kuinka paljon kovaley tilaa

kysely...

kuinka paljon kovalevy tilaa tarvitaan feroda14 asenukseen riittääkö 5gb

4

408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • massive attach..

      500 gigaa?

    • Minimi...?

      Kyllä perusasennukseen riittänee vielä tuo 5 Gt. Huomioi myös, että swap-osio olisi poikaa...
      Jos paljolti haluat lisätä ohjelmistoja, voi 5 Gt:tä jäädä hätäiseen ahtaaksi. Myös joidenkin ohjelmien toimiminen vaatii mm. /var/tmp -hakemistolle melkoisesti tilaa... Riippuu siis pitkälti käytöstäsi, paljonko levytilaa vähintään vaaditaan sujuvaan käyttöön.
      Vielä joku vuosi sitten asentelin Linux-jakeluja 5 Gt:n osioille, mutta nykyisin 10 Gt olisi suositeltavampi. Nykyinen Fedora-asennukseni on 50 Gt -osiolla.

    • *.deb

      Jos järjestelmä on tarkoitettu käytettäväksi, niin sillä täytyy olla riittävästi tilaa toimia. jos unohdamme aivan sellaisen teoreettisen minimitilantarpeen, niin 10-20 gigaa juuriosolle / lienee aika sopiva, ja /home -osiolle sitten riittävästi (10-1000'000 Gt).

      Jos koneessa on paljon muistia, niin swap-osioa ei tarvitse välttämättä ollenkaan, mutta sellainen 1-2 Gt riittää mainiosti swap-osiolle tällaisille peruskäyttäjille, kuten minulle.

    • Systeemin tarve

      Näyttää nyt vievän 6.4 G kun on melkolailla ohjelmistokehityskamaa asennettuna.. Systeemilevy on mulla 160 G ja loput levyt (2 T) onkin sitten varattu omille tiedostoille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      165
      6252
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      93
      2816
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      92
      1791
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      43
      1515
    5. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1226
    6. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      49
      1025
    7. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      948
    8. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      922
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      10
      916
    10. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      913
    Aihe