kohteena toukokuun loppupuolella. Onko kokemuksia säästä siihen aikaan?
Malcesine
6
1286
Vastaukset
- non sono italiano
Erinomainen matka-ajankohta. Suomen mittapuun mukaan jo täysi kesä, päivälämpötilä melko varmasti yli 20, muttei vielä pahempia helteitä.
- prkt
Gardajärvi katsastettu ja upeaksi seuduksi todettu. Toukokuu oli sopivan rauhallinen ajankohta ja sää mitä mainioin!
- kohta sinne
Kertoisitko mihin maisemien lisäksi ihastuitte, missä muualla kävitte kuin asuinpaikassanne Malcesinessä, yleinen ilmapiiri, ruoka, hintataso jne. Mielellään kuulisimme lisää, kun sinne olemme menossa. Kiitos !
- lungolago
kohta sinne kirjoitti:
Kertoisitko mihin maisemien lisäksi ihastuitte, missä muualla kävitte kuin asuinpaikassanne Malcesinessä, yleinen ilmapiiri, ruoka, hintataso jne. Mielellään kuulisimme lisää, kun sinne olemme menossa. Kiitos !
Hei, en ole ap mut tultiin just Malcesinestä ja tykättiin tosi paljon vaikka säät eivät varsinaisesti suosineet(joka päivä satoi enemmän tai vähemmän). Italialainen elämäntyyli viehättää, maisemat, talot ikkunaluukkuineen, luonto. Oltiin matkanjärjestäjän järvikierroksella(bussi laiva) ja viinitilavierailulla, pienemmällä paatilla(8e menopaluu/hlö) Limonessa ja paikallisbussilla(kestää kellonajasta riippuen hieman alle tai yli 2 tuntia) Veronassa. Malcesinessä tietysti linnassa ja funivialla vuorella(aivan mahtavaa, mutta valitkaa pilvetön päivä tai hetki, pilvisellä säällä ihan turhaa). Käveltiin ihanaa rantakatua ja myös ylhäällä kukkulan rinteillä. Paljon saksalaisia vanhempia turisteja ja turisteja muutenkin, asukkaitahan on vain 3500. Hintataso vähän Suomea alhaisempi, viini edullista ja hyvää. Kesän suosikkidrinkki(kaikki juo sitä!) oranssi Amarol tai Camparispritz(mun mielestä C parempi). Siinä on katkeron lisäksi kuohuviiniä ja vähän kivennäisvettä. Hauskaa matkaa!
- Spritz
Pieni korjaus tuohon juomaan : Spritz = Aperol kuohuv. kiven.vesi appels.viipale jäitä.
Kiva kirjoitus muuten. - Kotali
Voi kuinka mieleni halajaa taas näin keväällä Gardalle! En tiedä yhtään toista niin lumoavaa lomapaikkaa. Siinä on sitä jotain. Siidpä dinne taas.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4372859Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?2662461- 641959
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3261484Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-1691334Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal751172- 931107
Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121057K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali81027- 102888