Aloitin juuri uuden kirjablogin pitämisen ja yritän saada sinne uusia arvosteluita mahdollisimman tiheään tahtiin. Tykkäsin tosi paljon tästä Hornbyn kirjasta, vaikka ei ihan uusi julkaisu olekaan. Jos kiinnostaa, käykää katsomassa http://www.lukuhetki.com/ ja antakaa palautetta sivuista. Kaikki kommentit otetaan vastaan :)
Nick Hornbyn Juliet, Naked on hillitön kuvaus englantilaisessa tuppukylässä asuvasta Anniesta ja hänen miehestään Duncanista, joiden 15 vuotta kestänyt liitto on ollut 15 vuotta liian pitkä.
Duncan on nörttiyteen menevä nelikymppinen hiljainen mies, joka on vuosikymmeniä fanittanut pakkomielteisesti amerikkalaista has-been rokkaria Tucker Crow'ta. Tucker Crow teki ensimmäisen ja viimeisen läpimurtolevyn (?) parikymmentä vuotta sitten ja sen jälkeen kukaan ei ole nähnyt koko miestä. Tuckerin kulttihahmon ympärille on kehittynyt omituinen fanikerho, jotka levittävät tahattomasti mutta sitäkin innokkaammin mitä ihmeellisempiä legendoja myyttisestä rokkarista ja tätä fanikerhoa johtaa luonnollisesti itse Duncan.
Annie alkaa pikkuhiljaa kyllästyä Duncaniin ja olemattomaan Tuckeriin ja työhönsä pikkukaupungin merimuseossa. Mutta mitäpä muuta voi tapahtua kuin että lukuisien sattumusten kautta itse Tucker ottaa yhteyttä Annieen ja heidän välilleen kehkeytyy, tuota, omalaatuinen suhde. Tapahtumiin tulee mukaan Tuckerin pikkuvanha poika, lukuisat ex-vaimot, Fucker (fake Tucker), maailman tuomitsevin terapautti, pohjoisen Englannin ekstovertein tanssija ja muutama lähiseudun dementoitunut eläkeläinen.
Hornbyn huumori on kuivaa ja nokkelaa ja uppoaa ainakin minuun ihan täysin. Huomasin että kirjan voi muuten lukea ilmaiseksi netissä Google-kirjat sivun kautta. Käsittääkseni kirja on siellä kokonaisuudessaan!
Nick Hornby - Juliet, naked
kirjafani123
1
713
Vastaukset
- Sormusten rouva
Minä pidin myös, vaikka vähän lapselliselta tosin tuntui hetkittäin. saman kirjailijan Poika oli kanssa hyvä ja toimi jopa leffana, vaika yleensä elokuva tuntuu kirjan jälkeen aina vähän köyhältä versiolta kun pitkä juoni yritetään saada mahtumaan kahteen tuntiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1645258
- 114198
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka513675Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032955Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv792678Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t62098- 441465
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m121358Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos621234Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli4081219