itsepäiset ja villit mukulat

ja tytöt on hankalasti kasvatettavia. asia ihmetyyttää kun itse olin pienenä rauhallinen poiika. vaimo on ollut vähän villlimpi. mutta onko ympäristö ongelma lapselle eli kerrostalo ja kun ei ehdi sitä 3h pitämään joka päivä heitä ulkona puohaamassa. mistä tuon ikäisten 2-3v kiusanteko ja ilkikurisuus tulee. sylissä pidetään ja leikitään joka päivä kuitenkin. geenitkö sen tekee. enintään tunti päivässä he leikkivät rauhassa kahdestaan ilman kinaa tai mölyä tai tappelua.
4990
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

tarvitse...pelatkaa jalkapalloa tai juoskaa hippaa tai muuta pulkkamäkeen, uimaan ihan mitä vaan heilumista niin eivät jaksa tapella, sisälläkin hauska puuhaa, piirtämistä,palapelejä, pelejä, äidin "auttamista"
Turhautuvat kun ei ole tekemistä! Siksi tappelevat!

Äänestä

tilanne, meillä ainakin johtuu osittain juuri noista geeneistä. Itse olin pienenä ihan samanlainen, eikä mieskään ole sen helpompi tapaus ollut. Ja sitten tietysti uhmaiät sun muut.. Ulkoillaan, touhutaan puuhataan paljon, joten tekemisen puutteesta tuskin johtuu.

Äänestä
  • Muistatko ihan varmasti ok, että olit rauhallinen ja kiltti aina? - Kyllä nää meidän tämänpäivän kullannuput ovat terveitä telmiessään ja purkaessaan energiaansa. En nyt ihan usko kokopäiväulkoiluun ja urheilusta-uimaan-pulkkamäkeen-jatkuvaan liikkeellä oloon. Tottakai ulkoilu on terveellistä ja terveellisen ruokailun jälkeen sitten onkin jokin puuhailu kotona tai tv:n lastenohjelma mukavaa kotona rentoutumista. - Säännölliset elämäntavat ja -rytmi samoin kuin kunnon yöunet edesauttavat lasten varttumisessa. (Mutta minua huvittaa aina, kun esim mummot sanoo, ettei ne lapset ennen noin villejä olleet - onhan ne Astrid Lindgreninkin lapsitarinat mummojen ajoilta, missä Peppi Pitkätossu seikkailee ja Eemeli on joka paikassa tekemässä kolttosia ja kepposia).

    Äänestä

tuon käytöksen silmilläsi eli olet huvittunut tai ylpeä.

Sitä saa mitä tilaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jokapäiväistä kirjoitti:

ja tytöt on hankalasti kasvatettavia. asia ihmetyyttää kun itse olin pienenä rauhallinen poiika. vaimo on ollut vähän villlimpi. mutta onko ympäristö ongelma lapselle eli kerrostalo ja kun ei ehdi sitä 3h pitämään joka päivä heitä ulkona puohaamassa. mistä tuon ikäisten 2-3v kiusanteko ja ilkikurisuus tulee. sylissä pidetään ja leikitään joka päivä kuitenkin. geenitkö sen tekee. enintään tunti päivässä he leikkivät rauhassa kahdestaan ilman kinaa tai mölyä tai tappelua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu