Mitä kaikkia ohjelmia pitää olla että katsomo näkyy? Ubuntu 10.04
MTV3 Katsomo
kar-ha
11594
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tällä hetkellä ei ole mitään millä sais MTV3 kurapaskan näkymään Linux pohjaisissa distroissa. Ongelmaa näkyy olevan myös Windows käyttäjilläkin, joille tämä palvelu on suunnattu.
Ehkä vaihtavat joskus toimivaan palveluun?...
Jos sinulla on asennettuna Firefox 3.6.13, ja siihen MediaPlayerConnectivity, ja oletussoittimena Totem, voi katsella MTV3 Katsomon videoita MELKEIN ilman ongelmia.
Kun valitset videon, tarjotaan sinulle Silverlightin asennusikkunaa, mutta sitä vastaava Moonlight ei kuitenkaan toimi Linuxissa, ja siksi katsontatavaksi valitaan tästä samaisesta ikkunasta katselu "Vanhalla toistotavalla", jolloin videoikkunan keskelle tulee neliömäinen kakkula, jota klikkaamalla video aukeaa Totemiin.
Jos halutaan katsella YLE:n elävää arkistoa, lisätään MediaPlayerConnectivityn määrityksen kakkoskohtaan rivi:
*yle.fi/player/*
Jos on pelleilty muiden ohjelmien kanssa, tämä ohje ei mahdollisesti toimi, ja gnomen playerin asennuksessa menetetään elävän arkiston katselumahdollisuus.
En tosin käsitä miksi kukaan katselisi MTV3:n videoita, sillä mainospöllö olisi pitänyt pudottaa jo aikaa sitten. Sen kautta ei tule edes oikeita uutisia, ja ainaisine, tyhmine loppukevennyksineen uutisetkin ovat lähinnä huono vitsi koko maikkarin teevee (ja netti).
"vanha toistotapa" skulaa vielä toistasexi kazomossa, mutta ei taas subilla. Ovat näköjään aamulehti/mtv-konsernissa niin ms-syötettyjä/aivopestyjä/laiskoja että tekevät linux-toistoa hankalaxi, ja käytävät ms-leirissäkin jo vanhentunutta tekniikkaa.
mtv3:n pääomistajat onki nykyään ruottalaset bonnier ja proventus. Mutta laiskuus/tyhmyys jyllää silti
Taitaa tuo Bonnier AB omistaa yksin MTV3:n (ja sen kautta Subin), eli ulkomaalaiset on (taas kerran) päästetty päättämään asioista. Bonnier AB:lla taas on likeisiä suhteita mikkisoftaan, ja on mahdollista, että silverlight -projekti on vain osa mikkosoftan kiihkeää halua mobiilimarkkinoille, ja kiihkeää halua saada hyppysiinsä flash. Kyse on rahasta, ja siitä, millä tekniikalla sähköisiä mediasisältöjä tullaan levittämään, ja ketkä ovat näitä "levittäjiä"
Kannattaa muistaa, että Bonnier on ollut kustantamassa suomalaista paskalehdistöä, ja suku on hankkinut omaisuutensa etupäässä kauppaamalla sontaa.
http://www.youtube.com/watch?v=a3LiBXvlJvU
asioista niin vaikeita MINT 10.10 ja kaikki toimii suoraan ilman mitään mplconn...... siis kaikki valmiina.
Hardcore pornoa ja tissejä ja lätkää ja autourheilua ja ehkä näkys..
Joo se on toi silverlight jonka saa vain "yleisimmille käyttöjärjestelmille"... Pelästyin tänään sellaista uutishuhua että microsoft olisi ostamassa Adobea joka omistaa myös flashin joka toimii linuxilla.
Jotenkin haisee siltä että microsoftia kiinnostaisi noissa kaupoissa eniten juuri tuo flash...
No onneksi google kehittelee applen kanssa omaa videokodeekkia joka olisi myös ilmainen.
PASKAT SILVERLIGHT MITÄ TOLLAISISTA TEKEE HAKKERI
SAIS TV OHJELMAT MUUTTUA JA NÄYTTÄÄ SELLAISIA SARJOJA MITÄ JOSKUS ON TULLUT ESIM. JOS HUOMINEN TULEE VAI ONKO TEILLÄ MUUTA KUN MAKSULLISIA KANAVIA JA HALPOJA SAIPPUA SARJOJA