Miksi jotkut miehet tuijottavat?

nainen hukassa

Olen tässä jo pidemmän aikaa pohdiskellut mahdollisia syitä sille miksi törmään ihmisiin jotka saattavat vaikkapa koulussa tuijottaa vähän väliä. Pääsin sellaiseen tulokseen että joko
A) mun naamassa on jotain kummallista, B) tuijottava tyyppi vaan sattuu olemaan kyyläävää sorttia, C) se ajattelee että oon jotenkin nätti/viehättävä, D) se pitää mua tosi rumana tai sitten E) se on kiinnostunu jollain tasolla ja on kovin ujo.

Tällasia tuijottelevia kavereita on tullut tavattua useampikin. Yksi näistä on vielä lisäksi sellainen, että vaikka hän osallistuukin keskusteluun niin mullehan hän ei sano sanaakaan suoraan. Haluiskohan joku valaista mua vähän ja kertoa mitä niiden miesten päässä oikeen liikkuu, kun mä en niiden ajatuksiakaan osaa lukea? Sellanen tuijotus saattaa välillä käydä tosi ahdistavaks. Tell me, anyone? :)

8

957

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nainen hukassa

      Ja siis en nyt tiiä miten tää liittyy tähän rakkaus-aiheeseen. kaiketi koska kyse on miehistä? :)

      • Aika helppoa.

        A) Jos tyyppi on sellainen leuhka ja pinnallinen ja tekee sen selväksi kaikille, saattaa hän tuijottaa, mutta siinä tuijotuksessa pitää olla sellainen halveksuva sävy silloin.

        B) Kukaan ei ole kyyläävää sorttia "vahingossa", usein kyyläävät on todennäköisesti ujoja, eivätkä uskalla muuta kuin katsella(E)

        C) Tää on yhteydessä tuohon edelliseen ja seuraavaan, yleensä ujo vaan tuijottaa/vilkuilee, sen tietää siitä onko kaveri kiinnostunut jos se painaa katseensa heti alas kun katsot takaisin. Se on merkki siitä että se pitää sinua "omaa tasoaan"(ulkonäöllisesti) itseään parempana, eikä siis uskalla katsoa sinua silmiin.

        E) Ks. B ja C


    • kokemusta on

      Mulla taitaa olla nyt ihan sama tilanne päällä.
      Rinnakkaisluokalla oleva poika usein katselee tai vilkuilee mua, onhan se ihan imartelevaa paitsi jos se jotain vikoja tuijottelee :s Se on myös samassa espanjanryhmässä ja se istuu luokan perällä mistä sillä on suora näköyhteys muhun. Kun joskus vilkaisen takaisin niin meiän katseet kohtaa. :D
      Ja nyt oon huomannu, että oon jollain tasolla siitä kiinnostunut.

      Viime vuonna oli ihan sama juttu mutta eri henkilö. Joskus kattoi pidempäänkin ja ihastuin ihan kunnolla kunnes lähti yläasteelta pois ja en oo kummemmin nähnyt ja kesän aikana hävisi kaikki ajatukset sitä kohtaan. :)

      Mutta kun joku katseleee niin olen kai sitten niin positiivinen, että tulkitsen ne katseet positiivisena =D paitsi että tunnistan kyllä jos joku kattoo halveksivasti tai ylimielisesti.

      • vikoja huomaa. luultavasti olet kiinnostava, mutta eivät uskalla tehdä mitään sen eteen.


    • Zaukki

      Ihminen kohdistaa katseensa "automaattisesti" kasvoihin ja silmiin, joten toistuva silmiin katsominen ei joissain tilanteissa tarkoita mitään erityistä. Kannattaa huomioida tilanteessa mihin henkilö olisi voinut katsoa ennen kuin käänsit kasvosi häntä päin. Jos katselusuunta on jatkuvasti "epälooginen," voi hän olla sinusta jossain määrin kiinnostunut.

    • hyvääjouluuvaa

      Ihan rehellisesti sanottuna välillä näkee todella rumiakin ihmisiä ja jää silleen vaan kattoon, et kuinkas toi on noin ruma ja oma itsetuntoki siinä kohenee. Et ei aina kyylääjät oo kusessa teihin. Oppikaa

      • jaaaa.......

        no mä taas en kykene kattomaan semmosia ihmisiä ketkä on mun mielestä rumia.

        mut sit kauniita ihmisiä mä taas tuijotan, ainakin mun katse hakeutuu koko ajan johonki ihmisee ketä pidän hyvännäkösenä.

        ett kyllä se ihan oikeasti voi olla niin ett jos joku tuijottaa nii tuijottaa siks koska ihailee :) ja ainaki jos mä pidän jostain niin mä en voi pitää silmiäni irti


    • =

      Mun tuijotuksen syy olis C tai E

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta

      Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on
      Maailman menoa
      21
      1351
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      170
      1072
    3. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      104
      1070
    4. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      65
      785
    5. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      57
      772
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      51
      761
    7. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      28
      731
    8. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      714
    9. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      51
      669
    10. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      565
      635
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      617
    12. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      32
      602
    13. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      84
      588
    14. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      573
    15. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      551
    16. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      7
      544
    17. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      525
    18. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      523
    19. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      511
    20. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      81
      499
    Aihe