Joulun ajaksi arvausleikki

Mitä tulee mieleen :
3411
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

No minun tulee mieleen hiljaisuus ja valkea joulu. =)))))

Äänestä

Kyl tän huomasin jo töissä päiväl ku katoin palstalle.Ja palstaa lukeneena aika helppo tunnistaa. valitettavasti.

havaittiin huomattavan kyvykkääksi manipuloimaan muita ihmisiä näennäisen ystävällisellä ja miellyttävällä käyttäytymisellään.

Hänen hoidokkiensa ja naapureidensa kesken nainen tunnettiinkin ystävällisenä ja ahkerana naisena.

Äänestä

Ahkera, ystävällinen, miellyttävä, luotettava ja empaattinen. Näin ihmiset olisivat todennäköisesti vielä reilu vuosi sitten luonnehtineet nyt 60-vuotiasta helsinkiläistä perushoitajaa

Hän oli se lämminhenkinen nainen, jonka vanhukset toivovat omaksi hoitajakseen.

Tänään Helsingin käräjäoikeus tuomitsi kello 15 antamallaan kansliapäätöksellä elinkautiseen vankeusrangaistukseen viidestä murhasta, viidestä murhan yrityksestä, kolmesta törkeästä pahoinpitelystä, törkeästä varkaudesta, varkaudesta ja kahdesta huumausainerikoksesta.

Kuinka kuolemanenkeliksi?

Aino Nykopp-Koski on vaaleatukkainen ja aivan tavallisen näköinen suomalaisnainen. Joku voisi jopa kuvailla häntä pehmeän näköiseksi vanhemmaksi rouvaksi.

Perushoitajana pitkään työskennelleen naisen ulkokuori osoittautui kuitenkin petolliseksi: osittain julkistettu mielentilatutkimus nimittäin paljastaa, että hänellä on poikkeuksellisen runsas valehtelutaipumus ja selkkauksiin joutuessaan hän herkästi syyttää muita sekä kaunistelee valheellisesti omaa käyttäytymistään.

Lisäksi - mikä todennäköisesti myös mahdollisti hänen tekemänsä rikokset - Nykopp-Koski havaittiin huomattavan kyvykkääksi manipuloimaan muita ihmisiä näennäisen ystävällisellä ja miellyttävällä käyttäytymisellään.

Hänen hoidokkiensa ja naapureidensa kesken nainen tunnettiinkin ystävällisenä ja ahkerana naisena.

Sama kaava

Nykopp-Koski on itse kieltänyt koko prosessin ajan syyllisyytensä. Mielentilatutkimuksen mukaan perushoitaja oli syyntakeinen, vaikka tekojen taustalla oli ainakin persoonallisuushäiriö.

Tutkimus myös julkistettiin poikkeuksellisesti osittain, mitä hoitaja itse piti pöyristyttävänä.

Käräjäoikeus kiinnitti puolestaan huomiota siihen, että hoitajan teot toistuivat silmiinpistävästi saman kaavan mukaisina. Sen sijaan yhtä ja selkeää motiivia käräjäoikeus ei niille löytänyt.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010122212904780_uu.shtml

Äänestä

Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


1+1 kirjoitti:

Mitä tulee mieleen :

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu