Antakaas vinkkejä, millaisia ruokia teette yli puolivuotiaille lapsille? Meillä syödään soseina perunaa, bataattia, maissia, kukkakaalia, palsternakkaa, parsakaalia, porkkanaa ja broileria eri tavoin yhdistellen. Mitä muita vihanneksia/ruoka-aineita voisi antaa? Annatteko jo viljoista jotakin muuta kuin kauraa? (Meillä syödään vasta kaurapuuroa, hiutaleet hienonnan vielä monitoimikoneella). Hedelmäsoseet ostan kaupasta.
Millaisia ruokia voisi antaa sormiruokana lapselle, jolla ei ole vielä hampaita?
Millaisia ruokia voisi antaa sormiruokana lapselle, jolla ei ole vielä hampaita?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sormiruokana oon antanu mun 7kk ikäiselle tytölle ainoastaan maissinaksuja ja banaania, kun en kans oikeen oo keksiny vielä muuta. Neidillä on kaks hammasta alhaalla.
Ite oon tehny sekä liha- että kasvissoseet. Lihasoseisiin laitan vaihtelevasti esim jauhelihaa, lohta tai kanaa. Jouluna ajattelin tehdä kinkusta sosetta. Sitte sekaan vaan perunaa, porkkanaa, kukkakaalia ja sen sellasta. Sipuliakin oon laittanut vähä, tuo makua ja meidän neidille ainaki kelpaa.. Sitten jotain mausteita oon käyttäny, esim. timjamia, tilliä kalaruokiin ja ihan vähän valkopippuria. Sekaan lorautan myös oljyä. Makaronista ajattelin tehdä tässä illalla, ehkä laitan sitä jauhelihaa sinne sekaan. Sipulia vois kans vähän laittaa.
Meillä ei tarvi enää tehdä soseesta ihan mössöä vaan pienet sattumatkin kelpaa. En nyt oikeen osaa enempää vinkata.
Huomaathan, että useimmat kinkut on suolattuja? Eli ei saa antaa alle 1-vuotiaalle. Ja ovat aikas paljonsuolattua, en antaisi alle 2-vuotiaalle ja sillekin vähän.
googlettamassa erilaisia ruokaohjeita, niitähän on netti pullollaan. Puuroista meillä oli ensin 6kk iässä kaurapuuro ja sitten pikkuhiljaa laajennettiin variaatiota.
Sormiruokailusta... Siihenhän nyt ei välttämättä hampaita tarvita, että lapselle voi antaa sormiruokaa. Ihan hyvän työn muksut tekee kielellä ja ikenilläkin ja ne kaksi hammasta tuskin auttaa muussa kuin isomman palasen irrottelussa. Meillä sormiruokana 6kk alkaen oli esim. keitettyä porkkanaa, pastaa, perunaa, kukka/parsakaalia, vesimelonia, avokadoa, kurkkua, raakaa porkkanaa jne. Siitäkin googlettamalla löydät ideoita. Hampaita tuli vasta 8kk alas kaksi ja 10kk ylös kaksi, joten kauan olisi saatu odotella :)
Tuli mieleen tuosta vähästä sipulista, että meidän neiti puolivuotiaana maistoi vahingossa raakaa sipulia, kun ruokapöydälle oli vahingossa tippunut pala, ja suorastaan rakasti sitä! Annoimme hieman lisää, ja kauhea huuto tuli kun se loppui! On edelleen nyt 1v3kk tytön suurta herkkua! :) Tykkäsi muutenkin jo pienenä voimakkaista, kirpeistä mauista, joten sokeroimattomat marjat oli ihan ykkösnaposteltavaa siinä puolen vuoden iässä. Kyllä melkein mitä tahansa voi antaa, ainoa minkä suhteen me oltiin alussa varovaisia, oli kiivi kun isällä allergia, mutta eipä ollut periytynyt, ja se on myös suurta herkkua neidillemme! :)
Meillä söi kakkonen kaikki kiinteät alussa sormiruokaillen, ei siis mitään soseita tai syöttämisiä (missään vaiheessa).
Äkkiä muistellen tämmöisiä syötiin 6-7 kk:n iässä:
-bataatin, perunan, kukkakaalin, parsakaalin, porkkanan paloja ainakin. Keitettynä/höyrytettynä/uunikasviksina, tarpeeksi isoina paloina niin että vauvan ottaessa palan nyrkkiin, jäi nyrkin ulkopuolelle kunnolla järsittävää. Kukka/parsakaalit kukintoina höyryttämällä useinmiten, juurekset tulee uunissa hyviksi kun ne pyörittää vähän öljyssä ja laittaa vaikka jotain yrttiä mausteeksi, herkkua koko perheelle lisäkkeeksi.
-puuroriisiä palleroina (sotkua tulee kyllä...), suolattomia riisikakkuja
-hedelmänpaloja: banaania, luumuja (puolitettuna, kivi pois), pehmeää päärynää, nektariinia, mitä nyt sattui olemaan. Kovempaa päärynää tai omenaa raastoin joskus, vauva tykkäsi imeskellä ja mutustaa raastetta.
-en enää muista koska lihaa aloitettiin, mutta kana meni suikaleina, jauhelihasta tein pitkulaisia lihapullapötköjä, lohi meni ihan isoina paloina
Vauva siis söi osittain samaa kuin muu perhe alusta lähtien, ja yhä enemmän siinä vaiheessa kun pinsettiote löytyi (meillä jo 8-kuisena, ilmeisesti sormiruokailu harjoitti hyvin). Maitoa ja suolaa vaan ei käytetty, tai lisättiin vasta kun vauva oli saanut osansa. Mutta muistan esim. tehneeni sosekeittoa ja poimineeni vauvalle kasvispalat liemestä ennen soseuttamista, lisäkkeenä oli koko perheellä siihen aikaan usein esim. lohkoperunoita, pastaa, höyrytettyjä vihanneksia tai uunikasviksia joita saattoi vauvallekin antaa ja keitosta tai löysemmästä kastikkeesta poimittiin sitten vaan sattumia vauvalle. Kasvispihvit, munakkaat, kasvisletut, wokit ym. ruuat menivät ihan sellaisenaan.
Aloittaessa on tosiaan tärkeää että ne palat ovat niin isoja että niistä saa kunnon otteen. Eikä mitään kovaa isoiksi paloiksi lohkeavaa (omenaa, raakaa porkkanaa) kannata antaa. Noista uunikasviksista aloittaisin jos ei ole sormiruokia kokeiltu, niihin tulee uunissa vielä sellainen hyvä pinta joka pitää palaa vähän kasassa, ja sisällä on hyvää mössöä joka irtoaa ikenillä.