Merkonomi?

opiskelija0000

Mitä mieltä olette, kannattaako alkaa opiskelemaan merkonomiksi jos on melko huono matematiikassa?
Sisältyykö koulutukseen paljon matemaattisia opintoja? Epäilisin että asiakaspalvelun ja myynnin suuntautumisvaihtoehdossa ei olisi yhtä paljon matematiikkaa kuin siinä toisessa, talous- ja toimistopalveluiden vaihtoehdossa.

Pakoliset matikat on kyllä näin aikuisena suoritettu mutta onko tutkinto muuten kuinka matikkapainotteinen..?

4

670

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fggsgsgfs

      Matikka nyt kuuluu lähes kaikkiin perusopintoihin, että se siitä.

    • Hopi hopi

      Hei! Oon merkonomi eikä matikkaa siellä juurikaan oo varsinkaan tuolla myynti-asiakaspalvelupuolella.
      Soita oppilaitoksen opolle niin saat tarkan vastauksen. Lycka till!

      • 19

        Ok. :) Kiitos vastauksesta!


      • 63453

        Ei ole vai? Ihan sama matematiikan laajuus on kävit sitten minkä merkonomin linjan tahansa, olettaen siis että käyt päiväkoulussa ihan normaalissa kunnan oppilaitoksessa etkä esim. aikuisopiskelijana suorittamassa merkomin tutkinnon jolloin tietääkseni siihen ei kuulu kuin noita markkinointia, kirjanpitoa jnejne.

        Itselläni matematiikka on heikkous koska ei pidä siitä ja sen teorioiden laskemisesta. Olkoonkin loogista mutta niin tylsää että olen huono lukemaan sitä. Viimeisenä vuonna kun luin merkonomiksi, oli juuri ja juuri että läpäisin koko matematiikan 1:en arvosanalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1974
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1720
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1360
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      77
      1334
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1028
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      933
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      926
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      863
    10. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      856
    Aihe