Kysymyksiä

juuri nyt siellä

oleville. Sääsivustojen mukaan siellä on nyt noin 25-27 astetta päivällä, yöllä 16-17. Mietin mitä pakata mukaan. Miltä nuo lukemat tuntuvat Suomen kesäsäähän verrattuna? Kanarian saarilla minua aina tuppaa palelemaan varsinkin iltaisin, onko Dubaissa kuitenkin hiukan lämpimämmän tuntuista? Tuuleeko aavikolta? Miltä merivesi tuntuu, tarkeneeko uida?

Alkoholista kysyn lisäksi, onko se niin, ettei kaupoista saa edes olutta? Eli jos jotain meinaa ottaa, niin hotellien baareihin/yökerhoihin raahauduttava ellei omia eväitä mukana matkalaukussa? Tiedän maan politiikan alkoholin suhteen ja emme ole menossa sinne bilettämään vaan isolla sukulössillä, mutta joskus joku varmaan kaipaa jonkun oluen tai drinkin.

Onko joulukuussa tai tammikuun ensimmäisellä viikolla vielä alennusmyynnit ollenkaan alkaneet? Mikä on suosikkiostarisi?

Kiitos asiallista vastauksista jo etukäteen.

4

663

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dubain asukki

      sääkysymyksiin on aika vaikea vastata henkilönä, joka on tottunut dubain ilmastoon. mielestäni merivesi on melko viileää ja öisin on kylmä, mutta jos tulee suomen pakkasista niin kokemus voi olla jotain ihan muuta. aavikolla tuulee usein.

      kaupasta et alkoholillista olutta saa, mutta hotelleja on pilvin pimein eli baarin löytäminen ei kyllä ole ongelma.

      alennusmyyntejä on jo tuohon aikaan. omat suosikkini ovat dubai mall ja emirates mall. dubai mallilla varsinkin pitää kyllä tietää et mitä liikkeitä sinne menee ettimään, muuten ei viikkokaan riitä joka putiikin kiertämiseen:DD ibn battuta on myös mielenkiintoinen paikka, mutta liikkeet hyvin pitkälle samoja kuin edellisissä ostareissa.

      • näin ajattelin<(:)

        sen olevan, päivällä siis tarkenee ja yöllä oltava lämpimämpää päällä. Mereen tuskin tarkenen mennä, en ole muuallakaan uinut missä "vain" n 20 astetta merivesi ollut. Mutta lapset varmasti menevät.

        Dubain asukki, mitkä ovat omia suosikkikauppojasi ko ostareilla (vaatteet, laukut, kengät)? Meillä usein Amerikassa matkanneina ainakin Tommy Hilfiger, Calvin Klein, Guess, Armani Xchange, Ecko Unlimited, Sketchers, ja urheilumerkkien kaupat. Entäpä mistä ostat korut, ostarilta vai kultasoukista? Meillä on ostoslistalla mm kaulakoruja ja korviksia.

        Vielä jos jaksat vastata, niin osaatko suositella mukavia edullisia ruokaravintoloita? Ostareilla jos on hyviä food courteja niin niissä varmaan syödään usein mutta vaihtelu virkistää ja kahden viikon aikana ehtii käydä monessa muussakin paikassa.


    • lomaillut

      Ainakin viikolla 50 säät tosi upeat aurinko paahtoi täysillä, yhtenä päivänä vilvoittavaa tuulta. Illalla/yöllä tarkeni hyvin lyhythiaisella. Ainoastaan aavikkoretkellä illalla/yöllä piti vetää pitkähiaista. Merivesi ihan lämmintä,mielestäni.
      Alkoholista ei tietoa koska en sitä käytä.
      Ihanaa lomaa teille, loistava valinta.

      • vastaajille,

        aamulla lähdetään XD


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      53
      907
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      64
      657
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      650
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      46
      589
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      563
    6. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      528
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      513
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      75
      457
    9. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      446
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      435
    Aihe