Mitä viedä vankilaan joululahjaksi? Ehdotuksia kiitos.
jouluaa
tonttutorvinen
71500
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
tavallisesti syömään samoja ruokia vankien kanssa, joten Aladdin suklaakonvehtirasia voisi olla aika kiva, jota voisimme napostella yötuurissa.
sellaista limsakonetta oon miettiny mut en tiiä saako kivitaloon sellasta viedä... ?
heidän omaisilleen lähettämien kirjeiden perusteella (mitkä luetaan) ovat: subutex, piri, kokaiini, viagra ja kondomit. Laitteiden salakuljetus kehon onkaloissa saattaa olla hiukan ongelmallista, erityisesti kun ajatellaan, että monet vangit toivovat jäätelökonetta.
Mokkulalla varustettu läppäri on tietysti myös yksi supertoiveista, mutta ongelma on yleensä 3G-kenttien ulottuvuus muurien sisälle. Esimerkiksi Sörkassa monet vangit ovat raportoineet kenttien jatkuvasta heittelemisestä ja latausnopeuksien alhaisuudesta. Jos läppärin saa sisälle, niin siinä on taatusti vangin suu messingillä.
Kiitos jälleen todella asiallisesta vastauksesta.
Mieheni ei satu olemaan narkkari, joten nuo pirit ja subut ja muut mömmöt on poissuljettu vaihtoehto.
Ilmeisesti täällä turha on kysellä kun vastaukset on aina tätä luokkaa.
Kaikista kovimmat jätkät tääl huutelee, eli istuvat perse homees koneella yötä päivää ja ollaan niin vitun kovia. Toivottavasti saat itse ELÄMÄN joululahjaksi.
Hyvää joulua.
paistaa läpi kirjoituksestasi mikä on ymmärrettävää Jos ajattelisit asiaa omaa napaasi pidemmälle niin ymmärtäisit et miehes vois tehdä vankilassa handelia noil tuotteilla vaikkei itse vetäiskään.eli joululahja olis aikas taloudellisestikin järkevä. yhdellä subulla saattaa saada täydet ostot pariksi viikoksi
Tuohan on ihan perseaukisen logiikkaa. Tottakai tajuan et niillä rahaa saa tehtyä, mutta kun ei ole tarvetta. (köyhyys paistaa läpi tosta sun kirjoituksestas) ja vaikka helppoahan tuo oliskin niin perhetapaamisia en halua muutaman fucking pillerin takia vaarantaa. Hyvää joulua
Googlettamalla
suora lainaus Risen sivuilta :
Lahjoitukset vangeille
Kaikki vangeille lähetettävät lahjapaketit joudutaan avaamaan ja tarkastamaan. Siksi suositellaan, että vankeja muistettaisiin mieluiten rahalahjoituksilla.
Vankien muistaminen jouluna
Joulunaikaan myös vankiloissa saadaan ja lähetetään joulutervehdyksiä. Lahjapakettien osalta on syytä varmistaa, että lähetettävät tavarat voidaan antaa vangin haltuun kyseisessä laitoksessa. Suositus on, että vankeja muistettaisiin mieluiten rahalahjoituksilla.
Ansaitsemansa toimintarahan lisäksi vangit saavat suljetuissa laitoksissa käyttää omaa rahaa. Oman rahan käyttöä vankiloissa pääsääntöisesti rajoitetaan. Rikosseuraamusalueiden johtajien päätöksellä joulukuun oman rahan käyttöoikeutta on yleensä kuitenkin poikkeuksellisesti korotettu, kun se tavallisimmin on 120 euroa kuukaudessa.
Vankien ei ole kuitenkaan sallittua pitää hallussaan käteistä rahaa, vaan rahat talletetaan vankilan ylläpitämälle tilille, josta ne ovat vangin käytettävissä. Jouluostoksia vangit voivat tehdä esimerkiksi vankilan myymälässä.
Ne järjestöt ja yksityiset henkilöt, jotka joulun aikaan haluavat muistaa vankeja, voivat lähettää vangeille rahaa pankkitilin välityksellä. Tilinumeron ja tarkempia ohjeita saa vankiloista.
Lahjoitukset vangeille
Mikäli sukulainen tms. haluaa lahjoittaa rahaa rangaistuslaitoksessa olevalle vangille, hänen tulee tallettaa raha Rikosseuraamuslaitoksen keskushallintoyksikön tulotilille, josta raha siirretään vangin henkilötilille käytettäväksi esim. vankilan kanttiinissa.
Rahojen perillemenon varmistamiseksi tilillepanokortti on täytettävä seuraavien ohjeiden mukaisesti:
Saajan tilinumero: 166030-107980
Saaja: Rise/tulotili, vankien rahat
Maksaja: maksajan nimi
Viesti: VANGIN NIMI JA VANKILA SEKÄ SYNTYMÄVUOSI
Summa: määrä euroina
Jotta rahat menevät oikealle henkilölle, on ehdottoman tärkeää, että viestikenttä täytetään huolellisesti.