Elikkäs meillä oli pari vuotta sitten viimeks jäärata ja sillon odoteltiin varmuudeks 40cm jäätä ja sitte vasta tehtiin rata. Mutta mites asia on, paljoko ois suositeltu jään paksuus? Sillon oli lunta 30cm ja nyt sitä ois vaan 15cm että sikäli radan teko olisi astetta helpompi. Mutta jään kestävyys vain arveluttaa.. Traktorilla olisi tarkoitus tehdä rata eli silloin pitäisi kai odotella ~50cm? Pohjois-Karjalassa, Lumpiolammella tarkemmin sanottuna on teräsjäätä tällä hetkellä 30cm ja kestää autoa.
Jäärataa tekemässä. Jään paksuus?
2
2522
Vastaukset
- radalle.com
Täällä oulun korkeudella oli 25cm jäätä ja autoilla ollaan ajettu jäällä, niillä sutattu radan tapanenkin... tuttu kävi traktorilla jäällä ( joku pikkut deutchi) oisko jottai 4000 kg ni kesti ajjaa mut ei raaskinu vielä lähtä auraamaan... kuitenkin rannassa ajettu jo kaks autoa jäihin mutta oli välijääät siinä... :)
- -jediritari-
Mikkelin edustalla jäätä oli noin 10-20 cm ja kaupungin mönkkärillä on jo aurattu luistelurataa jäälle.
Eli kyllä jo peltoauton pitäisi päästä jäille ensi viikonloppuun mennessä ;)
Meilläpä vaan ei ole mökkirannassa mitään tietä jäälle, ett traktorilla pitää mennä ensin ja hinata PeltoEscortti pusikon läpi rantaan :) :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723073
- 552735
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322345- 792188
- 952006
- 571949
- 121586
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171547Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301390Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?301361