Millaisia ihmisiä kuulovammaiset mielestänne ovat ?
toisesta ketjusta irti
18 2 20
6292
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Oikeastaan ei kysytty, millaisia ihmisiä kuulovammaiset ovat, mutta sitä kai kumminkin tarkoitettiin, joten vastaan omasta puolestani.
Minulla on vuosikausia ollut tinnitusta, joten kai minut voi laskea kuuluvaksi kuulovammaisiin.
Olen väsynyt ja uupunut ihminen, koska en juuri pysty nukkumaan. Vaivaani vähätellään ja se tuntuu epäoikeudenmukaiselta. Koen olevani avuttomassa tilassa vailla elämänhalua.
Minulta on aikuisiälläni muutama vuosi sitten lähtenyt toisesta tinnittävästä korvastani kuulo, ja myöhemmin olen saannut kasvohermohalvauksen seurauksena tasapainohäiriön, joten kuljen kuin huppelissa.
Alkuperäiseen vastaan, että olen melko mystinen ihminen varmaankin muiden mielestä nykyään, koska en kuule kunnolla toisella korvallani, joka korostuu etenkin taustametelisessä ympäristössä kommunikoidessani.
kuulevat keskimääräistä huonommin.
Niinpä kai se oikeasti onkin.
Tinnitus ja korvakipuhan ei ole aina kuulemishuonoutta. Se vaan että mitä vammaisia nämä siis ovat?
Korvavammaisia?
Tai ovat kuuroja ja ehkä viittovat. Lukevat huulilta minkä toivoisin osaavani, saisi selville mitä ihmiset esim väkijoukossa TV-kuvissa puhuvat! Siis saavatko kuurot selville tällaista?
Kyllä saa,keskivaikean kuulovian omaavana,saan huuliltalukien selvää,mitä ihmiset puhuvat keskenään juuri suurissa väkijoukoissa ja supisijat jotka salaa kertovat jotain mikä ei ole tarkoitettu muiden kuultavaksi...selvää saa,kantsii siis miettiä mitä puhuu,aina löytyy tälläsiä jotka taitavat tälläsen taidon.
kuulovammasta on siis jotain hyötyäkin.