Onnea uudelle vuodelle!

SYÖPÄ!

Päivitetty 23.12. 06:58, julkaistu 14.12. 15:01
Ilotulitteissa myrkkyjä - ”Käyttäjä ei kuole”

Tulimestarit Oy:n Visitor-raketista löytyi HCB:tä. Tuotteen Tukesin hyväksymisnumero on 1237.
Suomen suurimpien maahantuojien valikoimissa on kiellettyjä aineita sisältäviä ilotulitteita. Niiden tarkka määrä on hämärän peitossa.

Puolustusvoimien teknillinen tutkimuslaitos (PVTT) selvitti kuluttajille tarkoitettujen ilotulitteiden koostumusta Aamulehden tilaamana 20. joulukuuta. Laboratoriossa tutkittiin yhteensä kaksitoista ilotulitetta.

Heksaklooribentseeniä (HCB) löytyi Suomen Ilotulitus Oy:n FBI-magnum-padasta ja Tulitemestareiden Visitor-raketista.

Ympäristöministeriön mukaan HCB voi aiheuttaa syöpää. Sen on todettu eläinkokeissa vaikuttavan muun muassa maksaan, keuhkoihin, munuaisiin, kilpirauhasiin, lisääntymiselimiin sekä hermostoon ja immunologisiin järjestelmiin. Yhdestä molempien yritysten tuotteista löytyi myös lyijyä.

Kuinka paljon myrkkyilotulitteita on markkinoilla ja millaisia riskejä käyttäjille voi aiheutua? Näihin kysymyksiin ei toistaiseksi ole vastauksia. Tukes ei kerro ilotulitteiden tuontimääriä liikesalaisuuteen vedoten. Aamulehden teettämä pikaselvitys ei puolestaan kerro HCB:n tai lyijyn tarkkaa määrää ilotulitteissa.

***
Ei käyttäjä hrti ehkä kuole, mutta syöpävaara on.
Eikä kuolemattomaksikaan muutu.

1

295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Al+hs

      Aamulehti.fi kertoi eilen Suomen suurimman ilotuliyrityksen, Suomen Ilotulitus Oy:n päätöksestä vetää ilotulitteitaan pois markkinoilta – ja hetken päästä uudesta päätöksestä olla vetämättä niitä markkinoilta.

      Helsingin Sanomien mukaan yrityksen toimitusjohtaja Kalervo Kaarre on tiennyt jo alkuviikosta, että yrityksen raketeista löytyy kiellettyjä aineita, kuten lyijyä ja heksaklooribentseeniä, mutta päätti salata asian.

      Aamulehden haastattelussa Kaarre kielsi asian, mutta torstai-iltana HS:n tavoittama Kaarre kommentoi seuraavaa:

      – Lyijy ei ole täysin kielletty eikä pienissä määrin ihmiselle vaarallinen. Olen kiireeseen vedoten lykännyt tuotetutkimuksia sesongin jälkeiseen aikaan

      Ei koeammuntoja
      Helsingin Sanomat myös väittää, että ilotuliteyritys on laiminlyönyt rakettiensa koeammunnat. Yrityksellä on kaksi koeammuntarataa, Lohjalla ja Tuusulassa.

      Lohjan kaupungin ympäristötarkastaja Eija Kanninen on vahvistanut HS:lle, ettei Suomen Ilotulitus ole tänä vuonna käyttänyt Lohjan paikkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7502
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2936
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1153
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      75
      842
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe