Puhlasku on maksamatta, jos se suljetaan ennen kuin saan sen maksettua, niin voinko hankkia siksi ajaksi prepaid:in ja toimiiko se?
Miten hankitaan
PREPAID
6333
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kioskin täti kieltäytyy myymästä sinulle prepaidia koska otsassasi lukee tulikirjaimin "en maksa puhelinlaskujani"
mitään ja ikävä kyllä maksu tulee nyt viivästymään. Ja muuten ihan eka kerta. Saanko siis prepaidin ja toimiiko se?
kyllä se R-kioskin täti sulle myy prepaidin ja kyllä se toimii sun puhelimessa ellei sitten ole operaattorilukittu. Hanki varmuuden vuoksi saman operaattorin prepa jollet ole varma.
Mikä on prepa?
Puh ostettu muutama kk sitten ja silloin muistaakseni 2 vuoden liittymäsopimus.
Kytkypuhelimet ovat usein operaattorilukittuja, eli muun operaattorin kortti ei käy. Rahalla suoraan ostetut puhelimet eivät ole lukittuja. Älä vaan kysy, mitä tarkoittaa "kytky". Sinulla on ilmeisestikin kytky. Tutki niitä papereita, joita sait ja mainosta, jonka perusteella ostit ja päättele siitä. Tosin taitaa olla varminta ostaa suoraan saman operaattorin liittymä.
Operaattorit ei tykkää maksun myöhästymisestä. Ota aspaan yhteyttä ja pyydä eräpäivänsiirtoa.
Reilusti ´