Moi, tämä ei kai suoraan kuulu tähän osastoon, mutta kirjoitan kuitenkin.
Kysymys kuuluu:
Saako kerrostalossa pitää ikkunaa auki 24 tuntia vuorokaudessa kesät/talvet?
Yläkerran rouva pitää tuuletusikkunaa auki koko ajan. Esim. eilen oli 15 astetta pakasta ja erittäin kova tuuli, mutta ikkuna pysyi auki!
Tämä em. ikkuna on meidän makuuhuoneemme yläpuolella ja kuten arvata saatttaa on meillä tosi kylmä, (seinät hohkaa kylmää). Hän ei itse ilmeisesti ole huoneessä päiväsaikaan ja pitää välioven kiinni muuhun huoneistoon. Kun hän menee nukkumaan klo 22.00-23.00, muuttu koko meidän huonesto pirun viileäksi!
(tämä edellinen on olettamus).
Mitä tämä meinaa ernergiankulutuksen kannalta ja onko tämä mielestänne sallittua?
Patterit huuta hoosiannaa ja samalla myös kylmälaitteet käyvät kierroksilla.
Kun lämpötila nousee lähelle nollaa ja yläpuolelle on hänellä ristiveto. Ainakin näkyviä ikkunoita on kaksi auki ja luultavasti parvekkeen ovi myös (ovea ei näy).
Mikä neuvoksi?
Saisko edes Joulun olla mukavissa lämpimissä kotioloissa!!
Ikkunat auki talvella
3
957
Vastaukset
- auki pitävä
.
- Sivutoiminen
Yhteiskunta huutaa Motivan kautta energiatehokkuudesta. Tarkoittaa sitä, että energiaa EI pidä hukata koska on tuontitavaraa ja vaikuttaa vaihtotaseeseen ja ympäristön saastumiseen energiatuotannon kautta.
Jokaisen äänestyskelpoisen ihmisen tulisi tajuta tuo yhteiskunnan huoli!
Tällainen holtiton tuhlaus käynnistää monesti taloyhtiöissä lisäeristyksen tarpeen kun ei tiedetä, että lämpö päästetään harakoille avointen ikkunoiden kautta. Tulee typeryys kalliiksi!
Meidän yhtiössäkin yksinäiset naiset "tuulettavat" viikkokausia poissa ollessaan. Naislogiikkaa? - hulluahan se on
No tuohan nyt on kerrostaloläävissä ihan normaalia elämistä. Patteri on täysillä, todennäköisesti termostaatti kokonaan irti ja sitten pidetään ikkunaa tai parvekkeen ovea raollaan ettei tule liian kuuma. Vasta kävin yhdellä tuttavalla kylässä ja kun erehdyin sanomaan että asunnossa on vähän lämmin (termostaatti ääriasennossa), tämä kiirehti avaamaan parvekkeen oven, ulkona oli 20 pakkasta. Sen jälkeen asunnossa oli edelleen kuuma, mutta myös vetoista.
Pakkasilla on törkeän lämmönhukan lisäksi vaarana myös putkien jäätyminen. Tiedän tapauksen jossa ikkunan yläpuolelle koteloidut putket jäätyi kuin tuuletusikkuna oli pari tuntia auki kovalla pakkasella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Zelenskyi ei suostunut nöyrtymään Trumpin ja Vancen edessä, siksi meni pieleen
Trumppia täytyy imarrella, silloin homma toimii aina. Tähän Zelenskyi ei suostunut.6565630Harmi että
Pidät niin vastenmielisenä. Olen minäkin välissä ollut ihan kamala sinulle ja ihmetellyt miten voit minusta tykätä. Se o222467Trump näytti slipoveri-ukolle kaapin paikan!
Slipoveri-ukko Ukrainan presidentti Volodimir Selenskyi meni tapaamaan valkoiseen taloon Trumppia ilman kunnon tuliaisia2701802- 1141707
- 941546
En rehellisesti usko et oisit
Sekuntiakaan oikeasti mua kaivannut. Tai edes miettinyt miten mulla menee. Jotenkin todennäköisesti hyödyt tästäkin jos231446Näin sinusta taas unta!
Unessa olin pakahtuneesti rakastunut sinuun. Olimme vanhassa talossa jossa oli yläkerran huoneissa pyöreät ikkunat. Pöly121281Suomennettua: professori Jeffrey Sachs avaa Ukrainan sodan taustat luennollaan EU parlamentissa
Jeffrey Sachs on yhdysvaltalainen ekonomisti. Sachs toimii Columbian yliopiston The Earth Instituten johtajana. Aiemmin3321245Kun Zele jenkeissä kävi
Enää ei Zele saanutkaan miljardeja ilmaista rahaa niin helposti. Läksyttivät oikein kunnolla pientä miestä ja joutui poi3431242Nainen, olet jotenkin lumoava
Katselen kauneuttasi kuin kuuta, sen loistoa pimeässä. Sen kaunis valo on kaunista sekä herkkää ja lumoavaa. Olet naisel681225