Voisko kirkon työntekijät rukoilla, ihan miten laajassa mittakaavassa haluattakin, Jumalan päästävän kaikki taivaaseen, uskovait nämä vaikka Allahiin tai mihin vain. Olivat nämä tehneet mitä vain, niin pääsisivät taivaaseen....ja tätä ei siis saa ohittaa sillä, että pyytää Jumalaa kutsumaan kaikkia uskoon ja kaikista tulisi kristittyjä, vaan uskonnosta ja teoista riippumatta, kaikki pääsisivät taivaaseen.
Olisi pikkasen rukouksessa painoarvoa, jos kirkon työntekijät rukoilisivat, mutta kysymys onkin, voitteko rukoilla näin?
Uusiksi
4
103
Vastaukset
- nicander
Jumala sitten vastaa mitä vastaa.
Minä en erityisemmin pitäisi Jumalasta, joka päästäisi pelkkien kirkon työntekijöiden rukousten takia kaikki massapedofiilit ja Hitlerit tuosta noin vaan taivaaseen, että ne edes yhtään katuu tekojaan.
Mutta voisihan ne alkaa rukoilla, että ihmiset alkaa kääntyä Jumalan puoleen. Sitä sanottaisiin hengelliseksi heräämiseksi. Kaikki vapaa-ajattelijatkin alkaisivat katua suuri syntejään ja virtaisivat joukolla kirkon penkkeihin parannusta tekemään.
Sitähän voisikin alkaa rukoilla. :)Ja niin sitä raamatussa käsketään tekemäänkin, mutta voiko kirkon työntekijät rukoilla pelkästään vapaata pääsyä kaikille taivaaseen, uskonnosta, seksuaalisista suuntautumisesta tai rikollisesta toiminnasta, ihan sama. Kukahan kaikki pääsis taivaaseen, Minä en näe maailmassa mitään niin pahaa asiaa, että siitä pitäisi kiduttaa ihmisiä ikuisesti. Sairaat ihmiset tekevät sairaita tekoja, mutta eihän sekään ole ihmisen vika, jos on valuvika.
Mitä taas ihminen tekee maanpäällä, niin siitä kyllä voidaan tuomita täälläkin rangaistuksiin. Vaikka sitten henki pois, jos ei osaa yhteiskunnassa elää.
Toki voimme rukoilla yhtäläistä pelastusta kaikille. Silti on kyllä totta, ettei Jumala meidän työntekijöiden rukouksia ota vakavammin kuin muiden ihmisten. Meidän työmme yksi osa nyt vaan sattuu olemaan esimerkiksi jumalanpalveluksissa yhteiseen rukoukseen johdattaminen. Mutta pelastusta kaikille lupaan rukoilla :)
pappi SonjaKun nipotan, mutta eihän tämä pelastus nyt liity mitenkään uskoon Jeesukseen? Ilman uskoa pääsis kaikki taivaasen, sitä hain.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu1311012Rakastan sinua
Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli37907Kun viimeksi tapasit kaivattusi
Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi47839Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus50751Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva143734- 54731
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e32723Ootko sä oikeasti sinkku?
Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥42676Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!
Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy187670Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0
Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali136665