Kysymyksiä

juuri nyt siellä

oleville. Sääsivustojen mukaan siellä on nyt noin 25-27 astetta päivällä, yöllä 16-17. Mietin mitä pakata mukaan. Miltä nuo lukemat tuntuvat Suomen kesäsäähän verrattuna? Kanarian saarilla minua aina tuppaa palelemaan varsinkin iltaisin, onko Dubaissa kuitenkin hiukan lämpimämmän tuntuista? Tuuleeko aavikolta? Miltä merivesi tuntuu, tarkeneeko uida?

Alkoholista kysyn lisäksi, onko se niin, ettei kaupoista saa edes olutta? Eli jos jotain meinaa ottaa, niin hotellien baareihin/yökerhoihin raahauduttava ellei omia eväitä mukana matkalaukussa? Tiedän maan politiikan alkoholin suhteen ja emme ole menossa sinne bilettämään vaan isolla sukulössillä, mutta joskus joku varmaan kaipaa jonkun oluen tai drinkin.

Onko joulukuussa tai tammikuun ensimmäisellä viikolla vielä alennusmyynnit ollenkaan alkaneet? Mikä on suosikkiostarisi?

Kiitos asiallista vastauksista jo etukäteen.

4

656

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dubain asukki

      sääkysymyksiin on aika vaikea vastata henkilönä, joka on tottunut dubain ilmastoon. mielestäni merivesi on melko viileää ja öisin on kylmä, mutta jos tulee suomen pakkasista niin kokemus voi olla jotain ihan muuta. aavikolla tuulee usein.

      kaupasta et alkoholillista olutta saa, mutta hotelleja on pilvin pimein eli baarin löytäminen ei kyllä ole ongelma.

      alennusmyyntejä on jo tuohon aikaan. omat suosikkini ovat dubai mall ja emirates mall. dubai mallilla varsinkin pitää kyllä tietää et mitä liikkeitä sinne menee ettimään, muuten ei viikkokaan riitä joka putiikin kiertämiseen:DD ibn battuta on myös mielenkiintoinen paikka, mutta liikkeet hyvin pitkälle samoja kuin edellisissä ostareissa.

      • näin ajattelin<(:)

        sen olevan, päivällä siis tarkenee ja yöllä oltava lämpimämpää päällä. Mereen tuskin tarkenen mennä, en ole muuallakaan uinut missä "vain" n 20 astetta merivesi ollut. Mutta lapset varmasti menevät.

        Dubain asukki, mitkä ovat omia suosikkikauppojasi ko ostareilla (vaatteet, laukut, kengät)? Meillä usein Amerikassa matkanneina ainakin Tommy Hilfiger, Calvin Klein, Guess, Armani Xchange, Ecko Unlimited, Sketchers, ja urheilumerkkien kaupat. Entäpä mistä ostat korut, ostarilta vai kultasoukista? Meillä on ostoslistalla mm kaulakoruja ja korviksia.

        Vielä jos jaksat vastata, niin osaatko suositella mukavia edullisia ruokaravintoloita? Ostareilla jos on hyviä food courteja niin niissä varmaan syödään usein mutta vaihtelu virkistää ja kahden viikon aikana ehtii käydä monessa muussakin paikassa.


    • lomaillut

      Ainakin viikolla 50 säät tosi upeat aurinko paahtoi täysillä, yhtenä päivänä vilvoittavaa tuulta. Illalla/yöllä tarkeni hyvin lyhythiaisella. Ainoastaan aavikkoretkellä illalla/yöllä piti vetää pitkähiaista. Merivesi ihan lämmintä,mielestäni.
      Alkoholista ei tietoa koska en sitä käytä.
      Ihanaa lomaa teille, loistava valinta.

      • vastaajille,

        aamulla lähdetään XD


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      239
      2729
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1144
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1098
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1005
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      851
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      41
      827
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      238
      815
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      129
      814
    Aihe