Miten tehdään "time lapse" ?

http://www.youtube.com/watch?v=UrGcd6PN7EE
Eli miten tuollainen siis tehdään?
Minkälainen kamera?- Riittäkö tavan digipokkari?
Mikä tietokoneohjelma?

-kiitos vastanneille.
8868
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mikä tahansa kamera kelpaa, kunhan siitä saa pistettyä automaatit pois päältä, eli aukko ja tarkennus manuaalille. Näiden pumppaaminen (liikkuvien kohteiden mukaan tarkentaminen ja valoisuuden mukaan säätö) pilaa lopputuloksen.
Lisäksi tarvitaan tietenkin jalusta.

Varmaankin kaikki editointiohjelmat osaavat nopeuttaa kuvaa. Lataa vaikka Premieren kokeiluversio (http://www.adobe.com/downloads/ ). kun siihen vie timelinelle videon ja klikkaa hiiren oikeaa korvaa, voi asettaa nopeuden prosenteissa (esimerkiksi 1000 on tietenkin kymmenkertainen nopeus, -1000 on sama mutta takaperin).

Äänestä
  • Time lapse kuvataan oikeasti niin, että kohdetta kuvataan hitaammin mitä kuvia lopullisessa filmissä esitetään. Nopeutusta voi kyllä käyttää ja sillä pääseekin lähelle oikeaa lopputulosta.

    Äänestä

  • Kunnollinen Timelapse kuvaus tehdään ottamalla kuvasarjoja, yhtä sekuntia videokuvaa kohti on kuvia yleensä joko 25 tai 30 kappaletta, eli 1min videota varten tarvitsee ottaa 1800 kuvaa. Kuvat otetaan siten että kameran säädöt saadaan pitettyä samana läpi koko kuvaussession. Parhaiten hommaan sopii järjestelmäkamera.

    Tuolta hyvät ohjeet kunnolliseen Timelapse kuvaukseen jos vaan ymmärtää tekstiä, huom ei aloittelijoille.
    http://blog.tylerginter.com/?p=562

    Äänestä

  • tähän touhuun?
    Tuo premier kun ei asennu tähän 32.bitiseen...

    Äänestä

  • asdads kirjoitti:

    tähän touhuun?
    Tuo premier kun ei asennu tähän 32.bitiseen...

    siihen

    Äänestä

  • asdads kirjoitti:

    tähän touhuun?
    Tuo premier kun ei asennu tähän 32.bitiseen...

    Kyllä mä olen käyttänyt premiereä ihan 32 bittisessä xp:ssä.

    Moviemakeriin en ota kantaa. Haukkuisin kuitenkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nakkimakkra kirjoitti:

http://www.youtube.com/watch?v=UrGcd6PN7EE
Eli miten tuollainen siis tehdään?
Minkälainen kamera?- Riittäkö tavan digipokkari?
Mikä tietokoneohjelma?

-kiitos vastanneille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu