Kaikille niille, jotka ovat vähätelleet näillä palstoilla pentutestejä, ja esim. sitä, että urospennun varhainen jalan nosto olisi merkityksetöntä. Olen saanut nyt kahdelta ongelmakoirakouluttajalta tietoa (jopa Belgiassa asti tehtyjä tutkimustuloksia), samoin käytännön kokemusta. Tuo käytös kertoo mahdollisesta ongelmakoiran kasvusta, siinä tapauksessa, ettei osaa kouluttaa! Eka kertalaisille koirankasvattajille ei olekaan niin helppo homma. Jos olisimme ottaneet asiasta vaarin olisimme vaihtaneet pennun heti viikon kotona olon jälkeen, kun jalannosto alkoi (9 vkosena). Nyt ei enää sydän pysty, kun on kiintynyt 4 kk koiraansa
Tiedoksi
Varoituksen sana
11704
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
No kouluttakaa se koira.
Koirankoulutusmateriaalia löytyy vaikka netistä pilvin pimein ja kirjastot on pullollaan kirjoja aiheesta.
Ei mikään koira ole ongelmakoira syntyessään. Eikä mitään koiraa voi hankkia ajatuksella, ettei sitä koskaan tarvitsisi kouluttaa.
Tästä voit aloittaa ellet ole aloittanut jo. Jollet ole, pidä kiirettä.
http://personal.inet.fi/koti/koira.juri/hyvasuhde.htm
ja koulukunnat on tutkittu, mutta missä neuvotaan, miten lopetetaan jalan nostaminen 9 viikkoisena? Temput osaa kaikki ja johtajuus on käytössä (ei vedä lenkillä, istuu ja odottaa vuoroaan, tietysti pentupuremista on vielä, mutta ymmärtää kun kieltää ja menee ottamaan omat lelut. Kynnet leikataan mennen tullen. Kyse on siis luonteesta, ja jostain syystä tää pentu on varhaiskypsä, ja dominoiva! Edelleen: pennuilla on erilaisia luonteita, ja ottakaa se selville ennenkuin otatte pentua!!
Miksi sen pitäisi lopettaa jalan nostaminen, jos kerran muut osa-alueet on kunnossa? Nostaahan se sitä jatkossa kumminkin. Sitä paitsi sehän on vasta ihan mukulankäppänä, ei siitä vielä miksikään rajavartiokoiraksi ole!
Aikaa, aikaa, aikaa....
kyse, ettei kuitenkaan ole vielä sisäsiisti, ja nostaminen roiskuttaa pitkin seiniä eikä paperille (ok tää ei oo mikään ongelma...). Toiseksi: panttaa pissaa, ei lorauta kaikkia kerralla, vaan merkkailee, niin ulkona kuin sisällä. Luultavasti aika vaikea opettaa pois kun sen tavan on ottanut, kieltämällä ehkä, mutta jos alat pissaamisesta kieltämään noin pientä, niin siinä sitä sitten vaikeuksissa ollaan sisäsiisteyden kanssa. Kolmanneksi: ehkä vielä pysyy aikuisen hallinnassa, kun ottaa johtajakseen, mutta lapsiperheen koiran pitäisi olla myös lasten kaveri, eikä dominoiva "hitleri"...
ei tietty vielä ole , mutta kaikki merkit kuulema vittaa siihen, että helposti tulee.
Minkä ikäinen/rotuinen pentu on kyseessä?
älä nyt hyvä ihminen ainakaan ala sitä
kieltää merkkailemasta..se on täysin normaalia
uroskoiran hommaa..täytyisihän se sen oppia kuitenkin. se nyt on oppinut sen aikasemmin kun tavallista...
kyllä se on omistajastakin paljon kiinni
minkälainen koira sieltä kasvaa.
Jos taipuvainen dominoivaan käytökseen ei sen pidä vaan antaa pomoilla missään asiassa...
ei pentua mielestäni tollaisen asian takia voisi vaihtaa????mutta jokainen tyylillään...
Käsitinkö oikein? Pentusi on vasta 9 viikkoa vanha, ja kaikki temput osaa jo?? Onko tollasta olemassakaan?? Eihän ton ikäseltä voi olettaa täysi-ikäisen käytöstä, saati kaikkien temppujen osaamista!! Onko se jo syntyissään osannut kaikki valmiiksi... Heh!
Niin mikä teillä on nyt niin ongelmaa? Koira nostaa jalkaansa?!? Voi herranjee... mikä 4-kuinen koira muka on täysin sisäsiisti?
Ja tietenkin jokainen dominoiva pentu on potentiaalinen ongelmakoira, jos_ei_osaa_kouluttaa. Mutta niin ne on arat ja vaikka ihan tavallisen luontoisetkin koirat mahdollisia ongelmakoiria, jos_ei_osaa_kouluttaa.
Jalannosto kertoo dominoivasta luonteesta, minun narttuni nostaa jalkaa. Mutta entäs sitten. SINUN tehtäväsi on kouluttaa koira ja katsoa, ettei se hyödynnä luonteensa dominoivaa puolta väärin. ;)
Tilanne olisi huonompi, jos lapsiperheeseen olisi annettu arka koira, joten ole ystävällinen äläkä valita kun koira ei ollutkaan "avaimet käteen" -paketti. Tietysti jokainen koira vaatii peruskouluksen - sehän on vain koira.
Anteeksi terävyys. Karvat nousi minulla pystyyn lähinnä siitä, että olette näiden muka-"ongelmien" vuoksi harkinneet koiran vaihtoa.(mikä on muuten melkoisen halju temppu koiralle)
osaavat kirjoittaa, mutteivät lukea. Tämän oli tarkoitus olla varoituksena lapsiperheeseen ekaa pentua ottaville! Eli teettäkää pentutesti! Ei olla päätetty luopua pennusta. Kasvattaja itse asiaa ehdotti, nimenomaan sen takia, että tietää rodun ominaisuudet, jos sattuu olemaan dominoiva, voi olla vaarallinen lapsille, ja vaatii kovaa koulutusta. Aikaisemman pentuni on koulutettu kivateam-systeemillä, mutta tähän jästipäähän tehoaa vain kovat konstit.
Pahiten lukutaidottomalle: pentu on NYT 3,5 kk, jalannosto alkoi 9 viikkosena.
meillä kohta kahdeksanvuotias ei viitsi nostaa jalkaa ollenkaan jos vaan johonkin rinteeseen tms voi itseään ojentaa ´sen verran että saa pisastua ilman vaivannäköä... ei se silti ihan ongelmaton eläin ole vaan karkaa heti omille teille parempien harrastusten pariin kun saa tilaisuuden