Tietäskö kukaan mikä vikana kun vaihtaa käyttäjä profiilin toiselle toisen ollessa päällä ja sit kirjautuu ulos viimeks avatusta ni kestää älyttömän kauan et mitää tapahtuu ja sit ruutu menee pitkäks aikaa pimeeks ennen ku valinta kuvakkeet tulee näkyviin? Kellää samoja ongelmia??
Tietäskö kukaan
jonttu
3228
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
voisit koettaa kääntää kysymyksesi suomeksi. Käytä sellaista suomea jota koulussa opetetaan, niin hyvä tulee ja ehkä vastauksiakin. Arkipuheessa käyttämäämme kieltä ei valitettavasti ole tarkoitettu kirjoitettavaksi. Tyylikeinona sitä toki voi käyttää, kunhan ensin osaa sen yleiskielen.
neuvojaan! Jos ei muuta ku kirjoitus kieltä pysty lukemaan tai saati sitten ymmärtämään ni jotain puuttuu?? Jos taas Repe Ruutikallio ei halua lukea kuin kirjoitus kieltä niin hus hus pois palstalta ei ole oikea paikka sulle!! Ja tarkasta näin ohimennen oma tekstis!! Lause aloitetaan ISOLLA kirjaimella ja jota sanan eteen pilkku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Olihan tuo vähän hankalaselkoisesti kirjoitettu, mutta aika tiukkaa oli palaute (molemmilta).
Menikö se ongelma siis näin:
Ensimmäinen log-out ja uusi käyttäjä onnistuu hyvin. Nyt laitettaessa log-out tulee pitkä viive, ruutu pimenee, mutta palaa lopulta kirjautumistilaan.
Syynä lienee jokin aukioleva prosessi, joka ei sammu normaalisti vaan jumiutuu. Käyttöjärjestelmä huomaa virheen ja pakottaa prosessin loppumaan. Miksei ensimmäisellä uloskirjauksella näin käy? Ei aavistustakaan. Arvaus menee järjestelmätiedostoihin, kun muut prosessithan suljetaan uloskirjauksessa. Ehkä joku muu prosessi (se huonosti sammuva?) korruptoi muistivuodoilla tai muuten?