Toivomus

toivottavaa

Tuttavani "vaatimuksesta" tutustuin näihin kirjoituksiin täällä. Niin pitkälle kuin kykenin. Tarpeeksi pitkälle kuitenkin. Uskomatonta !

Olen vuosikymmenet tehnyt hypnoosityötä hyvässä yhteistyössä lääkäreiden ja terapeuttien kanssa ja myös ilman heitä. Tiedän tietäväni paljonkin hypnoosista ja tunnen suuren joukon hypnoosin ammattilaisia, joiden taso on sekä eettisesti että moraalisesti korkea.

Tämä kirjoittelu täällä sisältää niin valtavan määrän tietämättömyyttä, ennakkokoluuloja, pelkoja, panettelua, valheita, asioiden vääristelyä, todeksi muuttuneita luuloja, pahansuopaisuutta, yksinkertaistamista ja tyhmyyttä, että en usko voivani tai jaksavani lähteä oikaisemaan niitä. Skeptikkona kuitenkin estän toivomuksen.

Kyseenalaistakaa myös omat mielipiteenne, käyttäkää älyänne, miettikää motiivejanne ja olkaa rehellisiä itsellenne.

4

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puoskaripykälistä?

      Tunnevaltainen hätähuuto. Välillä hypnootikot sensuroi asiakritiikkiä, välillä kirjoittelee karkeuksia - ja välillä tällaisia vetoomuksia. Eikö alanne oikein kestä tarkastelua järjen ja tolkun valossa? Miksi kritiikinsieto ja tiedepohja on niin heikko?

      Puoskarilakiakin olette vastustaneet. Minkä suunnan hypnotisoija olet? Mikä on taustayhteisösi, maallikkoliikekö? Antioksidanttilääkärien, vyöhyketerapeuttien, vai minkä terapeuttien kanssa olet tehnyt tuota yhteistyötäsi?

      Alanne ongelmista on ehkä liikaa korostuneet hyväksikäytöt. Näin ulkopuolisesta vaikuttaa että maallikkoaalan pahimmat ongelmat on menetelmienne kirjavuus (vaihtoehtoilua ja huuhaata tullut kuvioihin), asiallisen lääketieteellisen tutkimuksen ja hoidon lykkäytymiset ja villi mainonta. Ja ennen kaikkea pokienne heikko juridinen asema. Se on se puoskarilain mentävä aukko. Ulkopuolisten pelkonne, sensuroinnit ja salailut hämmentää. Saisitte nyt taipua niihin puoskaripykäliin ja lopettaa kaikki huuhaat.

      • saitko?

        Kyseessä ei ole hätähuuto, vaan toivomus järjen ja tolkun valon pilkahduksesta edes. Hypnoosia voidaan tutkia tieteellisesti. Sitä ei voi tehdä tieteellisesti. Jokainen indusointi on kohdehenkiöön sidottu. Ihmiset ovat ominaisuuksiltaan erilaisia. Yksi ja sama kaava ei toimi kaikilla.

        Puoskarilakia en mitenkään vastusta, ei vastusta myöskään taustayhteisöni. Tähdellistä on se, että valmistelijoilla on oikea näkemys hypnoosista ja sen käyttömahdollisuuksista. Pohjani on klassinen hypnoosi mutta arvostan myös Milton Eriksonin tapaa työskennllä. Olen työskennellyt ihan peruslääkäreiden, psykoterapeuttien ja psykiatrien kanssa hyvässä yhteisymmärryksessä.

        Hyväksikäyttöjen esiintuominen on ollut tarkoituksellista mustamaalausta. Mutta hei. Jos insinööri innostuu vaikka aromaterapiasta, ei se tarkoita sitä, että sekoittaisi tuoksujen haistelun ja ins.suunnittelun keskenään. Ihmiset nyt vaan kiinnostuvat asioista, sinäkin varmaan ?

        Minulla ei ole ollut työssäni pokia. Olen ymmärtänyt, että pokat ovat jotain muuta. En pelkää ulkopuolisia, en sensuroi muuta kuin omia ajatuksiani kriittisesti enkä salaile. Muihin kysymyksiisi tervetullut "puoskarilaki" on vastaus.


    • "ulkopuolinen"
      • vastasinko

        on varmaan siitä, että SHY (Suomen Hynnoosiyhdistys) antoi ymmärtää, että heidän koulutuksensa johtaa viralliseen ammattipätevyyteen, jonka merkkinä on oikeus käyttää ammattinimikettä Suggestoterapeutti SHY.tä. Näin ainakin jotkut opiskelijat olivat asian ymmärtäneet. Kurssit olivat myös varsin kalliita ja pettymys tuplaantui.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      295
      46150
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      54
      11558
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      276
      11194
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      58
      9956
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      95
      8759
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      311
      6867
    7. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      19
      3909
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      7
      3616
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      89
      3520
    10. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      3
      3470
    Aihe