Kalevala

Lönnrotin Kalevala on kaiken fantasiakirjallisuuden alku!
3352
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

No en nyt sanois ihan niinkään , eihän se ole edes mitenkään vanhin kansalliseepos..sinänsä niin voisi sanoa, että "nykyfantasian isä" Tolkien otti paljon vaikutteita muunmuuassa Kalevalasta, mutta olihan hänellä paljon muitakin kansalliseepoksia innoittajanaan...totta toinen puoli, mutta aikas puutteeliinen väite.. :)

Äänestä
  • Joo, niin onkin.

    Äänestä

Kalevala on kaukana fantasiasta. Se on koostettu kertomuksista, jotka kuvaavat muinaisten shamaanien tekoja ja toimintaa, loitsuista ja manauksista, joita käytettiin yleisesti hyvinvoinnin takaamiseksi ennen muinoin ja paljosta muusta arkiseen eloon liittyvästä muistamisen ja lauluksi tallentamisen arvoisesta.

Lönnrotin kompositio ei ole historiallisesti totta, mutta myyttien ja kansan mentaalin kannalta se on kiinnostava kooste suomalaisista. Ja niin totta kuin muisti noin ylimalkaan jaksaa muistaa. Scifiä tai fantasiaa se ei missään tapauksessa ole!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Runeberg kirjoitti:

Lönnrotin Kalevala on kaiken fantasiakirjallisuuden alku!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu