Onko käytännön kokemuksia Alexander-tekniikasta? Onko tehonnut ja mihin on auttanut?
Alexander-tekniikka
8
4177
Vastaukset
- Studio55
MTV3 Ma 28.03.2011 klo: 09.25
Uusinta MTV3 Ti 29.03.2011 klo: 05.25
"Studio55.fi. Nikamat järjestykseen ja keho kuntoon Alexander-tekniikan avulla! Vieraana Alexander-opettaja Soile Lahdenperä. Juontajana Pirjo Haapoja."
Telkku.com- Netistä löytyy
"Studio55.fi. Nikamat järjestykseen ja keho kuntoon Alexander-tekniikan avulla! Vieraana Alexander-opettaja Soile Lahdenperä. Juontajana Pirjo Haapoja."
Tuo näkyy jo netissäkin:
http://www.studio55.fi/hyvaolo/artikkeli.shtml/1303086
- Suosittelen!
Hei!
Minulla on ollut selkäkipuja, niskakipuja yms. vaikka mitä huolia jo yli puolen vuoden ajan. On ollut jopa työkyvyttömyyttä jossain vaiheessa, oksetuksen tunnetta ja huimausta, kun on niskat niin jumissa. Olen syönyt kipulääkkeitä ja relaksantteja jo kuukausia.
Kävin Alexander-tekniikassa 10 kertaa, ja oloni parani todella paljon. Tuli kivuttomia päiviä, tuntui kuin olisi päässyt vankilasta pois. Jatkaisin todellakin, mutta yksityistunnit maksavat 32 euroa kerta, eikä minulla ole varaa nyt käydä niillä. Suosittelen kuitenkin! Tepsi enemmän kuin mikään jumppa, hieronta tai fysioterapia. Nyt kun lopetin tunnit, olo paheni taas "normaaliksi" eli ei kauhean hyväksi. Kannattaa kokeilla, ja nimen omaan ottaa ainakin 10 kertaa aluksi. Minulla olo helpotti 6 tunnin jälkeen. - kloihmu
Alexander-tekniikka ei kyllä ole vaihtoehtohoito..
- Niinkö?
Niinkö? Se on siis Kelakorvattavaa ja siihen saa lääkärin lähetteen?
Jos se ei ole virallista lääketiedettä, se on vaihtoehtohoitoa. - Aivan niin!
Niinkö? kirjoitti:
Niinkö? Se on siis Kelakorvattavaa ja siihen saa lääkärin lähetteen?
Jos se ei ole virallista lääketiedettä, se on vaihtoehtohoitoa.Mitäs tänne tulet niiskuttamaan. Ota ensin selville asiat, niin ei tarvii luulla.
- Huono tekniikka
British Medical Journalin (BMJ) Clinical Evidence verkkojulkaisussa lehden asettama tutkijaryhmä arvioi kaikkiaan 2500 erilaista lääketieteellistä hoitoa ja niistä olemassaolevaa tutkimusnäyttöä. RCT-tason (satunnaistettu kaksoissokkotutkimus) vankka näyttö katsottiin selkeäksi osoitukseksi siitä, että hoidolla on muutakin kuin lumevaikutus.
BMJ:n tutkijaryhmän mukaan vain 13%:lla hoidoista on vankka tieteellinen näyttö niiden toimivuudesta, 23 % :lla hoidoista on todennäköisesti hyödyllisiä vaikutuksia, 8 %:lla hoidoista haitan ja hyödyn suhde on epävarma, 6 % hoidoista ei ole todennäköisesti hyödyllisiä, 4 % hoidoista on todennäköisesti tehottomia ja jopa haitallisia, mutta suurimman ryhmän 46 % muodostivat hoidot, joiden tehokkuudesta ei ole mitään varmaa tietoa.
Tutkijaryhmän myöntää, että hoitojen jaotteleminen eri kategorioihin on erittäin vaikeaa vaikka käytettävissä on eri alojen asiantuntijoita, vertaisarvioitsijoita ja huippututkijoita. Hoitojen ryhmittely eri kategorioihin sisältää aina jossain määrin subjektiivista arviointia ja kiistanalaisia tulkintoja. Joka tapauksessa oheinen jaottelu kertoo tiedeyhteisölle sen, että paljon on vielä tutkittavaa ja useimmat päätökset hoidoista tehdään lääkärin henkilökohtaisten tietojen, taitojen ja asenteiden perusteella, myös potilaan ja lääkärin onnistunut vuorovaikutus on tärkeää.
Kirjallisuusviitteet
http://clinicalevidence.bmj.com/ceweb/about/knowledge.jsp" - Anonyymi
Minä kävin muutamalla Aleksander-tekniikan yksityistunnilla 1990-luvulla muistaakseni samoihin aikoihin, kun sitä oli ruvettu tarjoamaan Helsingissä.
Omaksuin näillä tunneilla valitettavasti aivan vääränlaisen kehonasennon eli minua opetettiin seisomaan siten, että selkäranka oli aivan luotisuorana, lantion yläosas taaksepäin kallistuneena ja polvet vähän koukussa (kuten kuulema apinat seisoo).
Muistaakseni vain vuoden kuluttua ko. asennon omaksumisen jälkeen selkäni alkoi oireilla. (Liittyi myös siihen, että olin rakennuksilla töissä, jossa jouduin kantamaan äärimmäisen raskaita kuormia kuten jääkaappipakastimia yläkerroksiin, koska hissejä ei voinut käyttää, kun ne olisivat voineet naarmuuntua. Välilevy siis repesi ja vuosi ko. keikan yhteydessä. Mut siinä ei ollut kuitenkaan pullistumaa, jonka olisi vonut leikata.)
Joka tapauksessa, törmäsin vasta tänään sellaiseen tietoon, että lannerangan mutkan suoristuminen voi aiheuttaa ja pitää selkäkipua yllä. Kärsin siis edelleen kroonisesta selkäkivusta.
En tiedä, onko tuo totta, mutta se sopisi minuun sikäli, että olin jo kolmikymppinen, kun muutin ryhtiäni, eikä selkäni ollut oireillut ennen sitä, vaikka olin harrastanut vaikka mitä raskasta, kantanut painavia taakkoja ja tehnyt ruumiillista työtä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1748483KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4537657Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763890Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521633716Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183074Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään552855Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442071- 1262066
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231893Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211841