kokkolassa

on suomen rumin ruotsin kieli!!! se on niinku jokin vitsi, kun sitä kuuntelee se kuullostaa niinku puhuja leikkis osaavansa jotain muuta kieltä ku suomea, ja sitäpaitsi siitä ymmärtää jopa melkein kaikki:) puhukaa suomea please. ps ei koskaan enään kokkolaan ja se on fakta
202518
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Missä olet kuullut "kaunista" ruotsia. Samanlaista molotusta se on lahden molemmin puolin...

Äänestä

Mitä sä siellä valitat jos et kerran enään Kokkolassa asu??

Äänestä

Jo alakoulussa opetetaan ettei se ole enään vaan enää!

Äänestä

Nämä ei koskaan enää kokkolaan ovat juuri niitä surkeita marisijoita joilla ei loppujen lopuksi ole missään hyvä olla.

Äänestä

Minäpä muutin Kokkolaan työn (ja miehen!) perässä ja olen toimisto/-asikaspalvelutehtävissä. Työhaastattelussa kysyttiin ruotsinkielen taidoista ja sanoin pärjääväni kouluruotsilla (9v), mutta mitä hittoa? Tämä paikallinen ruåtsi on lähinnä äärettömän paha puhevika eikä kieli alkuunkaan! Asiakaspalvelua vaaditaan ruotsinkielellä; käy minulta, mutta minä vaadin myös asiakkailta ruotsinkielen taitoa eikä tätä henuhe-mongerrusta. Toisaalta...helppoahan se on paikallista ruåtsia puhua; jos ei muista sanaa ruotsiksi, kiilaa väliin sanan suomeksi, eikä erotu massasta mitenkään.

Mamma titta, kirjolohi nitton o nitti kilo!

Äänestä

Täällä puhutaan kahdenlaista ruotsia. Kirjakielellä ja sitten on nämä maakunnista tulevat ns. "hevahe" ruotsalaiset. Missä lie piireissä olet pyörinyt kun noin ahdistaa, Sokojallako?
PS. Ei sinullakaan näytä tuo äidinkieli oikein taittuvan?
Hyi millainen kirjoittaja, kun ei edes isoja kijaimia osaa laittaa, piste on hukassa ja kaikkea vastaavaa. Hyvä kun saa selvää?

Äänestä
  • ...haluat edelliseen tekstiini sen ison "kijaimen" laittaa?

    Äänestä

  • asiakaspalvelija kirjoitti:

    ...haluat edelliseen tekstiini sen ison "kijaimen" laittaa?

    Kirjoitinko sinulle vastauksen?
    Mielipiteeni oli tarkoitettu keskustelun avaajalle.
    Ai kamala, kirjoitusvirhe!
    Annatko anteeksi vai tuleeko tuomio?

    Äänestä

  • Olen saannut kokkolan ruotsinkielisiltä semmoista tietoa, että kokkolasta löytyy lähes yhtä monta ruotsinkielen vääntötyyliä kuin on kyliä ympäristössä ja hekään eivät oikein ymmärrä toisiaan ja islannin kielihän on paljon lähempänä rannikonruotsia kuin oikeaa ruotsia.

    Äänestä

Kieliä on maailmassa miljoonia, ja jos satuit Kokkolaan, täällä puhuu pieni osa väestöä juuri kokkolanruotsia. Älä anna häiritä. Tuo murheesi on pienin mitä maailmassa löytyy. God bye...

Äänestä

Itse olen lapsena asunut ja oppinut puhumaan ruotsissa ja osaan oikeaa ruotsia ja oikein naurattaa kun täällä vaaditaan esim. palveluammattiin ruotsin kielen taito.
Olen itse palvelualalla ja voin sanoa ettei täällä tarvi puhua ruotsia muille kuin turisteille jos niitä sattuu kokkolassa käymään.
Joten lopettakaa työnantajat se ruotsin kielen vaatimus työntekijänhaun yhteydessä, menetätte monta hyvää työntekijää vaatimalla ruotsinkielen taitoa.

Äänestä
  • riippuu ihan millä alalla työskentelet.kyllä kokkolassa asuu monia joilla on erittäin heikko suomen kieli ja siksi haluavat palvelua ruotsiksi.

    Äänestä

  • olet oppinut "oikeaa ruotsia" niitä kun on sielläkin niitä murteita,tiedoksi vaan kaikille oikeasta ruotsista vaahtoaville.

    Äänestä

ensinnäki,mitä ihmettä sä enään valitat jos et kerran kokkolaan enää ikinä tuu?hyvä vaan kun et tänne tuu,ei täällä tollasia marisijoita tarvita!
mä oon kakskielinen,puhun sujuvasti sekä suomea että ruotsia,ja oon ilonen siitä.
jos sä niin tarkasti oot kuunnellu ku muut on puhunu ruotsia,niin kumma jos et oo huomannu että kaikki ei puhu sitä murretta.kaupunkilaiset puhuu samaa ruotsia jota Ruotsissa puhutaan.ne jotka asuu maalla,esim.sokojalla,rödsössä tai öjassa,puhuu ruotsia omalla murteellaan.siksi se voi kuullostaa hieman oudolta,ei siinä muuta.jos kuitenkin ymmärrät mitä he puhuvat,niin mitä valitat??

Äänestä

Sinuhe Egyptiläinen ja Henuhe Larsmolainen.

Äänestä

Koita puhua itsekin kun kerran väitä kokkolan ruotsia ymmärtäväsi

Äänestä

Näillä on kato ihan oma kieli tuolla saaristossa...Ei niitä Tukholmassa kukaan ymmärrä,jos menevät...

Äänestä
  • nog att svenska talande bättre folket o bästa svensk talar man här..om nån int föstor de so ede vems problem?he e bara så att he finns så mycki olika dialekt att alla kan int fösto..

    Äänestä

suomalaisia.Siihen tottuu ja tuntuu välillä että ymmärtäiskin.Hieno paikka asua.Se on oma valintasi jos tänne et halua enää tulla, mutta ota kokemuksena tuokin hetki. ;)

Äänestä
  • Kokkolan ruotsi on murre niinkuin savolaisten ja kälviäläisten kieli on murre - ei parempi eikä huonompi.
    Suomenkielisten valitukset erilaisista ruotsinmurteista voi jättää omaan arvoonsa, yleensä se on sellainen pikkunilkki joka ei osaa yhtään kieltä kunnolla joka tästä valittaa, pönkittääkseen omaa pikkuegonsa.
    Olkaamme ylpeitä omasta kielestämme ja hienosta murteestamme, sekä suomen- että ruotsinkieliset (koskee myös englanninkielisiä, siinä vasta murteitä löytyy...)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


entinen kokkolalainen kirjoitti:

on suomen rumin ruotsin kieli!!! se on niinku jokin vitsi, kun sitä kuuntelee se kuullostaa niinku puhuja leikkis osaavansa jotain muuta kieltä ku suomea, ja sitäpaitsi siitä ymmärtää jopa melkein kaikki:) puhukaa suomea please. ps ei koskaan enään kokkolaan ja se on fakta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu