http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=3488
Kone myydään ilman käyttöjärjestelmää, ei siis ms-veroa. Tukee uusia Ubuntuja.
Odotan M-Karin kommentteja.
Kone myydään ilman käyttöjärjestelmää, ei siis ms-veroa. Tukee uusia Ubuntuja.
Odotan M-Karin kommentteja.
Vastaukset 12
Vanhimmat
7.1 Ch HD Audio
kusee satavarmasti. tuskin tulee ääntä ulos ilman virittelyjä jokaisesta rööristä mistä pitäisi.
missä mainittiin homppelikäyttistä tuettaisiin? en huomannut sellaista..
> missä mainittiin homppelikäyttistä tuettaisiin?
>
Kyllä nuo yleensä windowsia tukee...
"ainakin tuo 7.1 Ch HD Audio kusee satavarmasti"
Mistäs niin päättelet? Minulla on kyllä toiminut integroitu Realtek HD Audio -kortti ilman ongelmia niin Windowsissa (XP ja 7), Ubuntussa (kaikki versiot 7:10:sta 10.10:een), Fedorassa (versiot 11-14), Mandrivassa (2010), OpenSUSEssa, Mintissä (versiot 8-10), Debianissa (5 ja 6) kuin Mac OS X:ssäkin (Leopard).
Kysyn mielenkiinnosta jos hyväksyt,työnkö vai muuten kiinnostaa kaikki järjestelmät/käyttöjärjestemät.
Ihan mielenkiinnosta on tullut kokeiltua erilaisia järjestelmiä, viimeisen kolmen vuoden aikana on ollut pääasiallisesti käytössä Ubuntu (joka on asennettu puolen vuoden välein uusiksi), välillä oli ensin XP ja sitten Win7 RC kun piti Windowsiinkin välillä tutustua. Nuo muut ovat olleet joko virtuaalikoneissa tai muuten vaan huvin vuoksi kokeiltavina. OS X oli ainoa jota joutui enemmän säätämään, koska tämä kone on suunnilleen niin kaukana Macista kuin PC voi olla (AMD-prossuinen, kolme vuotta sitten 300e maksanut pöytäkone).
ASRockin muistan kehitysmaihin vietävistä halpisemolevyistä, en niinkään laadusta. Enpä tiedä tuosta sitten mitään. Itse ostaisin Ubuntulle koneen vaikka Aleutialta tai ZaReasonilta.
http://www.pohjolantietotekniikka.fi/web/ict/computers.html
Joku päivä hinnan ja komponentit koneesta mikä maksoi n290€ itse tietysti pitää koota mutta ubuntu 10.04 toimii kuin ajatus ,,siis ehkä vielä asiaan kootkaa koneet itse ei ole vaikeaa tuossakin koneessa on 300€ ilmaa toki kokoajallekkin pitää jotain palkkaa maksaa. Ja on sentään Asuksen emo tässä mun värkissä.
http://www.youtube.com/watch?v=UQMNeHV52u4
miten sen voisi ostaa maksamatta ALVia? sekin on aivan turha.
Olympus VR-310 -digikamera, musta. (linkki vie tuonne)
onpas ubuntu monipuolinen...
Tuolta saa ainakin Ubuntulla varustettuja pöytäkoneita -> www.jyketek.fi