On se kumma kun ei ymmärretä niitä lintuja olla ruokkimatta taloyhtiöissä ja piha-alueilla.
On se kumma kun ne eväät pitää sitten laittaa rottien ulottuville MAAHAN.
Tässä oikeaoppiset ruokkimiset joka pojalle ja tytölle:
Ruoki lintuja oikein
Moni tuntee auttamisen iloa pystyttäessään syksyllä lintulautaa ja ripustellessaan pihalleen talipalloja. Hyöty on molemminpuolinen: höyhenpallerot saavat murua rinnan alle, ja lintuja ruokkiva ihminen pääsee seuraamaan niiden puuhia aitiopaikalta.
Ruokintaan liittyy muutamia asioita, joista saattaa aiheutua ongelmia, mutta pulmat voi onneksi välttää. ”Puhtauden kannalta on tärkeää, ettei lintujen ruokaa kaadeta suoraan maahan”, kertoo johtava ympäristöneuvoja Matti Nieminen Helsingin kaupungin ympäristökeskuksesta. ”Maassa linnut pääsevät likaamaan ruokansa, ja maahan kaadettu ruoka voi myös houkutella rottia.”
Nieminen on saanut paljon yhteydenottoja lintujen ruokinnasta kiinnostuneilta kansalaisilta. Rottaongelmiakin on tullut hänen tietoonsa. Esimerkiksi Helsingin kantakaupungissa joku oli ruokkinut lintuja kaatamalla ruuantähteitä maahan ja houkutellut samalla rottalauman paikalle.
Rottien lisäksi ruokintapaikalle voi tulla tauteja kuten salmonellaa, jos puhtaudesta ei huolehdita. ”En ole kuullut, että ihminen olisi saanut linnuista salmonellaa, mutta kyllä sen suhteen kannattaa pitää varansa”, Nieminen muistuttaa.
Kenties hygieenisin ratkaisu siementen, pähkinöiden ja muun syötävän tarjoiluun on ruokinta-automaatti. Sen etuna on, etteivät siivekkäiden ulosteet tipahtele ruuan päälle vaan lentävät siististi yli laidan. Automaatti on myös näppärä, koska sitä ei tarvitse olla yhtenään täyttämässä. Automaatin huono puoli on usein muovisen steriili ulkonäkö; perinteinen puinen lintulauta on epäilemättä kauniimpi.
Narun päässä riippuva talipallo on oiva lisä lintujen ravintoon, sillä talissa on runsaasti energiaa, jota sirputtajat tarvitsevat pitääkseen itsensä hengissä pitkien ja kylmien talviöiden yli. Talipallo on hyvä myös siksi, että jos se on ripustettu tarpeeksi korkealle, oravat tai isot linnut kuten harakat ja närhet eivät pääse rohmuamaan ruokaa pienempiensä nokan edestä.
Ruokintapaikan lähellä olisi hyvä olla tiheää oksistoa tai pensaita, jonne pikkulinnut pääsevät suojaan pedoilta, esimerkiksi varpuspöllöltä. Toki pedotkin tarvitsevat ruokaa, mutta pikkulinnuille on syytä antaa mahdollisuus paeta. Ruokintapaikka kannattaa perustaa sellaiseen kohtaan, että lintuja pääsee mukavasti seuraamaan ikkunasta. On kuitenkin varottava laittamasta ruokintaa paikkaan, jossa linnuilla on vaara törmätä ikkunaan.
http://vanha.suomenluonto.fi/artikkeli-82.html
LINTUJEN RUOKKIMISESTA
17
761
Vastaukset
- älä ruoki rottaa
Lintujen ruokinta ei ole pelkästään ruokkijan ja lintujen välinen asia. Naapurisopua ei kannata turhan päiten vaarantaa. Monet ovatkin kyselleet, saako kerrostalon parvekkeella pitää lintulautaa.
”Lain mukaan saa, mutta taloyhtiö voi halutessaan kieltää ruokinnan tontillaan kokonaan tai osittain”, Nieminen selvittää. ”Usein rakennukseen kiinnitettävät lintulaudat kielletään, koska ulosteet sotkevat toisten asukkaiden ikkunalautoja.”
Harvaan asutuilla seuduilla ruokkiminen on vapaampaa. Ruokintapaikan perustamiseen tarvitaan kuitenkin maanomistajan lupa, sillä lintujen ruokkiminen ei kuulu jokamiehenoikeuksiin.
Jos lähimpään naapuriin on matkaa kilometrikaupalla, on tärkeää, että kerran aloitettua ruokintaa jatketaan talven päättymiseen asti. Tiheästi asutuilla alueilla ruokinnan jatkaminen ei ole kohtalonkysymys, koska lähistöllä on aina muita ruokintapaikkoja. Linnut liikkuvat muutenkin laudalta toiselle — ne äänestävät siivillään.
- Talviruokinnan voi aloittaa Pohjois-Suomessa lokakuun lopulla ja Etelä-Suomessa yleensä marraskuun lopulla, kun muuttolinnut ovat lähteneet ja lämpötila laskee pysyvästi nollan alapuolelle.
Ruokintaa on hyvä jatkaa niin pitkälle kevääseen, että takatalvien vaara on ohi.
- Jos haluaa pitää rotat loitolla, linnunruokaa ei kannata kylvää pihalle vaan tarjoilla siististi lintulaudalta tai ruokinta-automaatista.
- Lintujen ruoka ei saa olla pilaantunutta tai suolaista.
- Rasva voi olla teurasjätettä, silavaa, ihraa tai läskiä. Se maistuu tiaisille, tikoille, pähkinänakkelille, harakalle, närhelle ja kuukkelille.
- Kauraa syövät varpunen, pikkuvarpunen, keltasirkku, punatulkku, fasaani, pähkinähakki, harakka ja närhi.
- Auringonkukan siemeniä popsivat etenkin punatulkut, viherpeipot ja tiaiset.
- Hirssistä pitävät varpunen, pikkuvarpunen ja närhi.
- Maapähkinät houkuttelevat pähkinähakkeja ja pähkinänakkeleita, tiaisia, mustarastaita, harakoita, närhiä ja kuukkeleita. Pähkinät voi myös murskata hentonokkaisia lintuja varten. Pähkinänmurut voivat kutsua paikalle vaikkapa puukiipijän.
- Omenia, kuivattuja pihlajanmarjoja ja muita marjoja voi tarjoilla rastaille, tilhille ja taviokuurnille. Paikalle saattaa tulla myös punarintoja, mustapääkerttuja ja rautiaisia.
-Leivänmurut kelpaavat varpuselle, pikkuvarpuselle, mustarastaalle, pähkinähakille, harakalle, närhelle, kuukkelille ja fasaanille. - älä ruoki rottaa
http://www.hel2.fi/ymk/elaimena_helsingissa/esite/ruokinta.htm
- Myy-Pikkuinen
tänään just kävin laittaan talipalloa lähimetsään, siis puuhun ja muut safkat maahan!! =)))))))))))))))))))))
- yäk yäk myy
Näin toimii lainkuuliainen ja fiksu lintujen syöttäjä.
HYI HITTO - Myy-Pikkuinen
yäk yäk myy kirjoitti:
Näin toimii lainkuuliainen ja fiksu lintujen syöttäjä.
HYI HITTOei metsään tarvi laittaa mitään lintulautaa/automaattia missä sellainen lakipykälä on??
- metsän AsuKki
Kyllähän nuo ovat ihan hyviä ohjeita luontoa ja luonnon kiertokulkua tuntemattomille;)
Ja varsinkin tuo, että kerrostalojen parvekkeilla EI SAA ruokkia lintuja. Kerrostalossa kun ei ole omankäden oikeutta edes siihen.
Omalla pihalla kun ruokkii, niin on oma lupa - siis maanomistajan lupa - ruokkia metsän asukkeja.
Jos alueella on hoitamattomia pihoja, kompostoreita yms. niin rottavaara on ilmeisen selvä. Rotat vaeltavat ruuan perässä. Ja hiiret, päästäiset yms. muut pienet jyrsijät. Mutta niillehän pitää olla omat ns. herkut.
Senverran kommentoin nuita pitkiä linkityksiä, että paras keino estää harakoitten yms. isojen - ei toivottujen- lintujen pääsy esim. talipalloille, on, että meillä ainakin ne on on ripustettu tiheään pöheikköön, jonne ne yksinkertaisesti eivät pääse.
Maahan meillä ei ole koskaan kaadettu lintujen ruokaa. Mutta, tietty linturuokintojen alle on tippunut jyviä yms. joita sitten hiiret yms. käyvät syömässä.
Valitettavasti niitä maahan tippuneita siemeniä syövät myöskin linnut, ja silloin Salmonellavaara on suuri. On niitäkin ollut, mutta sitten desifioidaan ruokinta-kaukalot yms. ja uudet siemet uuteen paikkaan. Salmonellaan sairastunut lintu on erittäin helppo tunnistaa ja sitten hoitaa asia kuntoon pois kitumasta.
Ja kun sen ruokinnan on syksyllä aloittanut, niin sitä pitää muistaa jatkaa sitten kevääseen - maaliskuun loppuun ehkä- asti. Maaliskuussa on usein vielä ollut koviakin pakkasia,joten linnut tarvitsevat ravintoa tutulta ruokintapaikalta.
Ihanaa ruokinta-aikaa kaikille kotipiirin lintuja ruokkiville !- Myy-Pikkuinen
ymmärtänyt miksi ne isommat linnut eivät saisi käydä syömässä...
- yäkyäkmyy
Myy-Pikkuinen kirjoitti:
ymmärtänyt miksi ne isommat linnut eivät saisi käydä syömässä...
Et sä ymmärrä paljoo muutakaan ja se ollaan huomattu...............
- Myy-Pikkuinen
yäkyäkmyy kirjoitti:
Et sä ymmärrä paljoo muutakaan ja se ollaan huomattu...............
=))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
- näin on.
Myy-Pikkuinen kirjoitti:
ymmärtänyt miksi ne isommat linnut eivät saisi käydä syömässä...
Meillä täällä maaseudulla ainakin ajatellaan ilmeisesti niin,että ne saavat talvisinkin ruokansa muualta. Niitä kun on sitten n. 200 tulossa ruokintapaikalle talomme pihalle, niin ei kivaa. Sitä niiden kakkaakin on sitten jokapaikassa, siis ihan oikeesti. Parempi on, kun jo syksyllä oppivat, että talojen läheltä ei herkkuja tipu.
Sama on naakat, mutta onneksi niitä ei ole talvella. Kukaan ei kait tiedä, mihin naakat häviävät talveksi, niitä ei vaan ole. Eikä kyllä ole ikäväkään. Niitäkin on sitten sellainen 100-200 parvi, niin ei oikein jaksa miellyttää. Kovasti likaavat niillä ulosteillaan. Mutta heti kun ilmat lämpenevät kevättä kohti, naakkalaumat ilmestyvät ja sitä ei voi olla huomaamatta .
Ja nuo harakat näin talvella tosiaan saavat ruokansa tuolta asutuskeskusten nakkikioskioskien lähistöiltä, ja siellä niitä onkin sitten silmänkantamattomiin. Antaa cityasukkaitten nauttia ja ruokkia niitä ja niistä.
Ja saman ihailun vapauden suon kerrostaloasukkaille, kadehtimatta! - Myy-Pikkuinen
näin on. kirjoitti:
Meillä täällä maaseudulla ainakin ajatellaan ilmeisesti niin,että ne saavat talvisinkin ruokansa muualta. Niitä kun on sitten n. 200 tulossa ruokintapaikalle talomme pihalle, niin ei kivaa. Sitä niiden kakkaakin on sitten jokapaikassa, siis ihan oikeesti. Parempi on, kun jo syksyllä oppivat, että talojen läheltä ei herkkuja tipu.
Sama on naakat, mutta onneksi niitä ei ole talvella. Kukaan ei kait tiedä, mihin naakat häviävät talveksi, niitä ei vaan ole. Eikä kyllä ole ikäväkään. Niitäkin on sitten sellainen 100-200 parvi, niin ei oikein jaksa miellyttää. Kovasti likaavat niillä ulosteillaan. Mutta heti kun ilmat lämpenevät kevättä kohti, naakkalaumat ilmestyvät ja sitä ei voi olla huomaamatta .
Ja nuo harakat näin talvella tosiaan saavat ruokansa tuolta asutuskeskusten nakkikioskioskien lähistöiltä, ja siellä niitä onkin sitten silmänkantamattomiin. Antaa cityasukkaitten nauttia ja ruokkia niitä ja niistä.
Ja saman ihailun vapauden suon kerrostaloasukkaille, kadehtimatta!olen nähnyt täällä niin Naakat ovat todella isossa parvessa, suunnistavat aina tiettyihin aikoihin kaatopaikalle "aterioimaan" ja sama koskee variksia, siis että tonkivat kaatopaikalla.
Myy-Pikkuinen kirjoitti:
ymmärtänyt miksi ne isommat linnut eivät saisi käydä syömässä...
Just niin...ihan samaamieltä...meillä on kolme isoa lintulautaa, ja kaikki on suunniteltu niin että niihin mahtuu syömään kaikenkokoiset linnut ja oravat...ruokana tarjoan niille pähkinöitä, auringonkukkaa kauroja ja pari kauralyhdettäkin ollaan viritetty...talipalloja on ripusteltu niin paljon että niistä riittää kyllä kaikille...tänään ostin köntsän ihraa täytyy kai naulata se kiini, ettei kukaan lähde sitä kulettelemaan...
- Myy-Pikkuinen
Sikra kirjoitti:
Just niin...ihan samaamieltä...meillä on kolme isoa lintulautaa, ja kaikki on suunniteltu niin että niihin mahtuu syömään kaikenkokoiset linnut ja oravat...ruokana tarjoan niille pähkinöitä, auringonkukkaa kauroja ja pari kauralyhdettäkin ollaan viritetty...talipalloja on ripusteltu niin paljon että niistä riittää kyllä kaikille...tänään ostin köntsän ihraa täytyy kai naulata se kiini, ettei kukaan lähde sitä kulettelemaan...
Tuollain minäkin laittaisin, että kaikille sellainen sopiva ruokintapaikka!! =))))
- Voi voi
Miksi ei saisi ruokkia rottaa? Mikä sen kauniimpi näky kuin hyvin syönyt pulska rotta?Rotta on hyvin perso myös alkoholille, esimerkiksi halpa kojakki saa sen innostumaan.
- tottakin tuo
Samaa kannaattaa kysyä kaupungin terveyslautakunalta,sieltä sa rehelllisen vastauksen.. rotistakin.
Mites on kalliimpi konjakki eikö se kelpaa, aattelin vaan, kun tuonne kaappiin on taas kertynyt noita lahjaputeleita...jos vaikka...
- tän palstan rotat???
Läskejä tuntuu tämänkin palstan kirjoittajat olevan teidän nimittelyistanne päätellen.
Ovat sitten rottia, en tiedä, mutta niiksikin on nimitetty..............
No, rotat levittää tauteja, siksi niistä ei ole hyötyä kuin koelabroissa.........ai, niin ja sori...jättirotista miinakentillä miinoja haistamassa..........
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle222908Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A102022Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.571879Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom681802Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell981758Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1211694Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761523Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001255Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta141252Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311208