Porin jäätilanne

Mikähän jäätilanne merellä, lähinnä tuo Ahlaisten edusta kiinnostaa? Pääseekö Ahlaisista Anttooraan jo?
11783
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Entiseen aikaan jos elettäisiin niin eiköhän Knobholman-Ahlaisten Kristiskerin välinen jäätie olisi jo avattu.
Josko Aflandiasta Anttooraan aiot tallustella niin kopaiseppa jokunen vanha vetopaikka. Gisselön edustalla on Haukisaari,sen pohjoispuolella karikko jonka väylän puolella jyrkät penkat. Vieressä on pikkusaari, sen sivulla väyläportti, vihreä ja punainen keppi. Kun pikkusaaren mökin ja saunan kulmat asettaa jonoon ja kairaa poikkiväylää, löytää kolmatta metriä pohjasta kohoavan patin. Väylä kääntyy menosuuntaan oikealle,taulut ovat molemmissa päissä sekä etumerkkinä että takamerkkinä.Saattaa satua kuhaankin.Väylää edetessä tulet Väkkärän eteläpään kapeaan ja mutkikkaaseen suntiin,karikot oikealla ja vasemmalla kannattaa kopaista. Lampaluodon puolelle tultaessa, heti kiveen kairailtujen merimerkkien jälkeen on vettä nelisen metriä. Tähän ajaa joskus kalaa. Väylää ettenpäin mentäessä se tekee mutkan oikealle, vasemmalle jää pieni "tuplasaari", sen Ahlaisten puoli voi yllättää isolla ahvenella. Tässä kannattaa kairailla varovasti ettei osu pohjaan. Väylä jatkuu vasemmalle Kuuttosuntiin, eteenpäin Puusillalle ja oikealle Anttooraan. Siinä kapeimmassa kohdassa on sekä vasemmalla että oikealla potentiaalista kalapaikkaa mutta on mökkikin komeine laitureineen. Saaren oikea puoli on kovin suosittu etenkin keväällä mutta saunavesissä on ilkeähköä pilkkiä. Kolmisensataa metriä eteenpäin ja vasemmalla on mantereessa lähes kiinni pikkusaari, sen jälkeen niemennokka, tuon koettaisin tarkemmin. Väylä jatkuu Anttooraan, niemen kohdalla väylästä vasempaan on pari kiveä, matalalla vedellä ne nostavat jäätä joten löytynevät silloin helposti,saattaa sattua siikakin. Kartasta katsoen Lampaluodon-Anttooran kapein kannas on tässä. Näillä kulmin käy kovat virtaukset,salmet ovat kapeita ja vesi matalaa, munat voi uittaa keskitalvellakin. Tämä kaikien pitää huomioida. Juuri täällä sattui Porin toissatalven ikävin vajoaminen.
Ullankariin päin mentäessä jään vahvuutta pitää katsastella vieläkin taajemmin etenkin kevätpuolella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hönö1 kirjoitti:

Mikähän jäätilanne merellä, lähinnä tuo Ahlaisten edusta kiinnostaa? Pääseekö Ahlaisista Anttooraan jo?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu