Mikä on helpoin keino (lapsen kannalta) jättää tutti ja pullo pois?
Poikamme on nyt 1,5v. ja todella kova tuttien perään... vaatii yöllä rauhoittuakseen 2-3 tuttia. Tutti on käytössä myös päivisin. Pullosta annetaan nukutusmaito - ei muuten sitä kaipaa, mutta ilman maitoa en ole saanut häntä yöunille. Hän on todella temperamenttinen tapaus - ilman näitä kiistojakin olen hänen kanssaan välillä "helisemässä".
Varsinkin tuo tutti on ongelma.. kuinka nopeasti hän unohtaa sen ja pitääkö vaan lopettaa kerta heitolla vai vähitellen (eli ensin päivisin pois)?
Poikamme on nyt 1,5v. ja todella kova tuttien perään... vaatii yöllä rauhoittuakseen 2-3 tuttia. Tutti on käytössä myös päivisin. Pullosta annetaan nukutusmaito - ei muuten sitä kaipaa, mutta ilman maitoa en ole saanut häntä yöunille. Hän on todella temperamenttinen tapaus - ilman näitä kiistojakin olen hänen kanssaan välillä "helisemässä".
Varsinkin tuo tutti on ongelma.. kuinka nopeasti hän unohtaa sen ja pitääkö vaan lopettaa kerta heitolla vai vähitellen (eli ensin päivisin pois)?
Vastaukset 8
Vanhimmat
tutista tuttiosa irti ja keksi joku hyvä tarina, mitä tutille on käynyt (koira syönyt jos teillä on koira tms.) ja kaikki muut tutit roskiin. Samoin tuttipullot roskiin ja iltamaito lasista tai sitten jätetään pois kokonaan, miten olet ajatellutkin. Etkä osta uusia!!
Muutaman päivän saat varmasti taistella unien kanssa jne. mutta kyllä ne siitä yllättävän nopeasti unohtuu.
Meillä tutti/pullot jätetty pois vuoden iässä, ennen kuin osaa alkaa niitä vaatia.
neiti, jolla menossa tutista vierotus. Onneksi neiti ymmärtää jo niin hyvin puhetta ja puhuu itsekin, joten tarinan keksiminen oli helppoa. Meillä kävi hiiri puraisemassa tutista alkuviikosta (leikkasin tutista palan pois). Sitä sitten ihmeteltiin kovasti ja jokaiselle kumminkaimantuttavalle on asiaa kerrottu. Aluksi tutti ei kelvannut enää suuhun ja se jätettiin pöydälle katsottavaksi, seuraavana aamuna se sitten yllättäin kelpasikin, joten leikkasin siitä lisää. Sitten päiväunien jälkeen nakkasin koko tutin piiloon ja sillä on nyt menty. Välillä pitää vähän protestoida, sitten etsitään muka tuttia ja mietitään, että se hiiri varmaan sen vei jne. Yllättävän hyvin on mennyt tähän saakka, jopa unille käy ilman riitoja kun nyt kauheasti höösätty tuota vauvanukkea ja sehän pitää mennä nukuttamaan :D
Yritettiin aiemmin tuota, että päiväksi pois (söi aikaisemmin vain yöllä, mutta kun oppi puhumaan niin se vähän lipsahti n. 1v:nä), mutta siitä tuli vain hirmuinen huuto, kun sitä tuttia piti sitten jatkuvasti olla etsimässä.
Tuttipullosta en osaa sanoa, kun sitä meillä ei ole ollut käytössä. Mutta mitä jos lahjoittaisitte kummatkin joulupukille? Ymmärtäisikö jo asian? Vai odotteletteko suosiolla, kunnes ymmärtää ja käytte vaikka lelukaupassa vaihtamassa johonkin leluun?
jouluksi unohtaa vierotukset ja nauttia pyhistä.Ehkä ei muutenkaan kannata kerralla molemmista luopua,ekaks vaikka pullo ja sitten vasta tutti.Onhan teillä vielä aikaa vierottaa,eikös sitä suositella viimeistään kaksi vuotiaana luopumista.
Meilla jatti itse tutin pois n. 8kk iassa, mutta pullo on ollut todella tarkea. Itse lahdin vierottamaan asteittain, meilla on kaytossa Tommee Tippee-sarja, josta loytyy vaiheittain erilaisia pulloja ja mukeja. Ensin oli siis tuttipullot, joita luovuttiin 10kk iassa ja vaihdettiin "nokkamukeihin", edelleen venttiililliset, imettavat mukit joissa pehmea nokka. Noihin tottuminen vei muutaman paivan ja sitten alkoi maito niista maistua. Nyt vaihdoin vasta (1v2kk) seuraaviin pulloihin, on vahan niinkuin semmoiset "sportti"pullot. Edelleen pitaa imea, mutta nokka on kova ja maito tulee nopeampaa. Naihin ei tarvinut totutella kuin hetki. Meilla on tuo iltapullo ollut hyvin tarkea myos muttta viime viikolla samalla kun vaidoin uudenlaisiin pulloihin niin paatin etta nyt loppuu sangyssa maidon juonti ja juotan iltapalan kanssa syottotuolissa. Yhden yon kitisi ja se siita! olin kovin yllattynyt kuinka helposti se lopulta kavi. Tahan asti oltiin myos maitoa juotu 1-2 kertaa yollakin. Nyt ei vaadi sitakaan enaa.
Tieda hanta onko tama taas kovin "oikeaoppinen" tapa, mutta meilla on toiminut vallan hyvin!
Meilläkin pullo oli todella tärkeä neidille. Ei alkanut nukkumaan päivä- eikä yöunille ilman pulloa ja yölläkin piti vähintään kerran herätä "herkuttelemaan"... Tutti ei ole koskaan kelvannut. Tytön ollessa n. vuoden ikäinen tulimme siihen tulokseen, että nyt pullo saa jäädä... ja jätimme pullon kerralla pois, ei mitään vaiheittain tai mitään... No hirveetä huutoahan se oli aluksi. Mutta sitä kesti vain muutaman päivän ja yön. Ekana iltana nukuttaminen vei melko kauan... noin tunnin. Mutta siitä ne pikkuhiljaa helpotti. Noin viikossa pullo oli unohtunut ja nukuttaminen suijui helpommin ja nopeasti (muutamassa minuutissa tyttö nukahtaa) ja mikä parasta: nyt nukutaan kokonaisia öitä!!
Nyt tyttö on 1v 2kk ja edelleen vaatii että jompikumpi nukuttaa silittämällä ja laulamalla :) mutta saamme ainakin nukkua koko yön!
Meillä tuttipullosta annettiin päiväunille maito ja iltaisin velli n. 2 v ikään asti. Sitten vain annettiin lasista maitoa ennen päikkäreitä, parin päivän kuluttua myös velli mukista. Ja itkenyt ei ole pullonperään lainkaan, tosin aluksi ei tajunnut, että velliä ei voikaan enää juoda selällään maaten. :D
Mut toi tutti meillä on vieläkin, kun syntyi vauva taloon ja tarvittaessa ottaa vaikka vauvan tutin. Tosin nyt n. 2kk ollut tutti vain nukkumiskäytössä, joten kunhan talviloma tulee, niin lähdemme jonnekin minne tutin voi jättää. (muumimaailma taitaa olla kiinni? :D )
Ota ensin pullo pois. En itse ainakaan jaksaisi samaan aikaan pulloa ja tuttia. Mutta jos otat jotain pois niin ota kerralla eikä niin että huudatat yhden illan ja annat seuraavana iltana takaisin. Meillä on auttanut että on heitetty tutit pois yhdessä ja muistutetaan että ne heitettiin roskiin, muistatko. Niitä ei enää ole. Pullo on jäänyt 1v pois lapsilta niin että olen vaan jättänyt maidon pois ja iskenyt tutin suuhun ja unirätin kainaloon. Tosi helposti on käynyt. Tutin pitämisessä kannattaisi nyt otta se linja että vaan unilla. Luulis että on helpompi jättää se sitten pois. Ja kyllä, lapsi tulee ihan varmasti kiukuttelemaan ja huutamaan tutin ja pullon perään eli se pitää ensin sisäistää ja tiedostaa itse ja olla valmis sitä huutoa ja kiukkua kuuntelemaan. Muuten siitä ei tule mitään!
Up
Tästä aiheesta olisi kiva kuulla tuoreita vinkkejä. :)
T. 1v pojan äiskä