Tärkeimpiä ominaisuuksia olisi kevyt rakenne, nopea käynnistyvyys, helppo internetin käyttö ja tekstinkäsittely. Toivoisin, niin kuin varmaan kaikki, mahdollisimman pitkä aikaista konetta. Vanhakin on kestänyt jo viisi vuotta.
Pelejä en pelaa laisinkaan, musiikkia kuuntelen jonkin verran ja dvd:tä tulee katseltua silloin tällöin.
Eli aika peruskannettava olisi hakusessa. Hinnalla ei niin suurta merkitystä, tietenkin paras ja halvin!
Entä olisiko tiettyjä asioita joihin tulisi kiinnittää erityistä huomiota esim. prosessori, akku tai muistin koko?
Läppäri opiskelijalle
17
583
Vastaukset
Koneessa tulisi olla vähintään 4 gigaa keskusmuistia ja Wiin 7 64 bittinen käyttis. Siinä voisi varmaan olla web kamera ja vähintään 3 muistitikkupaikkaa. Miniläppäriä en suosittele, koska niissä ei riitä kunnolla teho. Esim: Tämä kone olisi opiskelijalle hyvä: http://expert.fi/Products/Tietokoneet/Kannettavat/Asus_-_X72F-TY128V
on kestävyyden ohella asia joka tekee ehdottomasti suurimmat erot. Siis perusvalinta tehdään Windowsin ja Applen Macin välillä. Käytön helppoudessa ja käynnistymisen nopeudessa kaikki Win-koneet ovat likimain samanlaisia silloin kun järjestelmä on osattu pitää kunnossa, ja Mac sitten taas toisenlainen eli useimpien (joskaan ei kaikkien) sitä pitempään käyttäneiden mielestä helpompi ja luotettavampi. Todennäköisesti kestävän ja kevyehkön koneen jos haluat, joudut joka tapauksessa investoimaan tonnin pintaan. Halpiskoneitten laadun heittely on valtavaa ja kestävyys voi olla yhtä hyvin alle vuosi kuin pari kolme. Etenkin "mahtavien ominaisuuksien" kuluttajahalpiksia kannattaa nykyään pyrkiä välttämään.
Sanotaan nyt vielä sekin, että Apple ei ole noussut maailman arvokkaimmaksi teknologiafirmaksi ja asiakaskyselyitten ainaiseksi ykköseksi tekemällä roskaa, vaan pääsääntöisesti varsin laadukasta kamaa. Silti se ei tietenkään ole läheskään ainoa laatukoneitten valmistaja, ja monen firman yritysmallistosta(!) löytyy varsin kestäviä läppäreitä.Ei ole oleellista eroa luotettavuudessa käyttöjärjestelmissä, ja koneilla on eroa. Apple kyllä on kunnostautunut tekemällä ajastettua roskaa, joskin tekee parempia ja hieman pitkäikäisempiä kuin muut markettikonevalmistajat. Tabletit ja puhelimet nyt on sitten roskaa mutta Macbook on ihan kiva.
- ääliö tyrväältä
M-Kar kirjoitti:
Ei ole oleellista eroa luotettavuudessa käyttöjärjestelmissä, ja koneilla on eroa. Apple kyllä on kunnostautunut tekemällä ajastettua roskaa, joskin tekee parempia ja hieman pitkäikäisempiä kuin muut markettikonevalmistajat. Tabletit ja puhelimet nyt on sitten roskaa mutta Macbook on ihan kiva.
Ihmiset on varmaan ihan dillejä ja sinä ainoa viisas, kun applen iphone on ainoa puhelin jolla on jotain selvää jälleenmyyntiarvoa, melko kovaakin. Aika hyvin roskalta, mut ehkä me vaan ei tajuta ja sää tajuut.
Näyttää iipätilläkin olevan jälleenmyyntiarvoa eri lailla kuin halvoilla kannettavilla. Mut kiitos että valistat meitä tyhmiä. ääliö tyrväältä kirjoitti:
Ihmiset on varmaan ihan dillejä ja sinä ainoa viisas, kun applen iphone on ainoa puhelin jolla on jotain selvää jälleenmyyntiarvoa, melko kovaakin. Aika hyvin roskalta, mut ehkä me vaan ei tajuta ja sää tajuut.
Näyttää iipätilläkin olevan jälleenmyyntiarvoa eri lailla kuin halvoilla kannettavilla. Mut kiitos että valistat meitä tyhmiä.Applen iPhone on nettikelpoinen vain 2-3v uutena ostamisen jälkeen. Ohjelmia siihen saa vielä vuoden hankittua AppStoresta tämän jälkeen.
Sellaiselle joka uusii puhelinta kerta vuoteen, saa kyllä sen iPhonen myytyä noin vuodeksi vielä eteenpäin. Noin lyhytikäinen tuote on kyllä kuitenkin roskaa. iPadissa on sama vika.
Macbookeissa vanhentaminen käy paljon hitaammin ja ovat siten vielä ihan järkeviä ostoksia, mutta etpä löydä mistään 10v vanhaa Applen tietokonetta johon saisi ajanmukaiset ohjelmat! Eli ne vanhennetaan kyllä ja se on helposti ennustettavissa, kuinka nopeasti kun se sykli on Applella ollut niin säännöllinen sen jälkeen kun Steve Jobs tuli takaisin taloon.Luotettavuudessa Mac OS X:n heikkous on se, että Apple päivittää julkaisuja ensimmäiset 2v helposti kymmenen kertaa massiivisin päivityksin ja koko järjestelmää muutetaan tässä yhteydessä. Kun ohjelmistoja muutetaan rajusti niin on riski, että jossain joku yhteensopivuus muuttuu. Apple kyllä on onnistunut tekemään päivitykset yleensä ihan hyvin, joskin se tekee niitä turvallisuuden kustannuksella sillä turvapäivityksiä viivästetään ja kasataan samaan pakettiin.
Luotettavuudessa Windowsin heikkous on se, että siihen asennetaan yleensä lisäohjelmia ja ongelmat tuleekin siitä, että päivittämisen kanssa sössittään. Windowsissa tehdään myös muutoksia järjestelmään isoin päivityksin (service pack) ja ne ovat vielä rajumpia kuin Mac OS X:n. Helpoin tapa saada Windows solmuun on asentaa siihen joku "tietoturva" -ohjelma ja sitten varomattomasti laittaa joku service pack perään... Mutta, jos Windows 7 Professionalin hankkii SP1:n ja IE9:n julkaisun julkaisun jälkeen (ensi vuoden alkupuolella) ja ostaa siihen MS Office 2010:n, sekä poistaa valinnaiset päivitykset pois käytöstä, että päivittää vaan pakolliset tietoturvapäivitykset jotka tekevät vain pieniä muutoksia järjestelmään niin kyllähän se toimii ihan hyvin. Windowsilla pitää osata keskittää isommat päivitysremontit yhteen kertaan kun Windows on tavallaan "alusta" jonka päälle kasataan enemmän tai vähemmän itse huollettava palapeli. Microsoftin omat ohjelmistot päivittyvät keskitetysti ja toimivat hyvin jos ovat riittävän ajantasaisia.
Windowsissa pyritään myös pitämään muutokset vähäisinä, ja Windows XP olikin aikaisemmin lähes aina teollisuuskoneissa, mutta nykyisin ollaan siirrytty siitä pois. Windowsin sekava arkkitehtuuri on myös riski.
Ubuntu LTS:n luotettavuusongelma tulee pääsääntöisesti siitä, että se julkaistaan kiinteällä aikataululla, joten heti julkaisun jälkeen ei ole kaikkia asioita korjattu vielä. Kuitenkin, tässä mainituista käyttöjärjestelmistä Ubuntu LTS sitten on paras luotettavuudessa, sillä siinä pyritään välttämään muutoksia julkaisussa mahdollisimman paljon. Windowsin tapaan siitä voi ottaa ruksin pois suositeltujen päivityksien kohdalta, että minimoi päivitystarvetta ja tekee niitä yhdellä kertaa. Ainoa mikä muuttuu nykyisin on WWW-selain. Tästä syystä Ubuntu LTS:ää myydään useimmiten teollisuuskoneissa esiasennettuna, missä kaivataan korkeata luotettavuutta eikä haluta turhia muutoksia järjestelmään. Joitakin ominaisuuksia kyllä tuodaan julkaisuun jälkeen päin (kuten esim. uusi Flash Player ja Java) joten riskit ongelmille voi tulla näiden uusimisen yhteydessä jos niitä käyttää ja päättää uusia, tai jos selaimen uusiminen särkee yhteensopivuutta johonkin lisäosaan.
---
Loppukäyttäjän kannalta, ovat suunnilleen samalla tasolla kun välttelee niitä tarpeettomia päivityksiä ja keskittää ne yhdellä kertaa kun vain on mahdollista kun on aikaa säätää. Windowsilla homma käy käytännössä vaikeimmin. Ubuntu LTS:llä helpoiten.- jackkron
M-Kar kirjoitti:
Applen iPhone on nettikelpoinen vain 2-3v uutena ostamisen jälkeen. Ohjelmia siihen saa vielä vuoden hankittua AppStoresta tämän jälkeen.
Sellaiselle joka uusii puhelinta kerta vuoteen, saa kyllä sen iPhonen myytyä noin vuodeksi vielä eteenpäin. Noin lyhytikäinen tuote on kyllä kuitenkin roskaa. iPadissa on sama vika.
Macbookeissa vanhentaminen käy paljon hitaammin ja ovat siten vielä ihan järkeviä ostoksia, mutta etpä löydä mistään 10v vanhaa Applen tietokonetta johon saisi ajanmukaiset ohjelmat! Eli ne vanhennetaan kyllä ja se on helposti ennustettavissa, kuinka nopeasti kun se sykli on Applella ollut niin säännöllinen sen jälkeen kun Steve Jobs tuli takaisin taloon.Niin, tarkoitatko sitä iPhonea joka ei kestä pakkasta??
- örrjan
jackkron kirjoitti:
Niin, tarkoitatko sitä iPhonea joka ei kestä pakkasta??
Tuskin, eihän sellaista ole.
Kaikilla kosketusnäytöpuhelinmalleilla on ongelmia kovassa pakkasessa, iphonella ehkä vähemmän kuin monilla muilla. Tosin kun se on applen tuote, kilpailijoitten kuten microsoftin ja nokian pikku lakeijat nostavat suunnattoman metelin jo yhdestäkin (1) ongelmatapauksesta. Applella menee nyt niin älyttömän hyvin ja sillä on niin valtavasti asiakkaita, että se varmasti tekee pelkkää paskaa.:=)
Haluat hieman ristiriitaisia asioita.
Nopea käynnistyvyys: Tämä onnistuu vain Ubuntulla myytävillä läppäreillä ja Macbookilla. Windows käynnistyy hyvin hitaasti.
Helppo Internetin käyttö: Tarkenna minkä asian haluat olevan helppoa? Onko kyse jostain selainlisäosista minkä haluat olevan ongelmattomia ja jos on niin mitkä, ja millä sivustoilla konetta on tarkoitus käyttää?
Tekstinkäsittely: On tällä hetkellä kunnolla valmiina ainoastaan Ubuntulla myytävissä läppäreissä. Muihin joutuu itse hankkimaan tekstinkäsittelyohjelmiston lisäksi. Macbook on tässä heikoin vaihtoehto. MS Officessa on markkinoiden paras oikoluku ja tämä toimii mukavimmin Windows 7 Professionalin kanssa, mutta se tekee 100€ lisää hintaa kun sen ostaa erikseen. Se on myös saatavilla myös Mac OS X:n.
DVD:n katselu: Jos on rajut kopiosuojaukset, niin saattaa olla joskus ongelmallinen Ubuntulla myytävillä läppäreillä. Ubuntulla sitten on joskus tehty sitä, että kopioidaan elokuva ensiksi läppärin kiintolevylle ja sitten katsotaan. Nykyisin toimii lähes aina mukavasti kun asentaa Medibuntusta kilkkeet. Varmimmin DVD:t toimii sellaisenaan Macbookilla.
"Toivoisin, niin kuin varmaan kaikki, mahdollisimman pitkä aikaista konetta."
Macbookin jos ostat nyt niin tämän ikä on maksimissaan 6.5v. Muilla voit saada pitkäikäisemmän jos ostat hyvän.
"Entä olisiko tiettyjä asioita joihin tulisi kiinnittää erityistä huomiota esim. prosessori, akku tai muistin koko?"
Käyttöjärjestelmä. Sopivat vaihtoehdot käyttöösi on Ubuntu 10.04 LTS, Mac OS X ja Windows 7 64-bit Professional, mutta kaikkea toivomaasi EI voi saada. Joten priorisoi mitkä asiat ovat ehdottoman tärkeitä ja muille tärkeysjärjestys. Jos ostat Windows 7 64-bit Professionalilla koneen niin varmista, että siinä on 4Gt muistia.
"Hinnalla ei niin suurta merkitystä, tietenkin paras ja halvin!"
Hintaluokka on noin 700-1200€.- Ulalla tietokoneista
En olettanutkaan löytäväni täydellistä konetta, mutta kirjoitinkin ylös tärkeimpiä kriteerejä.
Kiitos paljon vastauksesta. Nämä kolme vastausta antoivat helpoiten ymmärrettävät ohjeet valintaan, kun viikon internetin selailu tälläiselle tietokoneista tietämättömälle. Eiköhän näille ohjeilla jonkinlainen sopiva kone löydy!
Tack! - heijaaheijaa
mites, kun noissä maceissä voi olla vaan 2 Gt:n muisti, onko huono juttu se?
- Mäkkitupalainen
heijaaheijaa kirjoitti:
mites, kun noissä maceissä voi olla vaan 2 Gt:n muisti, onko huono juttu se?
Kyllä ne toimii ihan hyvin tuollakin muistilla, jollei käytä useita todella raskaan sarjan ohjelmia samanaikaisesti Wintoosan kanssa tuo tiettävästi aiheuttaisi jo vaikeuksia koko ajan.
Muistin voi kuitenkin vaihtaa isommaksi helposti ja edullisesti, joten siitä ei kannata tehdä ongelmaa…
- Vaio
Mitä mieltä olette Sonyn Vaiosta?
Voiko edes verrata Macbookiin?Siinä on Windows 7 ja ohjelmistojen puolesta, jotka eniten määrittelee ominaisuudet. In edelleen Windowsin heikkoudet ja vahvuudet. Se Windows ei siitä muutu paremmaksi eri rautaosilla. Suorituskykyyn voi kyllä vaikuttaa, että kun käynnistysnopeutta halusit ja jos haluat Windowsilla niin varmista, että on nopea SSD levy siinä tietokoneessa. Sony Vaio koneiden Z sarjassa on SSD levyt.
Eli ovat varmaan hyviä vaihtoehtoja siis mikäli Windowsiin päädyt ohjelmistojen osalta.Raudan kestävyys sitten on vähintäänkin samalla tasolla kuin Macbookissa tuossa Z sarjassa, ellei parempi. Mutta jos arvostat enemmän kestävyyttä kuin käynnistymisnopeutta, katsoisin HP:n Elitebook malliston koneita. Dell tekee myös hyviä 13" kokoluokan koneita, joissa voit valita Windows 7:n tai Ubuntun väliltä. Yksi vaihtoehto tietysti on, että jos kaipaat molempien käyttöjärjestelmien ominaisuudet niin ostat Ubuntu sertifioidun koneen Delliltä Windows 7 Professionalilla ja siihen sitten asennat Ubuntu LTS:n rinnalle sitten kun olet tehnyt palautuslevyt.
- 13+10
Sinusta en tiedä, mutta itse ostaisin tämän:
http://www.tietokonekauppa.fi/index.php?koodi=44117
Siinä on läppäri jota voi pitää suht helposti mukanaan ja varmaa suorituskykyä riittää useammaksi vuodeksi. Ei tarvitse mitään osia heti päivittää. Ei tarvitse maksaa turhista paperilla komeista viihde-ominaisuuksista ja käyttöjärjestelmäkin on 7 pro 64 kun muista ei kannata enää maksaa.
Kallis on minulle, mutta siitä huolimatta ostaisin jotain tuon suuntaista, jos nyt pitäisi uusi ostaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1542505Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61764
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648