Hyppiminen

niin alottelen tässä crossilla ajamist ja ku olen hyppimist harjoitellu niin tulin aina etupää edel ja ei mitenkään vähän etupää edel vaan tosi paljon niin istunko liian edes vai onko hyndäs vika
92663
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

ei vältämättä oo hyndas vika?! sitä ei voi sanoo täältä mut hypiks crossi raal vai jossai omas boksis? koita painaa siin heitos enempi kaasua ja keulan saa ilmas nouseen kaasua painamalla/laskeen jarrulla. Myös iskari säädöistä voi johtuu se, mut jos se on joku omatekonen hynda nii se voi johtuu siittäki

Äänestä
  • jos takaiskari on sökö niin voi johtua siitä. huollata se jossain liikkeessä jos et tiedä koska se on viimeksi huollettu.helpottaa meinaan muutenkin ajamista paljon.

    Äänestä

  • ktm kirjoitti:

    jos takaiskari on sökö niin voi johtua siitä. huollata se jossain liikkeessä jos et tiedä koska se on viimeksi huollettu.helpottaa meinaan muutenkin ajamista paljon.

    kannattaa olla kaasua eli veto päällä hyppyrin nokalla muuten heittää kyllä perseen pystyyn ja jos lentää liikaa keula pystyssä niin jarrua ja ennen maata kaasua niin hyvin menee:)

    Äänestä

  • Edellisten hyvien neuvojen lisäks sanoisin et tarkistappa myös se hyndan nokka. jos siinä on liikaa heittoo sulle niin ota lapio käteen. myös liian nopeesti jyrkkenevä hyppyri voi ruveta viskoo takakorkeeta kun pyöräs ei ehdi mukautua heiton linjaan. ne on pienistä kiinni. onneee harjoitteluun!

    Äänestä

  • ktm kirjoitti:

    jos takaiskari on sökö niin voi johtua siitä. huollata se jossain liikkeessä jos et tiedä koska se on viimeksi huollettu.helpottaa meinaan muutenkin ajamista paljon.

    Se johtuu sittä, että sä käänsit kaasun pois siinä keulalla. Koitappa silleen että tuut siihen sitte vaikka vähän hiljempaa mut pidät vedon päällä siinä keulalla, etkä käännä kaasuu pois sitä kaasuu ei tarvii olla siinä keulalla paljooka mut kuhan on pikkasen eikä käännä sitä pois.

    Äänestä

kokeile seistä ku hypäät

Äänestä
  • säätää takaiskarin paluuvaimennusta tiukemmalle. Saattaa auttaa.

    Äänestä

  • Endurohemmo kirjoitti:

    säätää takaiskarin paluuvaimennusta tiukemmalle. Saattaa auttaa.

    mainita että säädä vähän kerrallaan ja pidä mielessä alkuperäiset säädöt josta lähdet liikkeelle, näin voit palata vanhoihin säätöihin jos ajettavuus ei parane.

    Äänestä

Kannattaa kysyä kokeneemmalta crossarilta, eikä alkaa kuunteleen kaikkia, säätöjä muutteleen tai osia vaihteleen. Omasta olemisesta sielä pyörän päällä se on kiinni. Yleensä tuo mainitsemasi nokalleentulo johtuu kaasun löysäämisestä hyppyrin keulalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Alotelija kirjoitti:

niin alottelen tässä crossilla ajamist ja ku olen hyppimist harjoitellu niin tulin aina etupää edel ja ei mitenkään vähän etupää edel vaan tosi paljon niin istunko liian edes vai onko hyndäs vika

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu