Kesken surffailun ruutuun tuli virusturvalta ilmoitus, että joku Microsoft Seaport yrittää ottaa yhteyttä ja painoin tietysti "estä", mutta mikä tuo tarkalleen ottaen on? Pienellä googletuksella selvisi, että ilmeisesti jokin vakoiluohjelma, mutta haluaisin vähän tarkennusta. Tuntuu aika kummalliselta, että sellainen ilmoitus tuli ihan sellaiselta sivulta, jota käytän päivittäin... Onko se kuinka vaarallinen ja onko varma, että se ei päässyt koneelle "estä"-napin painamisesta huolimatta?
Microsoft Seaport
18+19
10591
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Foliohattu päähään kiireesti: http://koti.mbnet.fi/roine/salaliitto/foliohattu.php
Sä olet kuule asentanut sen jo koneellesi ihan itse jonkin MS:n Live-hässäkän mukana.
Ei ole örkki, täällä poisto-ohjetta jos se häiritsee. http://theparallaxview.com/2008/12/seaportexe/
Kyllä se jotakin tietoa kerää joo.. No, ei se virus ole kuitenkaan. Asentuu omin avuin kyselemättä Windows Liven kylkeen ja pyörii taustalla koko ajan, vie toki resursseja samalla.
CtrlAltDeletellä task bariin ja sieltä voit sen sammuttaa. Tosin käsittääkseni se käynnistyy aina bootatessa uudelleen.
Program Files\Microsoft\Search Enhancement Pack\SeaPort\, siellä se lymyilee ja sieltä sen voi poistaa.
Resurssienhallinnasta ei löytynyt mitään seaportiin viittaavaa, joten meinaako tämä sitä, ettei sitä olekaan koneella/vakoilemassa? Messenger kyllä löytyy ja jos Seaport on tullut sen kylkiäisenä, niin ei se ole ainakaan koskaan ennen mitään herjannut enkä ennen tätä päivää edes tiennyt moisesta. Miksi se ylipäätään edes yritti tulla nettiin, jos se kerta Liven mukana koneelta jo löytyy? Mitään tuollaista tiedostopolkuakaan en löytänyt, tai en ainakaan tästä suomenkielisestä W seiskastani, joten oudolta tuntuu.
Oho, tarkoitin siis Tehtävienhallintaa.
>Oho, tarkoitin siis Tehtävienhallintaa. <
Palvelut, sieltä sen voi laittaa; ei käytössä. Sitten sen voi poistaa jos haluaa. Tuon jälkeen se ei tule uudestaan konetta uudelleen käynnistäessä.
http://www.virustorjunta.net/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=17865
Tässä taas yksi syy lisää miksi en suosittele kenellekkään erikseen asennettavia pilipali softapalomuureja.
Eli teen siis seuraavan ja se on sillä selvä: Tehtävienhallinta - Palvelut - klikkaan sieltä Seaportin ominaisuudet - valitsen käynnistystavaksi "ei käytössä"?
Missään siellä ei kyllä lue mitään poistamisesta...
Ajattelin lähinnä että älä suotta tee yhtään mitään, kun on kyseessä Liven komponentti, joten kait se Live sitä johonkin tarvitsee. Poista vasta jos lopetat Liven käytön kokonaan.