Megane vai Stilo?

Nyt kun Renault Meganen testitulokset ovat pudonneet Fiatin ja Hyundain kanssa samaan luokkaan niin Megane voisi olla hyvä haastaja Fiat Stilolle. Stilossa on kuitenkin testien mukaan paremmat ajo-ominaisuudet kuin Meganessa, mutta Meganessa hieman isommat tilat. Jälleenmyyntiarvo on Fiateilla Hyundain tapaan Renaultteja parempi joten kannattaako valita kallis Megane vain parempien tilojensa takia?
71080
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Et ole ilmeisesti ajanut kumpaakaan autoa? Nimittäin Megane päihittää Stilon ajettavuudessa, jälleenmyyntiarvossa, suorituskyvyssä, ainoastaan tilat ovat Stilossa paremmat.

Äänestä

Renaultien jälleenmyyntiarvo on aivan eri maata kuin mainitsemassasi Fiat Stilossa. Fiateissa arvo putoaa romahduksen lailla kun hinnatkin tulevat koko ajan alaspäin. Toiseksi Meganen ohjaus on paljon tunnokkaampi kuin Stilossa. Näin totesi myös Auto Bild jossa se vertaili farkkuja noilta kahdelta. Onhan Megane aivan eri auto kuin Stilo. Kummankin kävin koeajamassa kun autoa valitsin. Ero on huikea. Kyllä laadusta kannattaa maksaa. Koeajon paikka sinulla, joka epäilet Megane II huonoksi autoksi. Ei Stilokaan ole mikään huono, mutta Megane II on vaan parempi.

Äänestä

Siltä varalta, että olet ihan oikeasti kiinnostunut jälleenmyyntiarvojen vertailusta, laitan linkin, johon kannattaa tutustua:

http://www.ajovalo.net/Arvo1.htm

Sieltä selviää monia mielenkiintoisia asioita.

Äänestä
  • vanhaa Clioa tai Meganea Biliaan vaihtoautona. Eivät maksa juuri mitään! Itselläni vaihtui ed. mallin Megane 307:aan, josta Automaa hyvitti HUOMATTAVASTI enemmän kuin Bilia, jossa Meganeni oli huolettu säännöllisesti. Mainittakoon vielä, että Meganeni oli todella vähän ajettu ja hyvässä kunnossa. Näin se Bilia arvostaa "omiaan".

    Tuttavalleni kävi samalla tavalla Clion kanssa, jota yritti vaihtaa uudempaan malliin. Uuden Clion sijaan tuttava päätyi C2:een.

    Äänestä

Et sitten sattunut lukemaan Autobildistä vähän aikaa sitten,kun oli testissä (farkut) stilo ja megane. Megane voitti-jotenkin odotetusti=)

Äänestä

No ei ainakaan Stiloa kannata ostaa! Ajovalopolttimon eteen jos aikoo vaihtaa niin saa irroittaa SISÄLOKASUOJAN! Tämän luin TM:stä tai Tuulilasista jossa kerrottiin vinkkejä kuhunkin autoon polttimoiden vaihdosta, työn kestosta sekä vaativuudesta. Stilon kohdalla vaan luki et varattava aika huoltoon! :o)

Äänestä

Pistä pari tonnia tohon reunun hintaan lisää niin saat
fiatin jtd 115hp commonrail koneella.Loppuu mussutus Huonosta alaväänöstä ja isosta kulutuksesta.Ja Fiude kulkee tuolla koneella huomattavasti mukavammin kuin toi 1.6 rellu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ostaja kirjoitti:

Nyt kun Renault Meganen testitulokset ovat pudonneet Fiatin ja Hyundain kanssa samaan luokkaan niin Megane voisi olla hyvä haastaja Fiat Stilolle. Stilossa on kuitenkin testien mukaan paremmat ajo-ominaisuudet kuin Meganessa, mutta Meganessa hieman isommat tilat. Jälleenmyyntiarvo on Fiateilla Hyundain tapaan Renaultteja parempi joten kannattaako valita kallis Megane vain parempien tilojensa takia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu