AC Oulun tilanne? Konkurssi?

Futari79

Morjens!

Onko kellään tietoa mikä on AC Oulun tilanne? Eilen meille duuniin tulleista konkurssitiedotteissa oli
AC Oulu...onko tämä liigalisenssin hallinnoima yhtiö vai joku muu? Jos liigalisenssin haltija niin tämähän
tarkoittaa sitä että AC Oulu ei ensi kaudella pelaa Veikkausliigassa.

Mikä joukkue tilalle?

6

562

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kausliigaveik

      Ac Oulun tilanne on erittäin huono,tilalle ei ilmeisesti ole tulossa ketään vaan ens kaudella Veikkausliiga viedään läpi kolmentoista joukkueen voimin!

    • acmuovi

      Urheilun oikeusturvalautakunta hylkäsi odotetusti AC Oulun valituksen ja nyt on siis lopullisesti selvää että joukkue pelaa tulevalla kaudella Ykkösessä.

      • Jos AC Oulu ei heikon talouden takia saa lisenssiä Veikkauslligaan niin miksi kuitenkin ykköseen saa. Ykkösessä kulut ovat samat kuin Veikkausliigassa mutta tulot pienemmät. Eväämisperusteluissa ei ole löydettävissä yhteyttä ihmisjärkeen.


    • jrki

      Samalla selvisi että palloliiton johto on täynnä tomppeleita. Ei ollut älyllisiä perusteita poistaa oulu liigasta.

    • hjulos

      Mikä on nyt tilanne. Onko keksitty uusia tekosyitä millä saadaan lisää joukkueita ulos liigasta ja ajettua konkurssiin.

      HJK voi pelata yksin liigaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      355
      1075
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      738
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      686
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      578
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      48
      571
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    9. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      461
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe