tulossa tahkolle 25 joulukuuta. onko rinteet ollut edes kohtalaisessa kunnossa, vai onko ollut jäinen? Pääseekö tahkolla vielä ollenkaan kelkkailemaan missään? Näihin tarvitsisin asialliset vastaukset, kiittäen.
Vastaukset 2
- jalkanen
Kylmistä keleistä huolimatta rinteet ylälättävänkin hyvissä kuosissa. Tänäänkin laskua yli 2 tuntia, rinteestä suoraan saunaan mikäs sen rentouttavampaa. Kelkkailemaan ei vielä luonnonlumilla pääse, sillä lunta täällä tällähetkellä 20-25cm, kelkkailemiseen vaaditaan 35-40cm. Mutta jäällä ainakin jotkut ovat ajaneet mönkijöillä ja kelkoilla en ole varma onko sitä jääreittiä vielä tehty kelkoille, mutta tänne tulemallahan se teille selkiää. Rinteitä on reilusti yli 10 jo auki kun tulette, ainahan niitä "Jäisiä" mäkiä on, mutta ainakin turisti ja vauhti oli tänään yllättävän hyvissä kuosissa. Ei sitten muuta kuin tervetuloa ja sopeutukaa joukkoon.. :)
- Nimimerk.
ja hyvää joulun odottelua ja vuodenvaihdetta missä oletkin. Toivotaan että kelit lauhenisivat hieman.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 851335
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä351051Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk19855Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita153690Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13680- 46659
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13637Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja185621- 33550
Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39538