Saako lattia olla epätasainen ?

Kzimi

Rakentajalta ostettu 2008 omakotitalo jossa laminaattilattiat. Olemme olleet ko. rakentajan kanssa yhteydessä lattian epätasaisuudesta, mutta omat tiedot eivät oikein riitä laittamaan vastuuseen epätasaisuudesta.
Rakentaja kovin yksoikoseen toteaa jostain toleranssista ja väittää että niissä ollaan, mutta olen vähän toisella linjalla. Ei tuo lattia kaiketi saisi olla noin epätasainen, äkkiä kokeilen vatupassilla niin puolen metrin matkalla selkeästi on lähes 0,5cm kohouma.
Onko mielestänne seikka josta voi / kannattaa rakentaja laittaa ahtaalle ?
Onko lattialle määritelty yleistä raja-arvoa johon voin vedota ?
Muita vinkkejä ?

5

1590

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tagi69

      RYL2000 - ohjeistuksessa lukee sallitut poikkeamat. Pyydä tavarantarkastaja paikalle arvioimaan tilanne.

      Mulla rakentaja maksoi uudet lattiat kuluttajavalituslautakunnan päätöksen ja käräjöoikeuteen haasteen jälkeen

      • Kzimi

        Hei

        Mistä RYL2000 ohjeistuksen saa?

        paljonko maksaa ko. homma ?

        maksaako riitauttaminen enemmän kuin homman tekeminen ?


      • fffffhhk
        Kzimi kirjoitti:

        Hei

        Mistä RYL2000 ohjeistuksen saa?

        paljonko maksaa ko. homma ?

        maksaako riitauttaminen enemmän kuin homman tekeminen ?

        Löytyy ainakin joistakin kirjastoita. Eli Kirja RAKENNUSTÖIDEN YLEISET LAATUVAATIMUKSET 2000 ja siitä sisäryl.


      • jjjjjjjjjjkkkkkkkk
        fffffhhk kirjoitti:

        Löytyy ainakin joistakin kirjastoita. Eli Kirja RAKENNUSTÖIDEN YLEISET LAATUVAATIMUKSET 2000 ja siitä sisäryl.

        Sitten kun noita lattian heittoja aletaan oikeaoppisesti tutkimaan käy usein niin, että asukkaan omamittaama esim, 5mm heitto onkin oikealla tavalla mitattuna 2 mm.


    • kährs

      alusta jolle lattiamateriaali asennetaan tulee olla suora. 2-3mm kahdelle metriä sallitaan heittoa. tarkista pitkällä passilla. painaumat tasoitetaan lattiatasoitteella ja halkeamat jotka yleensä ovat koholla hiotaan vaikka timanttikoneella tasaiseksi. tietysti maalaisjärkeä kannattaa käyttää jos heittoja on hieman mutta lattia toimii kuitenkin moitteettomasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      48
      3080
    2. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      27
      2884
    3. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      121
      2316
    4. Onko tässä paljon lääkettä..

      Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 4
      Ikävä
      228
      1432
    5. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      163
      1336
    6. Tapani Kiminkine n on ammuttu Helsingissä

      Kertoo poliisilähteet...
      Maailman menoa
      11
      1296
    7. Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"

      Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1073
    8. Mitä sä ajattelet

      Musta tällä hetkellä? Onko vihaa, rakkautta vai halu vältellä jotta unohtaa
      Ikävä
      74
      979
    9. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      39
      922
    10. Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä

      On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän
      Hyrynsalmi
      13
      802
    Aihe