Hei,
osaisikohan joku ystävällinen täällä tulkita unia. Olen nähnyt niin monena yönä painajaista.
Viime yön unessa olin vanhempieni talossa isoveljeni kanssa ja piha oli täynnä karhuja. Pelkäsimme hirvittävästi, sillä emme voineet mennä ulos. Yhtäkkiä huomasimme, että pikkukarhu oli pääässyt avoimesta ikkunasta (sääskiverkon läpi?) sisään. Suljimme heti ikkunan ja pikku karhua emme pelänneet, vaan sitä kun isommat karhut pihalla huomaavat, että pikkukarhu puuttuu ja on sisällä kanssamme. Siinä samassa huomasimme jokaisen pikkuikkunan olevan auki. Aloimme sulkemaan niitä kiireesti, mutta yksi iso karhu pääsi sisälle ja olimme aivan paniikissa. Yritin kommunikoida hänen kanssaan, että emme ole varastaneet karhua, vaan hän tuli itse kotiimme. Olin pelosta suunniltani, mutta sitten keksi antaa pikkukarhun lisäksi jääkaapista jotain herkkua mukaan, jottei iso karhu tekisi mitään. Annoin sitten voita ja karhut lähtivätkin sopuisasta. Veljeni totesi vain, että miksi annoin voin, niin sanoin, että pienempi paha se kuin, että karhu olisi jotain meille tehnyt. Tällöin heräsin edelleen peloissani, enkä meninannut uskaltaa laittaa jalkaani lattialle, kun en tiennyt ovatko karhut myös täällä.
No vihdoin uskalsin jatkaa untani, joka jatkuikin samassa talossa veljeni kanssa. Karhut olivat taas kotipihallamme sekä muutkin eläimet. Juoksimme sisään ja ulko-oven raosta sisään pyrki kettu ja orava. Pelkotila oli taas läsnä ja isoveljeni huusi, että potki ne ulos, ettet voi päästää niitä sisään. Tilanne meni sitten siihen, että yritin talloa oravaa, joka kiermurteli jalkani alla, enkä saattanut häntä tappaa.
Kerron vielä yhdestä unestani, jonka näin vasta samassa talossa, jolloin ikkunan sääskiverkon läpi tuli kolme isoa koiraa, joita myös unessani pelkäsin.
Ahdistavia unia kerrassaan ja olen yrittänyt etsiä tulkintaa netistä, mutta en saa ajatuksesta kiinni. Pitäisi varmaan ostaa univihko ja alkaa kirjaamaan kaikki unet siihen ja tulkita niitä joskus toisena ajankohtana.
osaisiko joku auttaa tulkitsemaan untani
3
255
Vastaukset
- tillis33
unissa. ja nimenomaan karhuja (pelottavia) ja koiria (haavoittuneita). en tajua mistä ne kertoo. mulla on myös unettomuusongelma, mutta silloin kun nukun näen välillä tosi outoja unia.
pahan voimat yrittää tunkeutua sisimpääsi, jota tuo koti kuvastaa ja että sinulla on niitä pieniä ovia auki sydämeen, jonne ne pääsee ja niiden mukana myös niitä suuria pahuuksia, joita nuo karhut kuvaa.
Venäjää kuvataan myös karhuksi ja se pian haluaa uudestaan painostaa suomea ja vaatia myönnytyksiä ja suomi on nin pieni maa, että kuten unessa tapahtui, se myöntyy, eikä halaua tapella ja antaa mitä siltä vaaditaan, että saisi pitää itsnäisyytensä.
Jumala on antanut sanomia, että Hän tumitsee suomenkin sen synneistä ja antaa tulle vanäjän tätä maata vaivaamaan. Tätäkin se uni voi merkitä.- aainavcaan
sanoisin, että olet ahdistunut tai stressaantunut. Et pysty pitämään kiinni sovitusta/luvatusta tai rajoista, joita olet itsellesi tehnyt. Erityisesti se että tapahtumat sijoittuvat kotitaloosi mietityttää, oletko tyytyväinen elämääsi tai tekemiisi ratkaisuihin?
Karhu vahva ja pelottava, tunkeutuu turvallisena pidettyyn paikkaan rajojen sis'ään. Kannattaisi miettiä terapiaa tms mikäli painajaiset jatkuvat
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1311364
- 102881
- 75713
- 51605
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa13521ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40484Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153451Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..30417- 26389
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;175384