Miten paljon yhtiöjärjestyksellä on merkitystä uuteen lakiin verrattuna?
Voiko taloyhtiö päättää vastuiden rajaamisesta ja karsia omat velvollisuudet minimiin? Asun pienessä taloyhtiössä ja yksi hankala osakas koittaa laskuttaa kaiken mahdollisen taloyhtiöllä. Ja tämä tarkoittaa jatkuvia korotuksia yhtiövastikkeeseen. Tähän astin on hoidettu hommaa niin, että yhtiövastikkeella on katettu vain lämmitys ym. pakolliset kulut ja pienet remontit ym. maksettu itse. Ja homma on toiminut näin hyvin. Nyt taloyhtiöllä alkaa olemaan lainaa reilusti, kun tämä osakas remontoinut asuntoaan taloyhtiön piikkiin vedoten erilaisiin rakennusvirheisiin ym. Alkaa meitä muita osakkaita jo pikkuisen vatuttamaan koko homma!
Voiko taloyhtiö päättää vastuiden rajaamisesta ja karsia omat velvollisuudet minimiin? Asun pienessä taloyhtiössä ja yksi hankala osakas koittaa laskuttaa kaiken mahdollisen taloyhtiöllä. Ja tämä tarkoittaa jatkuvia korotuksia yhtiövastikkeeseen. Tähän astin on hoidettu hommaa niin, että yhtiövastikkeella on katettu vain lämmitys ym. pakolliset kulut ja pienet remontit ym. maksettu itse. Ja homma on toiminut näin hyvin. Nyt taloyhtiöllä alkaa olemaan lainaa reilusti, kun tämä osakas remontoinut asuntoaan taloyhtiön piikkiin vedoten erilaisiin rakennusvirheisiin ym. Alkaa meitä muita osakkaita jo pikkuisen vatuttamaan koko homma!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Noilla tiedoilla ei voi vastata mitään.
Kerro:
- Mitä korjauksia?
- Kuka todennut virheet?
- Kuka korjauttanut
- Kenen päätöksellä?
- Onko mahdolliset virheet käsitelty hallituksessa/yhtiökokouksessa? Esim. lainaa ei voi yhtiö ottaa ilman yhtiökokouksen päätöstä.
- Minkä ikäinen yhtiö?
Yleisesti sanottuna, niin yhtiöjärjestys ei voi olla lain kanssa ristiriidassa, mutta yhtiöjärjestyksellä voidaan rajata määrätyissä tapauksissa yhtiön vastuita.
taloyhtiölle, siihen ei taloyhtiö voi omia sääntöjä tehdä yhtiöjärjestykseen. Pieniä muutoksia voi tehdä, ja noihinkin tarvitaan maistraatin hyväksyntä. Jos remontit ammattilaisen ehdottomia, ja puolueettomat kuntoraportit löytyy, nii taloyhtiön on hoidettava kunnossapitotyöt. Osakkaan omiin korjausmääräyksiin ei tarvitse taloyhtiön noteerata.
Juuri yhtiöjärjestyksen kautta voidaan poiketa täysin asunto-osakeyhtiölain määräyksistä. Toisaalta alkuperäisen ei kannata lähteä yj:n muutosprosessiin, koska ne ongelmat joita on korjattu, ovat sitten seuraavana hänen huoneistossaan. Ja haluaako kukaan ensin maksaa toisen osakkaan korjaukset, ja sen jälkeen yksin omat korjaukset?!?
..voidaan määrätä kunnossapitovastuusta juuri niin kuin osakkaat itse haluavat. Jos em. määräyksiä ei vielä yhtiöjärjestyksessä ole ne voidaan YJ:een lisätä. Vaatii yhtiökokouksessa 2/3-osan määräenemmistön tullakseen hyväksytyksi sekä tietysti uuden YJ:n muutoksen rekisteröinnin maistraatista. Uusi YJ ei ole voimassa ennen rekisteröintiä. Mitkään suulliset tai yhtiökokouksissa tehdyt muut sopimukset kunnossapidon jakautumisesta eivät ole päteviä jos niitä ei ole kirjattu yhtiöjärjestykseen. On hallituksen ja/tai isännöitsijän taitamattomuutta jos joku osakas pystyy maksattamaan yhtiöllä omia remonttejaan jotka eivät taloyhtiölle kuuluisi. Ja tietysti tämä osakas on taitava käyttämään em. henkilöiden osaamattomuutta hyväkseen. Juuri pienessä, muutaman asunnon taloyhtiössä kannattaisi yhtiöjärjestyksen kunnossapitovastuun jakautumisesta määrätä YJ:ssä tarkasti. Tee hallitukselle seuraavaan yhtiökokoukseen kirjallinen esitys, että mikäli ko:n kaltaisia "rakennusvirheitä" löytyy asunnoista niin ne korjataan kaikilta TY:n laskuun ja esitys YJ:n muutoksesta jossa kunnossapitovastuun jakautuminen kirjataan YJ:een.
