"Biznez"-ideaa Pietariin

хеимо

Alkaa nyppimään nämä pätkätyöt suomessa, kannattaako sitä näin tunnollisen ja ahkeran ihmisen täällä rehata.
Kun noita Pietarissa käyntejä on siunaantunut kohtalaisesti, tuli mieleen idea omasta piirakkakioskista siellä.
Aattelin, että hoitelisin tuon myyntipuolen itse, piirakat valmistuttaisin mummeleilla, joille siis pitäisi maksaa sähköstä/kaasusta, raaka-aineista ja työpalkasta.
Onhan tuota kilpailua ihan kiitettävästi, mutta pitäisi keksiä paikka, jossa pärjää erään Suomalaisen julkkiksen sanoin: Sieltä ostetaan, mistä halvemmalla saadaan.
Luvatkin tommosen kiskan rustaamiseen on vielä vähän hepreaa, pitääkö laittaa mailia venäjän feredaatiolle, vai riittäiskö kirje Pietarin kubernaattorille?
Laittakaahan vastauksia hallinnosta ja hyvistä myyntipaikoista?

1

586

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6+5

      Hyvihän se on, että yrittäjyyshenkeä riittää, mutta se byrokratiahelvetti on sitten melkoinen Venäjällä - varsinkin jos olet ulkomaalainen. Ja eiköhän sitä viestiä pidä laittaa samalla tavalla ku Suomessakin alan virastoihin - yritys pitää perustaa, terveystarkastajilta luvat, myyntipaikkaan luvat jne jne jne.

      Mutta jos ne jossakin kämpässä siis valmistutat, niin eihän ne ole enää tuoreita ja lämpimiä myyntipisteelle päästessään - ketä kiinnostaa kylmät piirakat, joita saa kaupoistakin 20-40 ruplalla / kpl?

      Toisekseen tosiaan se myyntipaikka - jokapuolella on raflapaikkoja ja vastaavia mielin määrin. Joista suurin osa nykyään isoja ketjuja, jotka pystyy kilpailemaan aika pirun hyvin.
      Esim. tyyliin Nevskillä on ihan turha mennä yrittämäänkään kaupittelemaan mitään ennenkö on luvat ja paikkamaksut hoidettu - ne hodarikärrytkin kun on ketjutettuja siellä.

      Tosiaan se tuottavuus.. Jos sen parisenkymmentä ruplaa / piirakka meinasit hoitaa niin mietis vähän kuluja.
      Ehkä kannattais keskittyä vaan rahtaamaan sieltä tupakkaa oikein tosissaan.
      Kokemusta on sen verta, että löytyy Ven. kansalaisuus, asuntoa ja muuta kivaa sieltä.

      Vastasin nyt kuitenkin, vaikka tais olla aivan läppä koko idea.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      22
      1801
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      156
      1789
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      348
      1528
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      211
      1133
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1128
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      144
      1128
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      995
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      985
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      969
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      928
    Aihe