Tämän aamun Kainuun Sanomista sain lukea ensimmäisen kerran Suomussalmen kunnan rahankäytöstä lähinnä investointeihin.Silmiin pisti Venäjän puolen teitten kunnostamiseen suunnattu miljoonan euron
summa. Sillä korjataan Kalevalaan menevää maantietä. Miten tämä investointi palvelee Suomussalmelaisia. Tietääkseni suurin käyttäjäryhmä ovat eliittikulttuuri-ihmiset, jotka kunnan kustannuksella tekevät matkoja Kalevalaan taikka sitten erilaiset ohjelmaryhmät Kalevalasta, jotka tulevat Suomeen ja Suomussalmen kunta maksaa. Suomussalmella löytyisi varmaan joitakin tienkorjauskohteita, joihin saataisiin tuo miljoona euroa sijoitetuksi.
summa. Sillä korjataan Kalevalaan menevää maantietä. Miten tämä investointi palvelee Suomussalmelaisia. Tietääkseni suurin käyttäjäryhmä ovat eliittikulttuuri-ihmiset, jotka kunnan kustannuksella tekevät matkoja Kalevalaan taikka sitten erilaiset ohjelmaryhmät Kalevalasta, jotka tulevat Suomeen ja Suomussalmen kunta maksaa. Suomussalmella löytyisi varmaan joitakin tienkorjauskohteita, joihin saataisiin tuo miljoona euroa sijoitetuksi.
Vastaukset 17
Vanhimmat
tieverkostosta kannataa välittää,kunhan vaan venakot pääsee ostosmatkoille suomussalmelle ja päinvastoin.
Tuleepa mieleen erään ystäväni aforismi. Tyhmyydellä kun ei ole minkaanlaista ylärajaa.
Tämä pätee suomussalmen kunnan päättäjiin.
olisi kunnan hoidossa olevissa teissäkin rahalle tarvista,rantaneuvos valita päätöksestä,tai laki jussi,teiltäkyllä tapahtuu.
Olettehan muistaneet äänestää.
Jos ette, niin turvat tukkoon.
kuule ite turpa tukkoon! Olisi äänestetty jos sinne joku täyspäinen olisi pyrkimässä mutta kun ei ole kuin noita vitun pellejä ehokkaana!
ite ehokkaaksi? Kun tiedät miten asiat pitäisi hoitaa!
Myöskin johtotehtäviin ,tekijät tarjousten perusteella. Halvin valitaan .
Jo on taas aikoihin eletty, kyllä näitä uusia vedätettäviä ainavain sikiää, käykäähän aikanaan katsomassa mihin teidäkin kunnan kolikot menee, korkeintaan pari kuuppakuormaa soraa toverien datsalle järvirantaan tulee.
Voi hyvä sykkyrä nuita hyväuskoisia polosia.
voi kunan päättäjät,siellä kalevalassa ei asu kuin muutama rikas ,joka tuo valuttaa suomeen,rahvas on köyhää,täältä hakevat ilmaista tavaraa,kun ei ole millä ostaa,vaikuttaa kulttuuripuolen juitsulta,että päästäisiin nopeammin sinne proasnikka juhliin,niitähä on joa kylässä omasa,kommarien aloite tietenkin,sekin raha kunnan paikallis teiden hoitoon,asiasta valitus tulee ,ei läpihuutona onnistu,pitää olla hyvät perusteet valtuustolla,jos hyväksyvät.Kuntalaisena on oikeus valittaa.
pitäjässä on noin 1000 tietä joita kaikki käyttävät,marjastajat ,metsästäjät,kalastajat retkeilijät,sienestäjät,ym.pilaavat tiet kevät kelirikon ja syys sateiden aikana,tien kunnossapitoon maan omista joutuu satsaamaan omistaan.Tästä miljoonan euron summasta riittäisi joka tielle 1000e kunnostukseen,ei rahoja pidä käyttää venäjän teihin ,harva käyttää niitä vaan oman teistön korjaamiseen.
Oman kunnan tiestökö on niin hyvässä kunnossa ,että on aikaa ja rahaa Venäjän maalle .
kunnan virkamiesten edustus matkat hoituisi nopeasti kalevalaan kun olisi nopea tie sinne mennä paluumatkalle ei ole kiirettä,tapasin kerran kunnan maatalouspuolen lähetystön kalevalassa edvartin baarissa,olivat vissiin neuvotellee niin kovasti että kummalakin pönttö sekaisin,sen aikainen kaupungin johtaja oiva mäkelä tiesi missä vieraat asuu,raahattin hotellin laitettiin petiin otettiin rahat ja passit talteen kirjelappu pöydälle mistä ne saa,olivat noutaneeet oivalta.saapuivat parin päivän kuluttua kotin,soittivat ja olivat pahoillaan.
Eläköön herrojen matkat ja kansalaisten verot.
Ei pie mennä korjailemmaan rysylandian tiestöä voi käyvä kehnosti. Putin suuttuu. Kannattaa muistaa klunssilan vanha opetus " ei piä mennä nenineen sinne missä muut on ollu munineen" voi suaha nenä tippurin.
Eli korjataan omaa tiestöä ja ajellaan täällä hyvillä teillä ja mielillä. Hirviperkausta niilläkin rahoilla päätiestön varsiin niin a vot
Katoppa vaikka YOUTUBE= Klunssila= epätavallinen vedonlyönti
Lopettakaa tuo höpöstely ja rakentakaa vaikka Turjanlinna uudelleen, ei ne sitä omarahoitusosuutta maksa tässä kuten ei muissakaan projekteissa, se jää teidän maksettavaksi.
Kannattas perehtyä nuihin lähialueavustusten projekteihin ja katsoa mitä niillä saatiin aikaan, aika vaatimattomia tuloksia yleensä.
edes kolmesta projektista, jos tiedät edes yhtäkään !
Projketin nimi, tavoitteet, budjetti ja sen toteutma, tulokset.
Paljonko oli omarahoitusosuus, EU-rahaa, kuka teki työt, hallinnoi jne.
Että mekin tietäisimme jotain niistä, oi suuri tietäjä ! Valaise meitä, kiitos !
Suomussalmelaiset päättäjät näytää uskovan vielä Joulupukkiin, ovat kirjoittaneetkin pukille.