olisi varattuna kinkku,tuore ei suolattu ,miten pitää menetellä että tulee hyvä
miten paistat joulukinkun
akaton mies.
11556
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Yleensä kinkku paistetaan uunissa.
viikoksi suoleveteen ja sitten paisto van ei taija ehtiän kuin uuveksi vuojeksi
kyse ei kyllä oo kinkusta mutta sama kai se on
http://www.iltalehti.fi/ruoka/2010122012897056_ru.shtml
mikroon vartiksi täyvellä teholla ja merisuolaa hyppysellinen päälle. et huomaa kaljapäissäsi mitään eroa. samana se valuu pöntöstä alas :)
Paistoin tänään kinkun, mutta se oli valmiiksi suolattu ja sulanut jääkaapissa muutaman päivän. Huuhtelin sen ja laitoin paistopussiin ja pussin kiinni.Nurkkaan leikkasin pikkusen ilmareiän ja laitoin reunallisen pellin päälle.klo 6,00 uuniin, 150astetta lämmintä pyöräytin. Välillä kävin katsomassa ettei pala ja valu neste uunin sisään. klo 11,00 valutin kattilaan sitä lientä vähemmäksi, jos pussi halkeaa ja valuu uuniin. Kerran on valunut yöllä ja eipä olut kiva ollenkaan. Klo 12,00 otin pois uunista. Tunti ja kilo ajattelin olevan sopivan 6,5kg:n kinkku ja paistoin 6 tuntia. Sitten poistin verkon ja läskit, sivelin sinapilla ja ripotin korppujauhoja pintaan. Paistoin hiukan vielä 250 asteessa ja tuli kaunis väri. Nyt vein pakkaseen jäähtymään kunnolla ja huomenna laitan jääkaapiin. Aattona aamulla syön riisipuuron ja sekahedelmäsopan kanssa sitten.
kyllähän kinkku valmistui ruiskuin apteekista ostamalla ruiskullla 8% nitriiti suolaliuosta kinkkuun hyvin maistuu on mehevää,kun mittari näytti 78 otin pois uunista
myrkyttäkö nitriitillä
Onhan sitä nitriittiä kaupan kinkuissa ja makkaroissa,jos kerran syö..ei kait tuo tapakkaan. Harmaa suolattu on minulla ollut ja viljakinkku. Mutta sen sekahedelmäsopan keitto meinasi mennä luumusopaksi.Aukasin pussin ja siinä oli luumuja, vain 2 jotain päärynää seassa. Oli onneksi toinen pussi ja siinä oli monenlaista, sain siitä sen keitetyksi.Harmi kun niistä pusseista ei näe läpi.
tein ohjeesi mukaan ruisku oli jo itsellä ostin nitriitti suolaa hallan poropalvelusta 2kg pussin maksoi vain 2e.aamulla laitan kinkun uuniin.
sitten se on jo kyllä myöhäistä....nyt tänäänhän se pitää laittaa pöljä
Nyt on kinkku syöty ja oli hyvä, suolaa oisi voinut olla vähemmän.