VAROKAA!!!!!!!!

OSTIMME NELJÄ VUOTTA SITTEN JÄÄVIILEÄKAAPIN NYT ON TAKASEINÄÄN SISÄPUOLELLE TULLUT VIIDEN SENTTIMETRIN HALKEAMA UPO TAKUU EI KUULEMMA ENÄÄN OLE VOIMASSA NELJÄ VUOTTA VANHA KAAPPI ON KÄYTTÖ KELVOTON TÄLLAISTA ON LUOTETTAVA JA KESTÄVÄ UPO LAATU ERITTÄIN PETTYNYT UPOON
97967
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Niin.

Äänestä

Tuskin itsestään?

Äänestä

Valmistajan vapaaehtoisesti antama takuu ja lakisääteisesti valmistajalle velvoitettu virhevastuu ovat kaksi täysin eri asiaa. Vaikka valmistajan takuu olisikin loppunut voi kuvaamassasi tapauksessa mahdollisesti valmistaja olla vastuullinen korvaamaan korjauksen. Etsi tietoa Kuluttajaviraston weppisivuilta http://www.kuluttajavirasto.fi

Äänestä

ON TULLUT UPOHUOLLON MUKAAN HÖYRYSTIMEN JA KAAPIN TAKASEINÄN VÄLIIN ON KONDENSOITUNUT VETTÄ JOKA ON JÄÄTYNYT JA LAAJETESSAAN RIKKONUT KAAPIN TAKALEVYN.

Äänestä
  • PAIKASSA? AINASKIN MEIDÄN KONEIDEN MUKANA TULLEISSA OHJEISSA SEISOO ETTÄ YLÄPUOLELLA PITÄÄ OLLA JONKUN VERRAN ILMATILAA. JOS OLOSUHTEET KUNNOSSA NIIN EI KUN VALITTAMAAN ETEENPÄIN, PAKKO SEN ON KESTÄÄ ENEMMÄN KUIN NELJÄ VUOTTA.

    EIKÄ OLE RASITTAVA LUKEA TEKSTIÄ KUN EI LÖYDÄ CAPSLOCKKIA mistä saisi noi isot kirjaimet pois...

    Äänestä

UPON HUOLTOPÄÄLLIKKÖ SANOI ETTÄ EI VOI MITÄÄN KUN TAKUU ON LOPPUNUT JA NEUVO ETTÄ KANNATTAA KORJATA SILIKONILLA AIKA USKOMATON NEUVO???

Äänestä
  • Mikä siinä uskomatonta on? Sillähän se korjaantuu. Vai haluatko viedä kaapin korjaukseen jossa silikoni laitetaan?

    Äänestä

Käyppä katsomassa kuluttajaviraston sivuilta. Alla ote. Jos laite hajoaa huomattavasti aikaisemmin kuin kuluttajalla on aihetta olettaa niin myyjä on jossain määrin vastuussa. Varsinkin jos olet käyttänyt laitetta oikein, ja asennuspaikka on oikea.

Tuossa alla on ohjeet reklamaation tekemiseen.

http://www.kuluttajavirasto.fi/ostajanoppaat/document.asp?intSiteID=1&intDocID=402



"Takuu on myyjän, valmistajan tai maahantuojan ostajalle antama vapaaehtoinen lisäetu. Takuu ei yleensä kata vikoja, jotka johtuvat käyttövirheestä. Jos tuotteella ei ole takuuta tai takuuaika on päättynyt, sovelletaan kuluttajansuojalakia. Virheestä voi siis valittaa, vaikka takuuaika olisikin päättynyt."

Äänestä

Meille tuli Boschin kaappiin samankokoinen halkeama 3 vuoden käytön jälkeen. Maahantuoja toimitti uuden ilman mitään mutinoita!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPO KODINKONEET kirjoitti:

OSTIMME NELJÄ VUOTTA SITTEN JÄÄVIILEÄKAAPIN NYT ON TAKASEINÄÄN SISÄPUOLELLE TULLUT VIIDEN SENTTIMETRIN HALKEAMA UPO TAKUU EI KUULEMMA ENÄÄN OLE VOIMASSA NELJÄ VUOTTA VANHA KAAPPI ON KÄYTTÖ KELVOTON TÄLLAISTA ON LUOTETTAVA JA KESTÄVÄ UPO LAATU ERITTÄIN PETTYNYT UPOON

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu