Pitkän valintaprosessin jälkeen kaksi autoa jäljellä Passat Variant 1,4 DSG ja Avensis Wagon 1,8 Multidrive, siis bensa-automaatteja molemmat. Passat samoilla varusteilla aika paljon kalliimpi (n. 3500 euroa) mutta aavistuksen parempi tuntuma maantieajossa, muuten ominaisuuksiltaan tuntuvat samanlaisilta. Olisko jollakin Passatin puolesta/vastaan jotain huomioitavaa? Kulutus, melu, kestävyys?
avensis vai passat?
aapraham
632985
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 63
Vanhimmat
Myös Citroen C5 herkuilla
et näköjään osaa lukea on vain ja ainoastaan kaksi mahdollisuutta,eikai nyt kukaan mitään citikkaa osta,sitten asiaa minä kallistuisin passatin puoleen,muutamalla kaverilla on passatti ovat kylläkin isommalla koneella ihan ok tuntuu olevan
Avensis on todennäköisesti luotettavampi kuin DSG-Passat. Lisäksi se on lämpimämpi, hiljaisempi ja siinä on paremmat valot. Avensiksen huonoja puolia ovat ankea sisustus, istuimet ja älytön mittarivirhe. Passatista kannattaisi odottaa facelift, joilloin melutaso ja valot saattavat korjaantua. Jos Passattiin ottaa 1.8 TSI -moottorin, niin lämpimyyskin korjaantuu. Molemmissa voi esiintyä ärsyttäviä nitinöitä ja natinoita.
Kannattaisi tutustua myös Ford Mondeon uusiin EcoBoost-malleihin.
Passatista tuli juuri facelift eli sitä ei tarvi odottaa. Samoin Passatissa "pakollinen" lisävaruste on "Passat paketti 1", joka sisältää seuraavaa: Dynaamisesti säätyvät Bi-Xenon ajovalot, LED-päiväajovalot ja -takavalot
Pysäköintiavustin Park Assist 2.0, pysäköintitutka edessä ja takana, optinen näyttö ja äänimerkki. Lisähinta tälle paketille on reilut 1000 euroa.
Mondeon Eco Boost automaattien (203 hv) hinnat on vielä Passatistakin 3000 euroa kalliimmat. Lisäksi kulutus pomppaa 10 % Passatista ja Avesta. Mondeon diesel -malli on yllättävää kyllä halvempi.
Passat ehdottomasti, se on noista kahdesta se ajettava auto tunnokkaalla ohjauksella ja kunnollisella ruostesuojauksella. Sillä ajaa mielellään.
Tehdäänkö passatteihin ruostesuojaus kun ne tuodaan suomeen?
Se tehdään jo tehtaalla, sinne alustaan laitetaan pvc kiveniskusuoja ja lisäksi koko kori on sinkitty kunnolla, jos maaliin esim. tulee naarmu, niin se ei silti ala ruostua ennen kun siihen naarmuun laittaa paikkamaalia, tietyissä autoissahan se ruoste iskee välittömästi...
Ave ehdottomasti.
Jos sinulla on pituutta yli 185 cm niin sitten Passat koska Avessa ajoasento jää pitkille huonoksi. Muuten aika paha sanoa kumman ottaisi. Tietysti halvempi järkevämpi niin jää mukavasti rahaa ostaa vaikka 3500 euron kotiteatteri =)
Käy ajamassa ja kumpi tuntuu paremmalta/järkevämmältä niin se.
...tarvitset kuljettaa lastenvaunuja ja haluat ne piiloon farkkumallin tavaratilan suojaverhon alle pyöriä irrottamatta, niin Passat. Aven tavaratila on todella matala.
Tuo on totta, Toyotat on yleensä suunniteltu pygmeille. Kai siitä ajoasennosta saa hyvän...jos on alle 170cm pituutta. Iso mies tuntee itsensä ahdistuneeksi tojotan ratin takana.
Niinhän sitä luulee, jos kaikki tieto ja kokemus on teeämmästä.
sitäkään!
Avensis Wagon on aivan hirveän näköinen rumilus. Odotin tuolta mallilta paljon, mutta tulipa pettymys. Varsinkin peräosan muotokieli on todella syvältä. Näyttää siltä, että on jäänyt suunnittelu kesken. Päädyin sitten Passattiin, joka ei prameile, mutta asiat kohdallaan. Avensiksesta vielä se, että minulle jäi hyvin mieleen hyvin muovinen mielikuva.
Minulla on ollut yksi Passat, ensimmäinen ja viimeinen!
Oli tosi paljon ihmeharmeja, pahimpana sadevedet sisälle!
.....pussillinen niveliä, puslia ja muuta alustatavaraa ja autolla oli ajettu alta 100.000km.
Lisäksi auto ei ollut kylmyyden puolesta sopiva suomen talveen.
En enää koskaan osta passattia.
Suosittelen varauksetta Citroen C5
Muovia ne on preemiumeissakin kaikki panelit, rahalla saa sitten joka merkkiin nahkaa enemmän jne.
jos halutaan nykytekniikka, tehoa, vähän pakokaasupäästöjä, edulliset huollot ja nyky muotoilua. Passat lähinnä vanhemman aven tasolla muotoilussa, tekniikassa siitäkin jäljessä. Diisselkoneissa ei ehkä suuria eroja, mutta bensakoneissa on aven eduksi. Noita ruosteasioista ei kannata keskustella missään autossa nykyää, kun ovat hyvin ruostesuojattuja, sinkittyjä koreja, alustoissa erikoissuojauksia, ruostetakuukin 10-15v. Ja Tojotan pitkän etumatkanhan kaikki ihmiset tietää toimintavarmuudessa, johon ei muut merkit pysty.
Olin juuri vuoden 1995 Passatin kyydissä ja jopa se on parempi kuin nykyinen Avensis!
Bensakoneissa VW:n turbot ovat täysin ylivoimaisia toy-moottoreihin verrattuna,
Mitä moottoreihin tulee, niin VW:ssä saat tehoa ja Toyotassa saat pienen kulutuksen. Niin se vaan on. Jos tingit tehosta, voit ajella todella pienikulutuksisella Avensiksella. Jos taas tingit kulutuksesta ja tykkäät ohitella, (ja kehtaat sanoa ajavasi yksnelosella Passatilla:)) valintasi on Passat.
C5 luotettavuus on täysin surkeaa!
Mm monet leasing firmat karttavat sitä, entisessä työpaikassa C5 oli KIELLOSSA!
Unohda se Citikka
Passat tuollakin koneella menee hyvin pienillä kulutuksilla.
Tottakai Passatti jos haluat laadukkaan ja hyvän auton!
Tosin en tiedä tuosta 1.4 koneesta millainen se on käytännössä?
Vältä Avea, se on kamala! Ihan oikeesti.
Jos on tottunut ajamaan saksalaisilla laatuautoilla, tuo idän ihme tuntuu hirveältä!
Kokeile pois, kokemus meinaan on.
Itselläni harkinnassa Passat mutta diesel dsg.
Toyota Avensis on TÜV:n raporttien mukaan luotettavien keskiluokan perheauto. Siis, jos luotettavuus kiinnostaa valintana Toyota.
Näin Avensikseen päätyneenä ja molemmilla ajaneena voisin sanoa että volkkarista en muuta kaipaa kun sinkityksen. Itse ratkaisin asian siten että vein auton ylimääräiseen ruostekäsittelyyn jonka kyllä osti moneen kertaan sillä rahalla joka volkkari olisi tullut kalliimmaksi(samoilla varusteilla).
Noista kahdesta Avensis, luotettava ja hyvä matka-auto.
Passat on ankean oloinen auto, kallis huoltaa.
Koeaja Peugeot 5008 on, tilaa, ajomukavuutta, hiljaisuutta, taloudellisuus, valtava tavaratila...
Mikä on kallista. Passatilla ajettuna 70000 km, ja huollot ovat maksaneet yhteensä noin 500 €.
Toyotaan taitaa maksaa enemmän.
5008 vasta kallis huoltaa onkin,,,,molempia kannattaa kokeilla usein mitään avea vastaan,hyvä tyhjänä mutta lullaa ja vaeltaa kun pasuunaan vertaa .
luotettavuudesta tiedä, itse ajellu 28vuotta VAG; en tuotteilla 25000km vuodessa joten 700.000km ja koskaan ei ole matka katkennut kesken..kuten monilla naapureilla ja heidän huolletuilla avensiksillaan,,,
Ihan pointtina että Passat 1.4 DSG:tä ei taida vielä edes löytyä maasta,
joten miten ihmeessä olet voinnut verrata niitä?
Ainakin Helsingin VW autoista löytyy 1.8 TSI ja 2.0TDI tällä hetkellä
koeajoautoina.
Päätelmä, et ole edes ajanut uutta Passatia
ajoin vanhan mallisen Passatin 1.4 koneella ja toisaalta uuden mallisen Passatin 2 litraisella dieselillä. Kuvittelen etteivät ajo-ominaisuudet ole paljon muuttuneet faceliftissä.
uutta Passatia ja Avenisista?
Eipäilen ettei kovinkaan moni vaikka täällä niin "viisaita" kerrotaan.
Käykää nyt ihmeessä ensi ajamassa se uusi Passat
Kävin koeajamassa tuollaista DSG-vaihteistoa, toimi ihan kohtalaisesti suurimman osan ajasta, minun mielestäni tuokaan vaihdelaatikko ei kyllä aina osannut arpoa oikeata vaihdetta, jotenkin tuntui että liian iso vaihde menee päälle tilanteissa joissa pykälän pienempi vaihde olisi parempi.
Kerran vaihteisto meni niin juntturaan liikennevaloissa etten saanut sitä toimimaan muuta kuin sammuttamalla auton ja käynnistämällä uudelleen. Jokseenkin nöyryyttävä kokemus kun kolme autoa takanani joutuvat odottamaan kahdet vihreät ennen kuin sain auton liikkeelle. Tämän jälkeen vein auton suorinta tietä takaisin autoliikkeen pihaan, kauppoja ei syntynyt.
Manuaalista autoa en enää halua ja DSG oli itselleni pienehkö pettymys, todennäköisesti edessä on merkin vaihto. Käyn varmasti koeajamassa myös Avensiksen automaatin.
hehhh, tää on niin surkea yritys ettei mitään rajaa!
DSG mitään juntturaan mene, itse ajanut 3 vuotta DSG:llä eikä kertaakaan ole
mennyt "juntturaan" missään.
Mutta parempi tosiaan että pysyt siellä toyota palstalla ja siellä kavereiden
kanssa voitte ihmetellä tokion ihmettä, ei putoa täällä!
Tekniikanmaailman testissä kyseinen vaihelaatikko meni myös niin sekaisin että autoa täytyi pitää sammuksissa jonkin aikaa.
Tuli ahmatti syksy ja nieli kesän
lumi peitteli muurahaispesän
oli taas tojossa sisällä lämmin olo
ja passatti kylmään kuollut polo.
Oikeasti noiden 2 mallin välillä? Nehän ovat ajettavuudeltaan erilaisia kuin yö ja päivä. Siis Passatin eduksi, jämäkkää VAG laatua, onhan se kalliimpi, mutta on siinä sitten tulevaisuudessa parempi vaihtoarvo. Tuossa 1.4 TSI koneessa on vääntöä enemmän kuin 1.8 Avensiksessa ja taitaa kiihdytyksessäkin kepittää vaparin aika helposti. Testithän nää VAG konsernin tuotteet voittaa yleensä lehdessä kuin lehdessä jne. Mutta mieti vaikka vuosi, ei se siitä mihinkään muutu.
Huomaa kyllä ettet ole muita merkkejä ajanutkaan kuin volkkaria(mielipiteesi perustuu Tekniikanmaailmaan, se on aivan varmaa). Volkkari on juu kyllä testivoittaja siitä ei pääse mihinkään, edellinen Tekniikanmaailman testivoittaja oli aina Opel kunnes suomalaiset totesivat sen laadultaan paskaksi autoksi, nykyään tilanne saattaa Opelin kohdalta olla parantunut. Kärjistettynä kansa siis oli eri mieltä kuin testit.
Muutaman esimerkin heittääkseni jos haluaa ajo-ominaisuuksiltaan jämäkän auton niin Ford tai Mazda, jos testivoittajan niin Volkswagen ja jos luotettavan ja mukavan auton niin Toyota.
Volkkareita on kyllä kavereilla ja mitään muuta hyvää niissä ei maineeseensa nähden kuin sinkitys, muuten en kyllä ymmärrä miten niin pikkuvikaiset autot voi olla niin ylistettyjä.
Kaveripiirissäni ei ole yhtään merkkiuskollista saivartelijaa ja järjestänsä jokainen jolta olen kysynyt mielipidettä autostaan on sanonut että ajaa sen joko niin loppuun kuin se on taloudellisesti järkevää tai vaihtaa sen heti sopivan tilaisuuden tullen.
Jos nyt ymmärsit tämän jonkun toisen merkin palvomisena niin täsmennän vielä että olen avoin kaikelle mutta volkkari on kyllä paska ja sellaista en koskaan osta.
"Kaveripiirissäni ei ole yhtään merkkiuskollista saivartelijaa ja järjestänsä jokainen jolta olen kysynyt mielipidettä autostaan on sanonut että ajaa sen joko niin loppuun kuin se on taloudellisesti järkevää tai vaihtaa sen heti sopivan tilaisuuden tullen."
Niin kyse on siis Golffeista ja Passateista jotka aiotaan vaihtaa pois tai ajaa loppuun jonka jälkeen merkki vaihtuu.
On ollut 1 ja ainoa Volkkari Passat 1.9 TDI vm -08 sillä ajoin 180 tkm, loistava ja viaton, nyt saman konsernin auto myös, eri keulamerkillä, hyvältä tuntuu tämäkin, eli se siitä merkkiuskollisuudesta.
Passatin tilat ja ajettavuus paremmat, makuasia tuo jälkimmäinenkin. Volkkarikaupassa loppuu palvelu kun ajat auton liikkeestä ulos.
tsekkaapa uusin teknari.fi
Ave saa kyytiä Passatilta!
Voi voi, aikamoista tylytystä Avensikselle :D Ei pärjää oikein missään...säälittävää katsoa kun auto ei kestä lumisella pinnalla kurissa ilman luistonestoa/ajonvakautusta ollenkaan.
Samat autot olivat loppusuoralla minullakin lisättynä Citroen C5 1.6THP Automaatilla.
Ajatus oli kovasti ostaa Ave sillä en ole vielä omistanut "japanilaista" autoa ja tämä aukko sivistyksessä
oli tarkoitus paikata. Koeajolla Ave ei kutenkaan sytyttänyt yhtään. Multitronic versio tuntui aika äänekkäältä, nimenomaan moottori/voimansiirto ja en saanut mieleistä ajoasentoa, istuin ei vain tuntunut hyvältä. Vähän tuli myös sellainen olo, että nykypäivänä ahtamattomat rivi-4 bensakoneet eivät oiken pärjää nykyaikaisille dieseleille ja suorasuihkuturbo bensoille. Alakierrosten vääntö ja siten arkiajon leppoisuus jää selvästi näille "max vääntö alkaen 1500 r/m" koneille. Sekä Citikan 1.6 bensaturbo ja VWn TSI tuntuvat ainakin taajamassa (pajon hidastuksia ja kiihdytyksiä) paljon mukavemmilta kuin sinänsä nykyakainen Toyotan 1.8.
Ajo-ominaisuudet Avessa ei ollut minun mieleen.. erityisesti ohjaus. Alla nastat.
Toisaalta Aven luotettavuus ei varmaan ole ihan tuulesta temmattua ja jälleenmyynti aikanaa varmasti aika kivutonta ja arvonalennus pienimmästä päästä. Takapenkillä Avessa hienoa, ettei ole kardaanitunnelia tilaa viemässä.
Citikan moottori on hieno ja samoin vaihteisto ihan jees. Kulutuksessa tämä yhdistelmä ei kuitenkaan taida pärjätä VW:lle, mutta onhan myös voimaa enemmän. Toisaalta perinteinen automaatti hukkaa osan tehoedusta verrattuna DSG vaihteistoon. Ajoltaan C5 on omanlaisensa.. kaasunestejousitus on tietyissä tilanteissa upean pehmeä mutta tuntuma tiehen on omaan makuun hieman liian "etäinen" ainakin talvirenkailla. Citikan varustetaso (Business) on erittäin hyvä samoin kuin Aven Sol Edition.
Tavaratila on aika pieni C5 (sedan) mallissa. Liian pieni omiin tarpeisiin ( 2 x lätkäkassi). Isoin murhe
Citikassa on nopea arvonaleneminen.. omalla rahalla ei raaski ostaa C5:sta.
Passatissa tykästyin sisätiloihin ja niiden laatuvaikutelmaan, vaihteistoon (DSG7), ajettavuuteen ja "räätälöitävyyteen". Mielestäni siedettävällä hinnalla saa mukautuvat xenonit, navigaattorin, lämmitettävän tuulilasin jne.
Kaikilla näistä autoista pärjää loistavasti Suomenkin teillä.. itsellä valinta kuitenkin kallistui Passattiin vaikka
ennen koeajoa epäilytti 1.4TSIn puhti näinkin painavassa autossa. Ei ole tykki, mutta pärjää normiajoissa.. ainakin hienosti toimivan DSG7:n kanssa. Passatin toimitus meni toukokuulle.
Arvon tippuminen tulevaisuudessa 1.4tsi koneella reipasta (valmistus loppuu)
Ai loppuu vai...sama pelle taisi olla tuolla vw puolella julistamassa tätä valetta. Kaksoisahdetun tilalle tulee uusi kone, pelkällä turbolla varustettu kestää tuotannossa, näin ne sinua kielitaitoisemmat asian ymmärsivät. :D J jos nyt ajattelit sanoa että se oli huono moottori, niin se voitti 9 palkintoa engine of the year kisassa, siihen ei ole kukaan muu pystynyt ennen.
Tarkoitan luonnollisesti yleistä VW:stä osiota.
the year ei tarkoita kestävää moottoria, sen tulet huomaamaan.
Siellä raadissa on moottori asiantuntijoita BMW:ltä, Mersulta, Hondalta ja suunnilleen kaikilta muiltakin valmistajilta jotka ovat jollain tavalla kartalla. Väitätkö että tiedät heitä paremmin mikä on hyvä moottori?
vielä mitä kirjoitin, niin toivottavasti huomaat etten väitä sellaista. Mutta väitätkö sinä että vaikka oli muiden autovalmistajien asiantuntijoita kyseisessä äänestyksessä että he olisivat olleet jonkun sortin ennustajaeukkoja ja mukamas tieneet että tämä kyseinen moottori olisi myös kestävä ja luotettava? Valitettavasti ei, ja siksi valmistus on lopetettu. Jollain tavalla kartalla kuten kirjoitit...moni kakku päältä kaunis...
Ei niitä moottoreita tehdä hatusta vetämällä muualla kun toyotalla. Valmistus on edelleen vauhdissa, ja se ei lopu ennen kun korvaava yksinkertaisempi (halvempi valmistaa) moottori on valmis. Jos tiedät inisnööritaidosta mitään, niin ymmärrät että kun aikansa suunnittelee moottoreita, niin saa jonkinlaisen käsityksen siitä mikä on hyvä ja mikä on huono juttu. Jos siinä kaksoisahdetussa TSI:ssä olisi jotain huonoa, niin sitä ei olisi valittu luokkansa parhaaksi moottoriksi joka vuosi, vuodesta 2005 lähtien. Viimeiset kaksivuotta se on voittanut koko international engine of the year kilpailun, sinne on siis jääneet taakse niin mersun 6.2 litraiset V8:t kuin myös BMW:n uudet V8 turbot.
kyseinen moottori on voittanut kuutiotilavuuden 1,0-1,4 l engine of the year palkinnon 2006-2010 sekä muutama muun luokan kuten Best new engine 2006, International engine of the year 2009. Oletko insinööri, osatko laskea montako vuotta ja palkintoa tulee yhteensä? Googleta samalla ja lue mitkä ovat perustelut - ei sanaakaan kestävyydestä, tämä on mun pointtini tässä keskustelussa.
http://en.wikipedia.org/wiki/International_Engine_of_the_Year
Ole hyvä laske tuosta ihan itse. Jos se moottori olisi epäluotettava, niin voittaisiko se palkintoja, ei, se olisi jäänyt ensimmäisen vuoden jälkeen unohduksiin, poika.
olet varmaa ostanut tuon paska koneella oleva lintan..
Tärkein asia auton ostossa on luotettavuus korjausten suhteen, jotka maksetaan omasta pussista. Ja se paljastuu AINA vasta auton käytön jälkeen...Voit muuttaa mielesi vielä täysin päälaelle...
"Multitronic versio tuntui aika äänekkäältä"
Oli muuten hieno provo, tosin Toyotassa ei ole olemassakaan mitään multitroniccia.
"Vähän tuli myös sellainen olo, että nykypäivänä ahtamattomat rivi-4 bensakoneet eivät oiken pärjää nykyaikaisille dieseleille ja suorasuihkuturbo bensoille."
Itseasiassa kaikki muut ovat tästä eri mieltä, jopa Tekniikanmaailma(joka kirjoittaa volkkaritotuutta) totesi että Toyotan portaaton ja ahtamaton moottori pelaavat paremmin yhteen kuin TSI DSG, vääntöä on aina riittävästi tarjolla ja auto etenee tasamaalla ällistyttävän pienillä kierroksilla, kiitos portaattoman vaihteiston.
Faktat tuntien voin kyllä sanoa että sinä et ole ajanukkaan Avensista, sen verran kaukaa haettuja oli noi sun ajokokemukset.
"Tuhannen kierroksen pyörintänopeudella mennään vielä kuuttakymppiä ja 2000r/min riittää 110km/h asti. Pyörintänopeudet ovat parhaiden turbodieselien tasolla, ja osaltaan senkin takia Avensis on erityisesti uudehkoilla renkailla hiljainen"
Tekniikan Maailma 21/2010 sivu 56. Testissä automaatti 1,8 Avensis.
Ei kuulosta samalta autolta jolla volkkarimies oli koeajolla.
Yhteenvedossa sanottiin kestävyydestä sivulla 61 seuraavaa:
"Avensis palveli ja toimi luotettavasti koko testimme ajan, Uudelle automallille ominaisia lastentauteja tai pikkovikoja ei esiintynyt."
Kirjoitat: "Ave ei kutenkaan sytyttänyt yhtään. Multitronic versio tuntui aika äänekkäältä, nimenomaan moottori/voimansiirto.."
Eikös tuo multitronic ole VAG-konsernin kyhäelmä.
Asiantunteva ja oikea arvio multidrive vaihteistosta löytyy Tekniikan Maailman 21/2010 Avensis käyttötestistä:
"Käyttötestiauton ehdottomasti paras osakokonaisuus on voimalinja,ja erityisesti vaihteisto. Vaihteisto toimii erittäin pehmeästi, mikä auttaa eniten kaupunkiajossa ja ahtaissa paikoissa operoinnissa. Multidrive päihittää tässä käytössä sekä kaksoiskytkinvaihteistot että perinteiset automaattivaihteistot."
"Pyörintänopeudet ovat parhaiden turbodieseleiden tasolla, ja osaltaan senkin takia Avensis on erityisesti uudehkoilla renkailla hiljainen."
Kerrotko mihin Passat mallii tuo kaveri olisi voinut saada kaksoisahdetun 1.4 TSI:n? Kiinnostaa tietää. :-)
Täällä lopussa puhuttiinkin jo asiaa.
Koeajoin kyllä Aven 1.8 Multidrive (menee nämä termit sekaisin Multitronic-Multidrive, sama perusidea kuitenkin vaihteistossa). Ja vilpitön kokemukseni oli, että ko. auton moottori/vaihteisto oli äänekäs. Muiden kommenteja luettuani aloin miettimään, että ajoinko Avea mahdollisesti D moodin sijaan jollain muulla (onko Avessa ns. Sport moodi?) jolloin kierrokset ovat korkeammat. Kuitenkin ajoin autoa pakkaspäivänä (noin -10 C) ja auto oli "kylmä" kun liikkestä sen otin ajoon. Taajamassa kierrokset nousivat usein n. 3000 keippeille ja silloin 1.8 alkaa kyllä pitämään ääntä enemmän kuin vastaavassa ajossa C5 (1.6 THP auto) tai Passat 1.4 DSG. Sama fiilis jäi Versosta samalla moottori/vaihde yhdistelmällä vaikkakin Ave on selvästi hiljaisempi kuin Verso. Totta on, että TM kehui kovasti tuota yhdistelmää Avessa, mutta oma kokemus ei ollut yhtä positiivinen kuin TMn arvio. Myös variaattorin ääni oli selvä ainakin kylmänä. Oma koeajo oli lyhyt, vain noin 25 minuuttia kun tuli sellainen fiilis, että Ave ei ole meidän perheen suosikki.
Taajama-ajossa Passat ei juuri kierroksia yli 2000 r/m nosta ja se tekee ajosta hiljaisemman. Eri asia on, kuinka tuo rasittaa vaihteistoa ja onko DSG7 tarpeeksi vahva kestämään tuota vuodesta toiseen. Sama juttu mielestäni C5:ssä. Koska vääntöä on pajon jo alle 2000 r/m, niin kierrokset eivät juuri nouse taajamassa.
Mutta, kuten yleensä, nämä seikat ovat jossain määrin saivartelua, kaikki koeajamani vaihtoehdot, C5, Ave ja Passat ovat aika hienoja autoja ja hyvin toteutettuja. Kukin painottaa omalla tavallan näitä ominaisuuksia ja omia/tuttavien kokemuksia eri automerkeistä.. näiden pohjalta valinta sitten tehdään. Itse ainakin mielestäni yritän tehdä päätöksen rationaalisesti, mutta totuus on, että lopullin valinta on enemmän oma fiilis kuin muut seikat (jos hinnassa/välirahassa ei ole merkittävää eroa). Luotettavuuden suhteen en epäile Toyotan kyvykkyyttä yhtään. Diplomi-insinööri uskoo tilastoihin :).
http://www.youtube.com/results?search_query=dsg problem&aq=f
Jos tuossa ovat vaihtoehdot niin kannattaa katsella linkittämäni videot, itse en kyllä DSG-vaihteistoa ostaisi, eikös se leiponut Tekniikan Maailman kestotestissäkin?