Siis , tuollanen möhkö kulkeutui kätösiin mutta kysyisin että mitä virkaa sillä ISO-arvon säätönapilla on ? Eiks filmijärkkäreissä ISO säädy käytetyn filmin mukaan ?
Napista pystyy ISOksi määrittelemään 20-6400 väliltä esivalmiita arvoja.
Minolta 800si , ISO-arvon säätö ?
5
578
Vastaukset
- ghfgh
Kamera sitten tietääkään filmin herkkyyden?
- 17
no manua lueskelin ja siellä oli jotain epämääräistä juttua aiheesta
Suositeltiin esim ISO100 filmille käytetäväksi ISO400 arvoa , kamera muistaa kys asetuksen ... tai jotain ... sitten jatkoon
esimerkki
jos lataan ISO100 filmiä ja käytän asetusta ISO1600 ... mitä tapahtuu ? Olettaen kuvat alivloittuvat ... aaa ... siis onks tää jotensakin sellanen kökkpö valoisuuden lisäämis/heikennys jippo-nappi , sitähän siis voi muuttaa samalle filmille vaikka joka kuvalle? - ghfgh
17 kirjoitti:
no manua lueskelin ja siellä oli jotain epämääräistä juttua aiheesta
Suositeltiin esim ISO100 filmille käytetäväksi ISO400 arvoa , kamera muistaa kys asetuksen ... tai jotain ... sitten jatkoon
esimerkki
jos lataan ISO100 filmiä ja käytän asetusta ISO1600 ... mitä tapahtuu ? Olettaen kuvat alivloittuvat ... aaa ... siis onks tää jotensakin sellanen kökkpö valoisuuden lisäämis/heikennys jippo-nappi , sitähän siis voi muuttaa samalle filmille vaikka joka kuvalle?En saanut manuaalia jostain syystä auki vaikka sen löysin.
"Suositeltiin esim ISO100 filmille käytetäväksi ISO400 arvoa , kamera muistaa kys asetuksen ... tai jotain ... sitten jatkoon"
Siinä on varmaan ollut vain esimerkki, että jos muutat tuota arvoa niin kamera muistaa tehdä näin jatkossakin vaikka vaihdat rullaa.
"jos lataan ISO100 filmiä ja käytän asetusta ISO1600 ... mitä tapahtuu ? Olettaen kuvat alivloittuvat ... aaa ... siis onks tää jotensakin sellanen kökkpö valoisuuden lisäämis/heikennys jippo-nappi , sitähän siis voi muuttaa samalle filmille vaikka joka kuvalle?"
Varmaankin tuo nappi on lähinnä hätävaraksi, jos kamera ei pystykkään lukemaan filmin dx koodia. Lisäksi moni kuvaaja ei halua valottaa filmiä juuri sen herkkyyden mukaan vaan prässää sen kehittäessä.
- 1+6
Yleensä filmikameroissa oli automaattisen lisäksi mahdollisuus valita ISO-arvo käsin. Aluksi kaikissa filmirullissa ei ollut kotelossa ISO-merkintöjen koodausta. Koodauksen lukeminen perustui ruudun johtavuuteen, se ei ollut täysin varmasti luettavissa. Usein myös ladattii mv-filmiä purkkeihin, joissa ei ollut oikeeaa herkkyyskoodausta.
Jossain halvoissa pokkareissa taisi olla ainoastaan automaattinen säätö DX-koodauksella. Järkkäreissä yleensä on enemmän säätömahdollisuuksia. Lähtökohta on, että tietysti säädät kameraan sen arvon, joka filmilläkin on. Poikkeuksia on esimerkiksi valotuksen korjauksessa erikoistilanteissa tai vaikka jos filmiä prässätään eli tahallaan alivalotetaan ja kompensoidaan tämä kehityksessä. Säätö mahdollistaa myös kuvaamisen ei-DX-koodatulla filmillä (esim. itseladatulla). Filmipuolella et voi noin vain säätää arvoa mieleiseksi ja olettaa kuvien onnistuvan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1442268
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1311568En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1501551- 631254
Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1431241The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut121131Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall226975- 156916
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57833Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20819