Noin se menee.
että perusasioita, mitkä on laissa määrätty, esim. taloyhtiön kunnossapitovastuuseen kuuluu ´kaikki muu paitsi, huoneiston sisäosat, nii sitä ei voi muuttaa´. Ei maistraatissakaan. Jos esim. kylppärin rakenteissa on kosteutta, ei sitä missään voi muuttaa, että se olisi osakkaan hoidettava. . Mutta jos asia niin päin, että taloyhtiö korjauttaa vastuunsa ulkopuolelta jonku osakkaan pyynnöstä, nii se yhtiön oma vika ja valinta. Sellaista ei laki määrää.
että itse jokainen huolehtii kunnossapito töistään. Vaan ei sitä yhtiöjärjestykseen voi viedä, sillä ei ole lainvoimaa. Jos esim. taloyhtiössä on itse kaikki rempat tehty. Ja sitte taloyhtiöön muuttaakin uusi osakas, joka haluaa, että taloyhtiölle kuuluvan kunnossapidon maksaa taloyhtiö, nii taloyhtiö silloin maksaa sen. Jos muut ovat esim.kylppärin rempanneet omaan laskuunsa, ja uusi osakas maksattaa taloyhtiöllä kylppäri remppansa, nii taloyhtiö varmasti maksaa sen. >Näin ollen aiemmat osakkeen omistajat joutuvat maksamaan toisenkin kylppärin, vaikka ovat omansa itse maksaneet. Turha käräjöidä selvästä asiasta.. nimim. kokemusta on. : )
"pienet remontit ym. maksettu itse"
Arvaan että kyseessä on rivitaloyhtiö, jossa on kuitenkin eletty kuin jokaisella olisi omakotitalo.
Kiertäkää tuollaiset todella kaukaa....
-pitovastuita muuttaa jopa niin pitkälle, että rakennuksen vaippa ja infra on jyvitetty jotenkin osakkaiden vastuulle, mikäli tällainen tahtotilanne on yhtiön kaikkien osakkaiden keskuudessa. Eri asia on, että mihin asti onnistutaan pääsemään yksimielisyyteen muutoksien laajuudesta. Yhtiöjärjestyksen muutos menee sitten PRH:een kirjattavaksi. Kirjoituksessa puhutaan "pienemmistä remonteista", jotka on hoidettu itse. Jos ko remontit ovat huoneiston sisäpintoihin, sisäoviin, pihalle ym. kohdistuvia remontteja, niin ne ollevat osakkaan vastuulla, jos yhtiöjärjestys on alunperin ollut normaalin asoylain mukainen. On joitakin osakeyhtiöitä, joissa jo alunperin yhtiöjärjestys on poikennut asoylaista vastuunjaon osalta. Siksi onkin tärkeää aina huolella tutustua oman kiinteistön yhtiöjärjestyksen sisältöön ja verrata sitä kulloinkin voimassa olevaan kiinteistöliiton vastuunjakotaulukkoon. Pienikin poikkeava sana voi muuttaa kohdan asoylaista poikkeavaksi. Tällainen poikkeavuus pitäisi näkyä isännöitsijätodistuksessa ruksina ko kohdassa, mikäli isännöitsijä on tilanteen hoksannut, mitä aina ei tapahdu! Siis oma aktiivisuus ja huolellisuus on tarpeen omien oikeuksien ja velvollisuuksien selvittämisessä asoy:ssä. Muuten kun muutatte yhtiöjärjestyksenne, laittakaa myös tietyille nimeltä mainituille yleishyödyllisille yhteisöille ja osakeyhtiöille osakkeiden omistuskielto. Se on mahdollista taiten tehtynä!