Olisi tarkoitus mennä Ahvenanmaalle matkailuautolla kesäkuun alkupuolella keskellä viikkoa lauttayhteyksiä käyttäen. Pitääkö autopaikka varata etukäteen? Mitä suunnilleen maksaa (2 2 auto)? Voiko saarissa yöpyä? Kokemuksia? Kiitos etukäteen!
Matkailuautolla Ahvenanmaalle
Ari
54604
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Meinaatko ihan ruotsinlauttaa vaiko pikkuista yhteyslauttaa?
nettisivuja:
www.vikingline.fi
www.silja.fi
www.seawind.fi (Ruotsinlaivayhtiö jonka päätuote rahti)
www.alandstrafiken.aland.fi (yhteyslauttojen varustamo)
No ihan saarelta saarelle oman aikataulun mukaan. Ovat aika sekavia tielaitoksen ja Ålandstrafikenin nettisivut etukäteissuunnitteluun.
Aikataulut on syytä selvittää, vaikka se vaatiikin oikeasti keskittymistä. Kiusallisesti eri viikonpäivinä kuljetaan eri aikoihin jne.
Ja matkalle mukaan pitää ottaa se puhelinnumero sinne lauttojen varauspaikkaan. ne lautat on niin pieniä, että matkailuautolla on melko varmaa, että ainakin päiväsaikaan jää jollain välillä pois kyydistä kun ei mahdu (onneksi olin itse silloin viimeisellä mukaan mahtuneella henkilöautolla.)
Itse olin päässyt Brändön lautalle (mantereelta)viimeisenä autona ilman mitään varauksia. Siellä käytännösä on yleensä yövyttävä ja saarta tutkiessa näin myös seuraavan lautan lähtöpaikan ja siellä olevat yllättävän monet odotuskaistat, jolloin lamppu syttyi, että pitäisiköhän seuraavan päivän lautta yhteys varata. (Olisi muuten tullut suunnitelmiin muutos).
Etenkin eteläinen reitti Kökarin kautta tuntui olevan lievästi ongelmallinen: olimme liikkeellä juhannuksen alusviikolla emmekä silloin enää päässeet pois haluamanamme päivänä (torstai) vaan piti aikaistaa. Kökarille onneksi sitten riittikin yksi koko päivä juuri sopivasti.
Eli vihjeeni on, että ainakin pari päivää etukäteen on syytä varata yhteyslauttapaikka. Ainakin jos on pakko päästä pois tiettynä aikana keskikesällä. Muuten ihan mukava alue lomailla.
Kiitos tiedoista!
Moikka sinä Ahvenanmaan matkaaja !!!
Tässä sinulle Eurojen arvoinen vinkki !!
Aja Kustaviin, Vuosnaisten rantaan, sieltä lähtee
lauttat Ahvenanmaalle Brändöseen eikä maksa muis
taakseni mitään, joten se kannattaa !!
Hyvää kesää sinulle ,terv; *porkkanakissa*