mutta onhan se helpompaa sinulle kun ....
Olet varannut matkasi TALLINK SILJALTA ...
Siis tokihan varustamon nimi on TallinkSilja mut esim. symphonyn ja serenaden kyljissä lukee SILJA LINE..että näin...
hoh hoijjaa,tota samaa roskaa on vaikka kuinka usein siljalla.
Kyllä viikkari on paras.
"Eiköhän se ole normaalia käyttää firmoista niiden oikeita nimiä, vaikka se karjaluokassa onkin ongelmasi josta et pääse eroon."
Ei ole ollenkaan epänormaalia brandien käyttö.
Liikenteestä tulee äkkiä mieleen Lahden liikenne, Lauttakylän auto, SL-Autolinjat, jollaisia yhtiöitä ei ole olemassakaan. Busseja kyllä on liikenteessä. Itse olen matkustanut Viking Linella vaikka varustamo olikin Rederi Ab Slite. Mutta oli miten oli, on tällä hetkellä varattuna risteilyt Tallinkilla Tallinnaan,
Vikingillä Tallinnaan ja Tukholmaan seka Siljalla Tukholmaan. Tarkoituksensa kullakin, brandistä välittämättä.
Muistelen joskus risteilleeni Silja Clipperillä ja Silja Caravellilla vaikka ne omisti ilmeisesti Sally- varustamo.
meillekin tuli puolison kanssa riitaa, kun ilmoitin lähteväni Suomen Lähikauppa oy:n ostoksille. Eipä tiedä vieläkään missä kaupassa kävin ja juuri sen tietyn kaupan tarjousjuusto jäi ostamatta...
Mutta asiaan. Tuon bubin tarkoitusperät ovat huvittavuudessaan ihan jossain muualla. Se on tullut selväksi, että laivamatkoista hänellä ei ole kokemusta kuin ehkä äitylin ja isukin kanssa ja sekin kokemus ilmeisesti punaisilla. Antaa siis hänen osoittaa tietämystään eri firmojen virallisista nimistä ja pönkittää tietämyksellään nuorta itsetuntoaan.
tallinksilja on tuon varustamon nimi jonka alusten kyljissä komeilevat "tallink ja silja line" nimet, niin huvittavaa kuin se karjaosastolla vaikuttaa, mutta se tämän päivän todellisuutta. Vaikka se huvittavalta tuntuisikin, mutta älä kuitenkaan unohda kylmää todellisuutta!
Aikoinaan oli TALLINK joka OSTI Silja Linen, Tämän jälkeen varustamon nimeksi tuli TALLINK SILJA jonka aluksissa loistaa tallink nimi sekä Silja line, varmuuden vuoksi lyhyesti rautalangasta.
Kun kyse ei ole brändistä vaan varustamon nimestä joka on kaikessa huvittavuudessaan Tallink silja, etkä voi tuolle mitään, valitettavasti ja tosi hupaisasti.
Mietihän todellisuutta sen kaikessa huvittavuudessaan!
silja yritää parastaan en oo hyvä kirjoitamaan mut oon silti meen laivale aina kun on rahaa me mennään kolmen viikon päästä luin vähä keransiljan histooriasta kerotiin paljon asioita Silja ja tallink on samaa yhtiötä niinkun monet tietävät sen ää
oon lapsi haloo
viikari ja silja on yhtä hyviä