Uusiksi

Voisko kirkon työntekijät rukoilla, ihan miten laajassa mittakaavassa haluattakin, Jumalan päästävän kaikki taivaaseen, uskovait nämä vaikka Allahiin tai mihin vain. Olivat nämä tehneet mitä vain, niin pääsisivät taivaaseen....ja tätä ei siis saa ohittaa sillä, että pyytää Jumalaa kutsumaan kaikkia uskoon ja kaikista tulisi kristittyjä, vaan uskonnosta ja teoista riippumatta, kaikki pääsisivät taivaaseen.

Olisi pikkasen rukouksessa painoarvoa, jos kirkon työntekijät rukoilisivat, mutta kysymys onkin, voitteko rukoilla näin?

4

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nicander

      Jumala sitten vastaa mitä vastaa.

      Minä en erityisemmin pitäisi Jumalasta, joka päästäisi pelkkien kirkon työntekijöiden rukousten takia kaikki massapedofiilit ja Hitlerit tuosta noin vaan taivaaseen, että ne edes yhtään katuu tekojaan.

      Mutta voisihan ne alkaa rukoilla, että ihmiset alkaa kääntyä Jumalan puoleen. Sitä sanottaisiin hengelliseksi heräämiseksi. Kaikki vapaa-ajattelijatkin alkaisivat katua suuri syntejään ja virtaisivat joukolla kirkon penkkeihin parannusta tekemään.
      Sitähän voisikin alkaa rukoilla. :)

      • Ja niin sitä raamatussa käsketään tekemäänkin, mutta voiko kirkon työntekijät rukoilla pelkästään vapaata pääsyä kaikille taivaaseen, uskonnosta, seksuaalisista suuntautumisesta tai rikollisesta toiminnasta, ihan sama. Kukahan kaikki pääsis taivaaseen, Minä en näe maailmassa mitään niin pahaa asiaa, että siitä pitäisi kiduttaa ihmisiä ikuisesti. Sairaat ihmiset tekevät sairaita tekoja, mutta eihän sekään ole ihmisen vika, jos on valuvika.
        Mitä taas ihminen tekee maanpäällä, niin siitä kyllä voidaan tuomita täälläkin rangaistuksiin. Vaikka sitten henki pois, jos ei osaa yhteiskunnassa elää.


    • Toki voimme rukoilla yhtäläistä pelastusta kaikille. Silti on kyllä totta, ettei Jumala meidän työntekijöiden rukouksia ota vakavammin kuin muiden ihmisten. Meidän työmme yksi osa nyt vaan sattuu olemaan esimerkiksi jumalanpalveluksissa yhteiseen rukoukseen johdattaminen. Mutta pelastusta kaikille lupaan rukoilla :)

      pappi Sonja

      • Kun nipotan, mutta eihän tämä pelastus nyt liity mitenkään uskoon Jeesukseen? Ilman uskoa pääsis kaikki taivaasen, sitä hain.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      282
      8363
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      66
      5022
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      281
      4380
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      59
      3014
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      2476
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      3
      1870
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      5
      1737
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      111
      1735
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1633
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      1600
    Aihe